Fishing - k večeři jsou ryby

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:31
Rybaření je dost rozšířený sport a není divu, že se každý rok vylíhne docela dost her s tímto námětem. Ačkoliv k příznivcům tohoto sportu v žádném případě nepatřím, tahle hra mě okouzlila natolik, že jsem se i přes svou averzi k této prapodivné odrůdě sportu rozhodl jí zrecenzovat.
50

Fishing

Platforma: Freeware

Stáhnout

Fishing

Existují hry, které jsou přeloženy do spousty jazyků a hrají se v různých zemích. Obvykle je však jeden předpoklad k jejich hraní potřeba - povětšinou je to znalost angličtiny či němčiny. Bohužel dnes vám musím oznámit, že je to japonština. Z tohoto prostého důvodu se mi nepodařilo zjistit ani jméno týmu, který má tuto hru na svědomí, pouze jsem vydoloval její název. Ovšem když to není zrovna adventura, tak se i tato jazyková bariéra dá lehce překonat, protože textů ve hře je minimum. Dnešní hra je rybaření zaslíbená. Rybaření sice patří mezi sporty, ale jako pravý sport jí uznávají jenom sami rybáři - podle mě je to spíš o tom, že se člověk bude válet u vody a aby ho žena doma moc neokřikovala, přinese pstruha. Doufám, že touto domněnkou si sám neuvážu smyčku kolem krku a nebude mi denně chodit tisíce výhružných e-mailů :-).

V této hře se vžijete do postavičky jakési bytosti, která si vyrazila na své osedlané rybě sehnat večeři. Své úlovky si bude schovávat do takové velikánské mušle, respektive je jí tam budete schovávat vy a za ulovené úlovky budete dostávat body. Celá hra je řízena časovým limitem, tentokrát to bylo vyřešeno dost originálně, už mě těch pořád stejných devadesát moorhuhnovských sekund přestává bavit. V horní části obrazovky je proužek, který se stále zmenšuje, pokud ale něco ulovíte, hned zase krapet nakyne podle toho, jaká je to ryba. Ovšem k večeři nejsou vhodné třeba plechovky, boty, železa nebo dokonce miny, a právě tyto věci vám způsobí nesnáze, sice dostanete několik málo bodíků, ale zmenší se vám dost velký Fishingkousek z vašeho časového limitu. Když chytíte třeba mrože, chobotnici nebo prostě nějakou ze spousty různých rybek, přičtou se vám jak body, tak i časový limit. Zajímavé je, že když už máte nějakou věc chycenou a vytahujete jí ven, můžete ještě ovlivnit, zda se do mušle, kam je ukládáte, dostane nebo ne, protože hned jak něco chytíte, letí celá ryba s háčkem velikým obloukem až nahoru nad vodu a pak musíte zatáhnout na správnou stranu, aby vletěla přímo do mušle. Ještě je nutno podotknout, že se vám může podařit chytit naráz i několik ryb.

Špatné je, když chytíte rybu a minu, to radši nechte celý úlovek znovu spadnout, to se vám nevyplatí, ale když jsou to tři tučné ryby, tak můžete být nadšeni. Další chvályhodnou skutečností je třeba fakt, že čím méně vám zbývá času, tím více je na obrazovce ryb a chvíli před koncem je jich opravdu celá obrazovka. S tím souvisí také zvuky. Při hře slyšíte stále takové "bmo, bmo", a když už času moc nezbývá, jsou tyto slabiky vyřknuty mnohem rychleji a ve větší intenzitě. Když se vám nějakou nešťastnou událostí přece jen podaří hru zkazit, tj. vyprší limit, objeví se před vámi nějaký japonský nápis a víc zhola nic. Docela mě zamrzelo, že hra nemá high score, což je dnes skoro povinností už i pro freewarové hry. Úkolem tedy zůstává získat co nejvíce bodů a udržet se co nejdéle v moři.

Fishing

Ovládání je velice jednoduché. Šipky doleva a doprava používáte k pohybu rybky, na které sedíte, samozřejmě, že s vaším pohybem na nějakou stranu se posouvá i háček. Pro určování ponoru háčku slouží šipky nahoru a dolů. Až budete mít háček u nějaké ryby, stačí stisknout mezerník a už letí obrovským obloukem nad vodu, ale musíte ho správně nasměrovat, aby rybka doletěla přímo do mušle. Instalační soubor je směšně malý, s instalací by problémy být neměly.

Hra má hned po spuštění velice příjemné ozvučení a hudbu. Na první obrazovce hry se prohání postavičky s osedlanými rybkami a harpunami. Jinak ve hře není jiného menu nebo informačního souboru, což rozhodně nehodnotím jako nějakou přednost. Grafika hry je podle mého názoru nadprůměrná a příjemná, efektů ve hře je také celkem dost, různě se vlnící rybky a předměty nebo světélkující nadpisy dodávají hře příjemný ráz. Hratelnost sice nemůže být u jednolokační hry příliš velká, ale přesto byste u ní alespoň několik minut čas od času mohli vydržet. Sečteno a podtrženo jste narazili na zajímavou hru, kterou byste si neměli nechat ujít, pokud jste rybáři, nebo pokud jste alespoň někdy rybáři byli.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz