Feudalism 2 – velkolepá strategie

aktualizováno 
Epický příběh o cestě jednoho muže za světovládou budete mít v rukou v dnešní monstrózní kombinaci mezi RPG a RTS. Máte na to koule? A co hůř – dostatečně silný firewall?
90

Feudalism 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Arcade Town

  • Mix RPG a stategie
  • Rozsáhlý svět
  • Postupný vývoj gameplaye
  • Mix RPG a strategie
  • Nevybalancovanost

Stáhnout

feudalism_04

feudalism_01Dnes máme opět co dočinění s flashem, nicméně ačkoliv je Feudalism 2 spustitelný i v exe souboru, zapadá do lokálních pravidel o "složitější flashovce". Co je nejpodstatnější, Feudalism 2 je, pokud mě paměť neklame, snad nejkomplexnější ne-shareware a ne ex-komerční strategií, kterou jsem letos hrál! Ale pěkně popořadě...

Bylo nebylo, v malé osadě Curie na pomezí pouště a savany žil klasický hrdina jako z RPGček. Muž či žena, přesněji tedy jedna z dvanácti volitelných postav, začal jednoho dne plnit questy pro místní království a ničit pro ně osady loupežníků. Až jednoho dne se tento protřelý veterán rozhodl, že si může svět podmanit. Cesta to bude jistě dlouhá, možná až příliš, ale o tom až níže.

feudalism_04Po tomto poetickém úvodu raději nějaká fakta. Nejvíce ze všeho Feudalism 2 připomíná Heroes of Might and Magic. Za svého geroje či krasavici si můžete kupovat a vylepšovat brnění a zbraně. Máte také osobní statistiky jak co do podpory spřátelených vojáků, tak i do vlastního souboje. Ve Feudalism 2 může váš panák na oponenty sám útočit, a často je jeho snaha jazýčkem na vahách celé bitvy.

Zpočátku je panák slabý jako destilovaná voda, stačí ale splnit několik questů a jako doprovod přibrat jednu či dvě desítky vojáků z Curie a zkušenosti i peníze začnou rychle přicházet. Po několika zničených kempech loupežníků se odměna za jejich likvidaci začne zvyšovat, ale stejně tak porostou i vaše ztráty. Namaxovat si hlavní postavu nestačí, musíte mít také kvalitní spolubojovníky. A tak zatímco já bych s půl milionem zlatých pomýšlel na důchod, v hráčově hlavě se zrodí spíše snaha podmanit si města a jejich unikátní válečníky.

feudalism_03AJak strnitá cesta to může být si dnes opět znázorníme na trojici obrázků. Nejprve ze všeho tu máme vylodění v (nyní už) nepřátelském městě. Naše vojsko přepadlo ostrovní osadu, bitva se teprve rozbíhá a hlavní vojevůdce sedí pěkně v pozadí s usrkává medovinu, popřípadě občas vytáhne luk a pokusí se dopomoci šťastnému nepřátelskému bojovníkovi ke stylovému piercingu. Povšimněte si relativní inteligence bojovníků – dopředu jdou cápci s mečema, lučistníci jsou vzadu.

feudalism_03BJak vidno, bitva pokročila poněkud mimo náš prospěch. Kalich s medovinou putoval do háje a poté, co první i druhá vlna spolu s většinou rezervistů odešla do věčných lovišť, musel na bojiště dorazit i hlavní hrdina. Během souboje nablízko trpí obě bojující strany i vás mezerník. Nejvíce ze všeho si ale ruce mnou výrobci medkitů, protože ty se díky vám stávají průtokovým zbožím. Oponenti jsou tužší, než se původně zdálo, ale naštěstí máme léčivých elixírů v zásobě dostatek, takže tuhle opotřebovávací bitvu dozajista vyhrajeme...

feudalism_03COh, shiiii... Tato trojice obrázků reprezentuje to nejlepší i nejhorší z Feudalism 2. Hra sama o sobě je neuvěřitelně otevřená a první hodiny jsem byl vyloženě fascinován všemi možnostmi. Není navíc ani příliš user-hostile, takže do ní snadno spadnete. Po několika hodinách hraní se nicméně začíná ukazovat, že Feudalism 2 je tuhý jako hovězí ze školní jídelny. Ani s brutální početní převahou není jakákoliv jistota, že pokročilejší města dobudete, a pokud máte co bitvu ztráty 100%, hra evidentně přestává být zábavná.

Možná bude chyba ve mně, nicméně i s postavou, která měla většinu statistik na 100% a podpůrné ability také na maximu jsem měl problém dobýt všechna velká města. A pouze skrze velká města získáte lepší bojovníky.

feudalism_02Feudalism 2 má také určité audiovizuální potíže. Grafika mohla být o něco vydařenější, co však vyloženě pokulhává jsou zvuk a hudba. Rovněž ovládání je poplatné Flashi. A co nejhorší, mám jistou obavu, že spolu se hrou si instalujete i generátor pop-up oken. Ale těžko říct, třeba jsem nějaký ten spyware stáhl na hanbatých stránkách...

Navzdory výčtu chyb je za Feudalism 2 vidět hromada práce a smysl pro detail. Nestává se mi často, abych u recenzované hry zůstal dobrovolně i po sepsání článku, ale u Feudalismu 2 jsem tu výjimku zase po čase rád udělal.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 105 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz