Farma – komplexní i vtipná strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:25
Jednou z novinek na české amatérské scéně je i strategická hra Farma. Nabízí zábavně pojatou stavbu venkovského zemědělského impéria, je komplexní, vtipná a vydrží dlouhou dobu…
70

Farma

Platforma: Freeware
Výrobce: L.H. Company

Stáhnout

FarmaFreewarové strategie se většinou nesou ve velmi zjednodušeném duchu. Navíc textové pojetí nedává titulům typu Ocean Trade či Bussines Giant přilišnou atraktivitu, a tak jde většinou o hry na jedno či dvě zahrání a následné zapomenutí. Farma se na první pohled tváří, že zapadá do stejné kolonky, kdo si ale dá práci a prozkoumá všechna její zákoutí, zjistí, že jde o hru až nečekaně komplikovanou, náročnou na pochopení a úspěšné hraní, a zároveň nenudící.

Hráč si ve Farmě nejprve vybere jednu ze dvou přítomných map, následně určí základní prvky vlastní osobnosti (jméno, název nově založené firmy, náboženské vyznání a obličej) a postaví prvních několik budov, jež dostal do začátků zřejmě od bohatého strýčka. Vlastní dům je tak trochu ukazatelem toho, jak na tom firma je, dále jsou tu ubytovny pro zaměstnance, sklad pro všechny potřeby, kurník a králíkárna. FarmaHráč může dále přistavět řadu dalších chovných budov pro krávy, prasata, husy či kozy, elektrárnu, vodárnu, veterinu, další sklady, ubytovny, či turistické lákadlo v podobě chrámu. Každá stavba má svou funkci, vyžaduje určitý přívod elektřiny a vody a nějakého zaměstnance. Také se časem opotřebovává a neopravuje-li se, může se dokonce zcela zhroutit.

Základem pro úspěšnou existenci je nákup zvířat, kdy se rozlišují samci a samice. Následně lze po několik let jejich života pářením získávat "mladé maso" v podobě mláďat, za něž lze utržit peníze jejich zabitím a prodejem. Když pak dojdou staré kusy na konec období plodnosti, lze ještě zpeněžit zabitím a prodáním masa i je samotné. Časem pak hráč rozšiřuje své kurníky a stáje, staví více a více větších a Farmavětších budov, vlastní elektrárnu, vodárnu a tak podobně. Při tom všem skvěle asistuje banka, jež neváhá půjčit i velmi vysoké částky, avšak je třeba je vracet a úroky nejsou zanedbatelné. Brzy se dostat do plusu je tedy klíčové.

Na tuto kostru se nabaluje řada dalších herních možností. Už se mluvilo o veterině, kde se mohou léčit lidé i zvířata, i chrámu, jehož efekt je víceméně náhodný. Hráč musí hospodařit i s lidskými zdroji, zajistit jim ubytování, najmout příslušný počet dělníků na všeobecné práce a specialistů na léčení zvířat, elektikáře a "vodníky" do příslušných zařízení, nabídnout odpovídající plat – a včas ho vyplácet. Trochu navíc jsou pak možnosti rodinné – sbalit na některém ze šesti míst dívku, zasnoubit se s ní, oženit, mít děti, naopak se třeba rozvést (pak proběhne zábavné soudní řízení, kde je možné podplatit soudce a zkusit si tak zajistit co největší podíl z dříve společného majetku), koupit si psa a tak podobně.

FarmaFarma neztrácí na zábavnosti v dlouhodobém horizontu zejména díky velkému množství náhodných událostí, které ji oživují. Může se stát, že na farmu přiletí zlatá slepice, hráč najde na svém pozemku starostovu peněženku, nebo přijde velká výprava turistů navštívit chrám. Události mají efekt někdy pozitivní, jindy negativní, řada jich pak nemá efekt vůbec žádný a slouží jen k pobavení ("Starosta se zranil, když nosil dříví do lesa, a u nás na vesnici se vžilo nové přísloví…"). Samy pro sebe jsou pak výroční zprávy, kde se probírají nové události, které opět mohou, ale nemusí, ovlivnit chod hospodářství.

Graficky je Farma zpracována velmi jednoduše a nemá žádné zvuky. Přesto se jedná o velice zábavnou strategii, která by rozhodně neměla uniknout žádnému poctivému hráči. Srší humorem a nabízí na freewarovku nečekaně komplexní herní systém, což je třeba ocenit.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 132 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz