Façade - nefalšovaná herní revoluce!

  12:00aktualizováno  7. září 11:43
Façade je na první pohled nenápadný, ale veledůležitý projekt. Adventura, která se hraje pokaždé jinak, s úplně novým přístupem k vyprávění příběhu a vynikající AI nehráčských postav. Revoluční hra, jež možná otevírá cestu úplně novému směru. Necháte si ji ujít?
90

Façade

Platforma: Freeware
Výrobce: Procedural Arts

Stáhnout

FaçadeUž doména, na které se rozprostírá oficiální webstránka Façade, leccos napovídá. Je to InteractiveStory.net - a Façade skutečně představuje nelineární, generovaný, interaktivní přístup k vyprávění příběhu. Její děj není zdaleka pokaždé stejný, i když vychází ze stejných premis, liší se náhodné události, reakce postav třeba i na stejné repliky, závěry, ke kterým dospějí. To vše je dáno robustním systémem umělé inteligence a zabudováním řady náhodných událostí, jež tím, že se stanou či nestanou, ovlivní směřování zápletky.

Základem příběhu Façade je návštěva hráčovy postavy (její pohlaví i jméno lze určit před započetím hry) u přátel, manželů Tripa a Grace. Jejich vztah ale zrovna prochází problematickým obdobím, a tak netrvá dlouho a vyskytnou se spory: zpočátku menší, jenže z plamínku banální hádky nad prkotinou se snadno vznítí požár stravující hysterie. Situace, kdy už nikdo neví, proč vlastně spor začal, ale je mu nad slunce jasné, že za všechno může jeho oponent, a že kdyby přestal křičet, pravděpodobně by mu Atlas Façadeúdivem z náhlého ticha pustil na hlavu nebesa, vycházejí ze života, a proto je Façade zejména při prvních několika zahráních silným zážitkem.

Jiné NPC se ve hře nevyskytují a co do lokací, omezuje se také jen na Gracein a Tripův byt. Ani hrací doba není z nejdelších. Jak tedy ospravedlnit až neuvěřitelnou velikost instalačního souboru? Je fakt, že 800 MB je hodně. Je to zatraceně, safrmentsky, kurňa hodně - a kdyby byli autoři zabalili zvuky v rozumnějším formátu, mohli klidně z celkové nabobtnalosti výrazně ubrat. Na druhou stranu: kouzlo Façade spočívá ve znovuhratelnosti. První pokus třeba skončí rozhádanou Grace a Tripem, kteří hráče naštvaně vyprovodí, v dalším umožní telefonát rodičů změnit téma a manželé se i díky tomu na konci usmíří... možností je hodně a na internetu už se dají sehnat záznamy nejrůznějších úspěšných i neúspěšných her.

Jak se přesně Façade hraje? Zasahování do příběhu je možné jednotlivými replikami. Ty fungují na principu chatovacích prográmků typu Pokyd: Façadeskutečně je třeba do textového inputu zadávat, co přesně postava říká (samozřejmě anglicky a pokud možno bez chyb a překlepů). Autorům se nějakým zázrakem povedlo, že Grace a Trip dovedou zareagovat na prakticky každou smysluplnou větu a jen ve velmi malém množství případou se výrazněji spletou, odpoví neutrálně, či dokonce význam docela převrátí. Stává se to, ale přesto je jejich AI obdivuhodně schopná.

Popsat atmosféru Façade je obtížné. Pocit z hraní je obtížně srovnatelný s jakýmkoliv dosud publikovaným titulem, a to i díky realtivně dobré komiksové grafice a ozvučení. Postavy Grace a Tripa, o něž tu jde především, jsou schopny vyjádřit širokou škálu emocí, skvělým krokem pak bylo jejich kompletní namluvení. Dabing je sice amatérský, člověk by to ale ani nepoznal: když se ti dva na sebe rozkřičí, chce se zalézt někam za gauč i v reálném světě.

Pravda: po několika dohráních lze vysledovat jisté pravidelnosti v systému. Je jasné, že Façade ještě zdaleka není úplně interaktivní příběh, jenž by se vyvíjel docela náhodně. Spoléhá na určité uzly, náhodné události a několik možností vývoje vztahu Grace-Trip. FaçadePřesto je na hony daleko od všech klasických i méně klasických adventur.

Význam Façade bude zřejmě doceněn až v budoucnosti. Zatím jde o vlaštovku, která jaro nedělá: na to je nepoměrně velká a málo strhující. Nicméně přesto si přízvisko revoluční hry zaslouží. Façade je průkopník, ukazuje alternativní cestu lineárnímu, filmovému vyprávění příběhu - a ukazuje ne, že to může někdy fungovat, ale že už to funguje, že už to je proveditelné. Necháte se také přesvědčit?

P.S.: Na webu autorů lze 800 MB velký soubor stáhnout také z torrentové sítě.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 46 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz