Enclosure – mrazivá duchařina

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:39
Femo Duo Entertainment přináší výtečnou hru ve stylu klasických adventur od Sierry, jež se odehrává v zamrzlé základně, kde se to jen hemží duchy a nadpřirozenými silami. Odhalíte tajemství strašidelného místa?
40

Enclosure

Platforma: Freeware
Výrobce: Femo Duo Entertainment

Stáhnout

EnclosureŽe má Enclosure na poměry freeware adventur vyšší ambice naznačí už dlouhatánské animované intro. První scéna nás seznámí s dvojicí mladistvých, kteří si přivydělávají podvodným vyvoláváním duchů. Zatímco Mike Goodman se snáší na v přítmí neviditelném provaze, navlečen v bílém, duchovském prostěradle, jeho přítelkyně Sarah předstírá magické rituály a přivolávání mrtvých pro ohromenou zákaznici. Všechno jde dobře – ovšem až do chvíle, kdy od plamene svíčky (přispívajícího svým dílem k okultní atmosféře) chytne Mikovo prostěradlo a celá konstrukce se zhroutí. Neúspěšný pracovní den odchází Mike zapít do baru, kde ke svému velkému překvapení nalezne entuziastického mladíka, syna známého ropného magnáta, a od něj dostane nabídku, kterou nelze odmínout. EnclosureZa honorář deseti tisíc dolarů se s ním vydává na expedici k základně, kde byli pozorováni duchové a jež byla právě z důvodu jejich výskytu opuštěna, aniž by se v oblasti začalo cokoli těžit.

Zjišťování, co všechno skrývá tajuplná oblast, je hlavní, jedinou, ale navýsost napínavou náplní několika hodin hraní. Svým rozsahem je Enclosure naprosto plnohodnotnou hrou, která kdyby vyšla na začátku devadesátých let minulého století, dost možná by sklidila nejednu cenu a vysoká ohodnocení v herních časopisech. Nechybí jí totiž takřka nic: velké množství zajímavých postav s vyhraněnými charaktery, s nimiž hráč zapřádá rozhovory a které se pohybují volně prostorem základny za vlastními cíli, řada specifických lokací, obrovská spousta předmětů a logické úkoly, jež jsou doopravdy logické.

EnclosureNe tak docela vše je ale na Enclosure perfektní. Ovládání je tím, co hru sráží a co ji s největší pravděpodobností znepřístupní většině hráčů. Celé je totiž založeno na principu textového inputu – tedy příkazového řádku, do nějž musí hráč ručně vypsat každou akci, kterou chce, aby jeho postava provedla. Ve hře sice fungují zkratky typu "g" místo "get" a "t" místo "talk", nicméně zejména ti, kdo nemluví angličtinou jako svou rodnou řečí budou mít často asi potíže odhalit, jak se který předmět jmenuje a jaký konkrétně příkaz použít. Textový input je jedním z nejstrašnějších reliktů adventur z doby, kdy ještě byly zcela prosty grafiky a jakkoliv pro fanoušky trpící akutními záchvaty nostalgie možná bude pozitivem, ostatní už brzy spolehlivě otráví.

Grafické zpracování hry odpovídá celkové technické zastaralosti. EnclosurePřesto nelze grafiku hodnotit špatně – je v nízkém rozlišení, je pixelovatá, využívá malou barevnou paletu. Nelze ale nevidět kus práce, který autor odvedl – ve srovnání se stejně disponovanými tituly od Sierry (původní Larry, King's Questy v 16 barvách a spol.) nevychází v nejmenším jako poražený. Zvuky a hudba už dopadly o něco málo hůře, přesto je nelze jednoznačně odsoudit.

Pro ty, kdo oceňují na adventuře v první řadě příběh a atmosféru, není jiné volby, než vcelku malý instalační soubor Enclosure neprodleně stáhnout. Jakkoliv je totiž technicky zastaralá a špatně ovladatelná, má své kouzlo a na freeware poměry je nebývale rozsáhlý a nebývale velkoryse pojatá.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz