Fiend – super horor na monitoru

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:44
Ptáte-li se, co se skrývá pod názvem dnešní plné hry, pak vězte, že adventuráři si přijdou na své, a nejen ti. Fiend vás zavede v roli pracovníka pro výzkumný ústav do městečka, kde se dějí strašidelné věci. K vašim pracovním úkolům tedy přibudou i další, pro jejichž splnění budete muset nastavit vlastní kůži. Připravte se, horror právě začíná…
50

Fiend

Platforma: Freeware
Výrobce: Gripdesing

Stáhnout

FiendJak již jsem v úvodu podotkl, dnes mám tu čest uvést na Plných hrách vynikající hororovou adventuru Fiend (démon, ďábel...). Tvůrci se nechali inspirovat známými fantaskními a hororovými povídkami mistrného vypravěče H.P. Lovecrafta. Nakolik se jim to však podařilo, musíte posoudit vy sami. Každý má totiž pomyslnou laťku strachu jinde :-). Nicméně Fiend je jistě hrou, která by neměla uniknout žádnému pařanskému oku.

Začneme jak jinak než příběhem, který adventuru dělá adventurou. Píše se rok 1928. Stanete se úspěšným mužem Nickem Canem, který je expertem v hledání nerostných surovin. Jednoho dne ho šéf pošle do malého venkovského městečka Lauder, živícího se především těžbou produktů z okolních nerostných nalezišť. Úkol je jasný, zjistit, zda na tomto místě je ještě šance objevit nějaké kvalitní minerály. Poté, co přijede do města, začne se ihned vyptávat místních lidí na současnou situaci. K jeho nemilému překvapení jsou jaksi vystrašení a snaží se Nicka odradit. Ne, že by se obávali společnosti, pro kterou pracuje, ale spíše o jeho život. Přesto nejsou příliš ochotni vysvětlovat důvody. Každý mu doporučuje ať vezme nohy na ramena, nebo tu zažije něco hrozného. Bohužel Nickův šéf je jiného názoru a čeká ho v práci nejdříve druhý den ráno. Když se začne Nick vyptávat na vlastníka okolních dolů George Smithe, s nímž se má setkat, dostává se mu stále děsivějších odpovědí ohledně okolností, které se udály přesně před dvaceti lety. Následně se doslechne od jedné ženy, že se jí ještě nevrátil syn z dolu, a ona se velice obává o jeho život. Za pár hodin přijde noc a Nick má čím dál větší strach ze zjištěných skutečností - začíná tušit, že se bude muset stát hrdinou proti své vůli.

FiendNyní se podívejme, co nám Fiend nabízí. Prohlédnete-li si okolní screenshoty, pak se můžete přesvědčit, že vše je vytvořeno na jednoduché bázi z pohledu ptačí perspektivy. Sami autoři na svých webových stránkách podotýkají, že tato gameska je tak trochu mix adventury a akčního žánru. Budete tedy hovořit s různými lidmi, prozkoumávat domy, doly, lesy, hledat předměty a sbírat informace, které vás dovedou až k celému tajemství tohoto hrůzostrašného městečka. Lokace jsou provedeny v jednotném duchu, prostě aby navodily tu správnou "lovecraftskou" atmosféru. Cestou naleznete značné množství věcí, které vám pomohou dostat se až k vysněnému cíli. Například klíče, konvičku, knihy či zbraň. Jaké mají však spojitosti, na to už musíte přijít sami. Během hry se samozřejmě dostanete i do situace, kdy budete muset zbraň použít (vlci, krysy...). Pozor, zásobník je pouze na šest nábojů :-).

Podíváte-li se na samotné ovládání, pak si buďte jisti, že využijete jen pár tlačítek. Pro manipulaci s nalezenými předměty vám poslouží známý inventář (mezerník). Objeví se jakési menu, v němž se bude orientovat pomocí tlačítka Alt. Pohybujete se za pomocí šipek, Ctrl užijete pro užití nějaké vybrané věci (např. otevření dveří, střelba), Alt poslouží k popisu volených věcí a brouzdání v inventáři, Z k užití zbraně a X pro boj holýma rukama. Autoři přidali do hry i funkci, na kterou se často u free adventur zapomíná, a to možnost zrychlení. Využijete to nejen pro ušetření času, ale především pro útěk před hladovými vlky.

FiendPo grafické stránce je Fiend proveden velice kvalitně. Zaujaly mne především rozhovory (jsou vedeny textově), u nichž je, podobně jako u komerčních Desperados, ztvárněn obličej mluvícího. Hudba je, jak jinak, hororová. Budete-li hrát tuto hru v noci sami v místnosti, pak si můžete být jisti, že zažijete tu pravou atmosféru. Jak by také ne. Když člověk prochází neznámé strašidelné město v noci za deště a ještě k tomu slyší vytí vlků, to mi neříkejte, že se bát nebudete. Hardwarové požadavky jsou však celkem vysoké :-(. Jazyk je anglický, ale domnívám se, že v brzké době vznikne čeština. Pokud by někdo skutečně nevěděl, jak dál, pak se stačí mrknout na webové stránky tvůrců, kde naleznete návod.

Mé osobní dojmy z této hry jsou velice dobré, i když horory doopravdy nemusím. Každopádně Fiend je jednou z mála adventur, která mne doopravdy chytla. Proto ji doporučuji opravdu každému, (i zarytému stratégovi :-)). Hra je kvůli krvavým scénám a nevhodným výrazům určená pouze dospělým. Jsem si jist, že to berete na vědomí :-). Rozloučím se heslem, které používají sami autoři: "u Fiendu si nikdy nemůžete být jistí."

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 98 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz