Fantazie pod vodou - zábava s rybičkami

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:44
Řekl tu někdo, že Tamagotchi hrám už odezněl umíráček? Není tomu tak přátelé - další variaci kultovní japonské věcičky, tentokrát podmořskou, nám do prvního roku nového milénia nadělili šikovní čeští freewaroví tvůrci. Je libo chvíle odpočinku?
70

Fantazie pod vodou

Platforma: Freeware
Výrobce: Tatko

Stáhnout

Fantazie

Už si ani nevzpomínám na dobu, kdy se na našem trhu zčista jasna objevila kultovní přívěšková šílenost jménem Tamagotchi, která svého času ovládla celý svět. Děti si pečlivě vychovávaly své virtuální slepicoidní potvůrky, přely se, která z nich vydrží déle, ukládaly je ke spánku a s ranním kokrháním zase probouzely do prozářeného jitra. S příchodem modernější techniky už ovšem tomuhle kousku japonské vynalézavosti odzvonilo a virtuální zvířátka plynule přesedlala na jinou, nepoměrně realističtější a nemobilnější platformu - naše oblíbené PC. Sympatická infantilní zvířátka s vyvinutou umělou inteligencí ovšem nečekala hned na začátku růžová budoucnost - svou přízeň si musela získávat postupně a rozhodně ne tak rychle jako kdysi Tamagotchi. Za všechny vzpomeňme na sympatické Catz & Dogz, kteří se pro velký úspěch dočkali i pokračování.

Ani za nic si ovšem nedokážu vybavit jakoukoli freewarovku zařaditelnou právě do tohoto žánru. Je sice pravda, že jsme měli možnost se s několika podobnými minihříčkami setkat, ale pouze na internetu a to ještě jen v době online připojení, což je, zvláště pro české surfaře, mnohdy nepřekousnutelný problém. Fantazie pod vodou (dále jen Fantazie) prakticky také není čistokrevnou Tamagotchi hrou, nicméně v lecčem se jí Fantaziepodobá. Tak předně - máme tu pár akvarijních rybiček brázdících čiré vody oceánu, kojenecké lahvičky a pruhované modrobílé postýlky (navozují tu správnou infantilní atmosféru) a v neposlední řadě také hezky naanimovaná propracovaná pozadí a příjemně bublavý zvuk okolního prostředí. Autoři ve hře spojili většinu ovládacích prvků archaických Tamagotchi her s mnoha užitečnými či sympatickými drobnůstkami, které spíše než na hraní slouží na dívání.

Graficky je Fantazie rozhodně na úrovni. Posuďte sami - tři skvěle nakreslená pozadí, dvě podvodní "atrakce" (podmořský pirátský poklad a potopená ponorka Kursk, z níž se co chvíli ozývají beznadějné výkřiky ruských námořníků odsouzených na smrt), skvěle naanimované rybičky, které se navíc pohybují do všech třech směrů (tzn. i dozadu a dopředu), a ke všemu ještě mnoho hezky prokreslených objektů jako zmíněné kojenecké láhve a další. Autoři dokonce do hry přidali vychytávky jako modrá pokrývka padající z horní části akvária ve chvíli, kdy se rybka uvelebí v posteli, nebo zubatá ryba s nápisem "Čistící četa", která občas proplouvá obrazovkou a požírá zažloutlé nápisy.

Hlavní ovládací menu hry se nachází ve spodní části obrazovky a aktivuje se vždy po najetí na spodní okraj monitoru (stejně jako startovací lišta Windowsů). Nabízí vám několik Fantazierůzných položek, pomocí nichž můžete rybičky případně pozadí akvária ovlivňovat či měnit. Rybičky můžete tradičně nakrmit, poslat do hajan, nechat je opakovat tři nejužitečnější úkony (najíst-vykakat-vyspat), nebo se jen pohodlně posadit do křesla a pozorovat jejich nerušený ladný pohyb. Do akvárka můžete, jak jsem zmínil, naházet pirátský poklad či ruskou jadernou ponorku, případně příkazy v pravé části menu změnit jeho pozadí do futuristických tvarů a barev.

Spíše než unikátní hra je Fantazie mnohem víc relaxační pomůcka - mnohdy mi pohybující se rybičky připomněly oblíbené počítání oveček před spaním - nebo kvalitní náhražka mozek vymývajícího screensaveru. Hra totiž není ani přiliš rozsáhlá, ani přiliš hardwarově náročná a snadno si ji tak mohou zahrát takřka všichni - bez ohledu na věk či vybavenost počítače. Je ovšem třeba poznamenat, že odrostlejším pařanům zřejmě Fantazie absolutně nic neřekne.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Témata: Ponorka

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz