Filaxoid - kostičky v novém

  12:00aktualizováno  6. července 10:59
Jedna pálka, jeden míček a desítky kostiček. Řeč není samozřejmě o ničem jiném, než o legendárním Arkanoidu. Ten se stal vzorem mnoha her a jednou z nich je i Filaxoid, který oproti konkurenci nabízí perfektní zpracování.
60

Filaxoid

Platforma: Freeware
Výrobce: Phillipe Filax, Alexandra Hellio

Stáhnout

Filaxoid Pokud by se vyhlásila anketa o nejoblíbenějšího neživého počítačového hrdinu, letitá pálka by dozajista obsadila jedno z předních míst. Dost možná by trůnila i na tom místě nejvyšším. Ostatně proč taky ne, věk na to má a oblibu u hráčů taky. Svůj debut si tento obdélníček odbyl před drahně dlouhou dobou ve vůbec první počítačové hře všech dob jménem Pong. Na její úspěchy po letech navázal Arkanoid a dnes jsou hry s pálkou považovány za stejnou klasiku jako Tetris, Space Invaders nebo třeba

Jestliže bychom chtěli být hodně kritičtí, museli bychom dnes recenzovaný Filaxoid označit jako prach(s)prostou kopii Arkanoidu, která oproti svému vzoru nemá vyjma akcelerované grafiky snad nic navíc. Ale jelikož by takové zhodnocení bylo až přespříliš krátkozraké, je na místě se na celou hru podívat pěkně podrobněji a pěkně rozebrat jeden její aspekt za druhým.

Filaxoid Vlastní princip Filaxoidu je takřka nachlup stejný, jako tomu bylo u výše zmíněného Arkanoidu – ovládáte pálku umístěnou ve spodní části obrazovky, jejímž úkolem je pomocí míčku strefovat různě uspořádané cihličky nad ní. Zpočátku na všechny stačí jen jeden jediný zásah, jakmile se ve hře prokoušete dále, někdy bude třeba pro jejich zničení zásahů více. Celé vaše působení ve Filaxoidu je sice omezeno třemi životy, po jejichž vyčerpání váš výstup končí. Nicméně nezoufejte, pokud o některý z nich přijdete, dříve či později budete moci sebrat některý z bonusů, jenž vám jedno srdíčko zdraví přidá. Když už jsem nakousl ty benefity ze zničených cihliček, měl bych pozřené sousto pěkně dožvýkat. Takže, mimo přidání života můžete znásobit počet svých míčků, které pak vykonají několikanásobnou paseku, což není vůbec špatné. Bohužel, tím však výčet bonusů končí. Ano, počítáte správně – Filaxoid obsahuje pouhopouhé dva power-upy. Poněkud málo, nemyslíte? Na druhou stranu místy dochází k tomu, že padá jeden bonus za druhým a není problém si nastřádat třeba desítku životů, s nimiž je dohrání hry opravdová hračka.

Filaxoid obsahuje 10 úrovní. Zda je to málo či nikoliv, to nechám na vašem zvážení. Jen dodám, že obtížnost není nejvyšší a při troše snahy máte vše dokončené za nějakých 20 minut. Je velká škoda, že si páni tvůrci více nepohráli s nejrůznějšími detaily a nepřidali do hry nějaké ty inovativní prvky.

Filaxoid Přestože grafika hry vypadá na obrázcích okolo jako ručně kreslená, je to pouze iluze, kterou navozuje černá linka kolem většiny objektů. Ty jsou totiž 3D a v podstatě jde o podobnou technologii, jež slavila úspěchy v „komiksové“ akční hře XIII. Díky tomu si autoři mohli pohrát s nejrůznějšími detaily, jako jsou například do stran odlétávající kostičky nebo ohnivá stopa za míčkem, což vypadá efektně. Byť působí grafická stránka Filaxoidu jako pastva pro oči, po chvíli hraní se jí přejíte, jelikož většina levelů je podobného ražení, jen se mění uspořádání kostek. V tomto ohledu bychom rozhodně našli určité rezervy. Suma sumárum, Filaxoid je jen dalším z mnoha klonů Arkanoidu, který oproti konkurenci nabízí jen relativně hezčí kabátek. A to je prosím pěkně trochu málo. Nad průměr se sice přehoupl, ale bylo to opravdu těsně.

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz