Fiat Panda Fun Racer - rychlejší vyhrává

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 1:42
Závody malých osobáků obvykle nazývaných ""pojízdné nákupní tašky"" nejsou ani v reálu, natož pak ve světě počítačových her, tradiční záležitostí. O to víc však zajímavý Fun Racer potěší nejen závodní maniaky.
70

Fiat Panda Fun Racer

Platforma: Freeware
Výrobce: FIAT Automobil AG

Stáhnout

Fiat Panda Fun Racer

Fiat Panda Fun Racer (dále jen Fun Racer) rozhodně není hrou, při níž byste cítili vzrušení z jízdy, byli oslněni její rychlostí a upalovali si to spokojeně ve stínu míhajících reflektorů s větrem o závod. Může to znít troufalé říct to hned takhle na úvod, ale na druhou stranu - proč si zbytečně "mazat med kolem huby". Nezatracujme však hříčku primárně určenou k propagaci jednoho z nových modelů italské automobilky na základě unáhlených soudů a podívejme se jí na zoubek tak trochu podrobněji.

Od klasického zástupce svého žánru se Fun Racer liší jen minimálně. Klasické volby typu hry jednoho hráče či hry síťové, nastavení a podobných zbytečností jsou sice zakódovány v německém jazyce, nicméně ani mně, člověku, jehož znalost němčiny spočívá ve schopnosti tím jazykem pozdravit, jejich rozluštění nečinilo potíže. Musíte-li se při hraní obejít bez kolegy či kamaráda, máte před sebou ještě jednu zásadní volbu. Jakmile si vyberete mezi jednotlivými závody a jejich sérií, to jest pohárem, můžete se konečně ponořit do víru samotného závodění. Tedy přesněji řečeno hned poté, co ještě upřesníte, na jakém okruhu se bude automobilové zápolení odehrávat.

Fiat Panda Fun Racer

Prostředí hry samotné je graficky rozhodně příjemné a nelze si stěžovat na jeho nedostatečnou detailnost. V tomto případě ovšem autoři kvalitního vizuálního kabátku dosáhli za cenu použití známé strategie "cukru a biče". Jakmile se auta dají do pohybu a hra musí zároveň i scrollovat obraz kolem nich, začínají pro hráče se slabšími počítači opravdová muka - všechno sebou škube, hra podivně překresluje pozadí a podmínky hraní se významnou měrou utužují. Nic to ovšem nemění na tom, že pokud nad občasnou nadměrnou "sekavostí" Fun Raceru mávnete rukou, grafikou jako takovou budete rozhodně okouzleni. Je ostatně pochopitelné, že automobilka si u hry, která ji má reprezentovat, nemohla dovolit významná technická zaškobrtnutí.

Protože Panda patří mezi zástupce nejnižší třídy osobních vozidel a většina jejích majitelů by si mohla dovolit závodně zápolit leda proti rozhrkaným stodvacítkovým Škodovkám, Fun Racer je pojatý značně odlišným způsobem než většina jeho freewarových kolegů. Auta samotná se pohybují s ohledem na svůj nevelký výkon poměrně pomalu a také jízdní vlastnosti odpovídají tomu, že modely byly do hry "vraženy" bez jakékoli závodní úpravy. Jazykem srozumitelnějším řečeno - auta se prostě chovají, jako by právě jela s nákupem z hypermarketu v kufru.

Fiat Panda Fun Racer

Zpestření hry nicméně pohotově zařídily dva poměrně legrační prvky - banány a připínáčky (či hřeby, jak chcete). Oba bonusy sbíráte během závodu na různých místech celé trati a nadejde-li správná chvíle, můžete je použít k získání výhody nad ostatními hráči. Dlužno podotknout, že auta se po najetí na klouzavou slupku banánu či zákeřné připínáčky chovají neskutečně komicky a působí dojmem, že hra si sama ze sebe tak trošku utahuje. Realisticky na druhou stranu působí skřípavé zvuky, jimiž vás Fun Racer obdaruje kdykoli dojde ke kontaktu vašeho vozidla s autem oponenta. Člověk má až strach, jestli mu náhodou někdo před domem právě neopatrným manévrováním se stěhováckou ávií nelikviduje zbrusu nové Mondeo :-).

Zapomněl jsem ještě dodat, že nabídka okruhů je sice značně omezená, leč poměrně variabilní, a tak nehrozí, že by vás po pár minutách hraní omrzela. A pokud přeci, stačí sehnat někoho svolného na lokální síti a rozdat si to pěkně "na férovku". Ostatně, se skutečnými auty to po případné kolizi rozhodně není až taková legrace.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 86 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz