Falcon's Eye - klasika v novém kabátě

  12:00aktualizováno  29. října 2003 9:14
O hratelná, komplexní, propracovaná a sympaticky vypadající RPGčka je dnes rozhodně nouze. Ačkoliv jich na poli freewarovek není mnoho, dají se mezi nimi najít i herní perly, jejichž dohrání je pro každého náruživého RPG maniaka živostní nutností. Falcon's Eye je rozhodně jednou z nich.

Falcon's Eye

Platforma: Freeware
Výrobce: Jaakko Peltonen

Stáhnout

Falcon's EyeMusím přiznat, že jsem se za tu dlouhou dobu strávenou psaním o freewarovkách takřka nesetkal s kvalitním RPGčkem. Vždy jim něco chybělo, ať už to byla potřebná hratelnost, sympatické grafické zpracování, větší propracovanost či inteligentní a duchaplný příběh, a tak se jim nikdy sen nás, hráčů, nepodařilo stoprocentně vyplnit. Falcon's Eye je hrou, která se o prolomení oné bájné hranice pokouší s dravostí dosud nevídanou. Nejen, že jde o RPGčko nadmíru komplexní a propracované, ale také graficky obstojné a obtížnostně vyvážené.

Snad největším kladem hry jsou nejrůznější možnosti, atributy a volby, kterými vás zahrnuje doslova na každém kroku. Na začátku vás samozřejmě požádá o výběr povolání a rasy vaší budoucí postavy, její jméno a v neposlední řadě také pohlaví. Jakmile máte svou vysněnou postavu "vygenerovánu", dozvíte se, proč a kde se zrovna nacházíte, jaký je váš hlavní úkol a jak relativně složité je jeho splnění (ano, jde o ohrané fráze typu "téměř nikdo se odtamtud nedostal" atd. atd.). V tu chvíli už vám nic nebrání v tom, abyste začali dlouhý boj s podzemními obludami, rozlehlými chodbami a nejrůznějšími pastmi, a to pouze a výhradně vlastními silami.

Falcon's EyeTak jako v každém jiném RPGčku, i tady jste postupně odměňování zkušenostními body, jejichž seskupování následně vyúsťuje v postup na další úroveň. Ta s sebou nese stejné výhody, na jaké už jsme z předešlých her tohoto typu zvyklí - tedy především zvýšení horní hranice tzv. hit poitnů, tj. bodů, které ve stručnosti vyjadřují váš momentální zdravotní stav.

Spodní herní informační lišta toho ovšem nabízí ještě mnohem víc. Předně jsou to zvýrazněné položky pro prohlížení obligátního inventáře, pro zobrazení mapky a mnoho dalšího. V druhé řadě obsahuje důležité informace o stavu vašich hit pointů, úrovni vaší postavy a jejích dalších atributech. Nesmíme ale opomenout ani možnost výpisu všech zpráv, jimiž vás hra v minulosti zahrnovala a které vás mimo jiné informují o průběhu všech bojů, sběru položek do vašeho inventáře a dalších blbůstkách.

Graficky vypadá Falcon's Eye vcelku zdařile, nicméně nijak převratně. Nečekejte žádné supernamakané animačky postav ani převratné zpracování nesčetných soubojů. Dalo by se vlastně říct, že se autoři daleko víc věnovali promyšlenosti a propracovanosti samotného obsahu hry než jejímu zpracování. Ale ani tak se nemusíte bát, že by vás trošku Falcon's Eyeslabší grafika od hry po nějaké době odradila. Jen nesmíte za každou cenu lpět na špičkovém zpracování, nýbrž raději ocenit opravdu neskutečnou propracovanost hry (tedy přinejmenším vezmeme-li v úvahu, že se jedná o hru freewarovou).

Samotné ovládání je ve hře praktikováno klasickým stylem použití obou tlačítek myši - jednoho pro pohyb, zaměřování útoků a dalších "herních" akcí a druhého pro tzv. speedmenu, tedy menu obdobná těm, které se vám objeví po kliknutí na pravé tlačítko myši ve Windows. Najdete v nich spoustu podrobných příkazů pro prohledávání předmětů, mnoho odlišných způsobů útoků a další vždy v závislosti na konkrétní situaci jejich použití.

Jedním z mála záporů tohoto RPGčka, které svou pointou vychází z idejí mnoha svých úspěšných předchůdců, je jistá míra stereotypnosti, která se projeví již po pár patrech sestupu do podzemí, v němž se hra odehrává. I tak se ale jedná o hru velice kvalitní, která si svou propracovaností v ničem nezadá i s některými plnohodnotnými (tj. placenými) RPGčky, které mezi nás bezmyšlenkovitě chrlí penězuchtiví vydavatelé. Stojíte-li o pořádný RPG zážitek, máte jej právě teď nadosah a navíc zadarmo. Pokud navíc uvážíme jeho relativně zanedbatelnou velikost, není nad čím váhat.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz