Elimination - kuliček jako máku

  12:00aktualizováno  7. února 11:09
Smyslem logické hry Elimination je, jak jinak, eliminace. Nečekejte žádnou krev, eliminovat se budou jen malé kuličky. Jestli dřív zlikvidujete ty soupeřovy než soupeř vaše, vyhráli jste. Zní to snadně a taky to v principu snadné je, ale nenechte se zmást - leckdy se za jednoduchou fasádou můžou skrývat komplikované věci (nebo taky naopak :-).

Elimination

Platforma: Freeware
Výrobce: Justin Hoffman

Stáhnout

Elimination

Elimination je další přírůstek do rodiny logických her. Tentokrát ale žádný Tetris a žádný Arkanoid, tentokrát něco zcela jiného a dost možná i neotřelého. Ani bych se nedivila, kdyby ve vás po tom neustálém přísunu Tetrisů, Arkanoidů a Pacmanů pomalu vyklíčila nenávist k tomuto druhu her, ale právě teď se situace obrací k lepšímu a vy máte možnost zahrát si něco logického a přitom z jiného soudku.

Smyslem hry Elimination je, jak jinak, eliminace. Když vám ale prozradím, že o žádný krvák nejde (což taky nemůže u logické hry nikoho překvapit), bude vám asi jasné, že nic živého se eliminovat se nebude. Eliminovat se budou obyčejné kuličky, o něco větší než cvrnkací skleněnky a o něco menší než tenisáky. A protože Elimination je hra, kde s někým soupeříte, smyslem tedy logicky musí být zničit všechny soupeřovy kuličky. Od těch svých je rozeznáte snadno, mají totiž jinou barvu a taky s nimi netáhnete vy. Abyste věděli, jak táhnout aspoň s těmi svými, probereme si nejdřív pravidla.

Elimination

Na začátku hry si vyberete, zda chcete hrát proti počítači, nebo zda jste sehnali někoho, kdo se před monitor posadí s vámi. Pokud nikoho takového nemáte, vyplníte po spuštění hry jen svoje jméno a pod ním zaškrtnete políčko Počítač. Pak proběhne úvodní hod kostkami, kde se rozhodne, komu připadne první tah. Jakmile je rozhodnuto, hra začíná. Každá z obou stran má k dispozici deset kuliček, které jsou posazené do startovních důlků na obou stranách hracího pole. Ten, kdo vyhrál právo na první tah, hodí kostkami (jen symbolicky, hody pochopitelně generuje počítač) a pak se rozhodne, jak bude táhnout. Podle toho, jaká čísla mu padla na dvou kostkách, teď může posunout kteroukoliv ze svých kuliček. Posunuje se přesně o tolik důlků, kolik padlo na kostkách. Posunovat můžete nahoru, dolů, doprava a doleva, pouze šikmo ne. V každém kole máte dva tahy a můžete je využít jak oba pro jednu kuličku, tak lze klidně táhnout dvěma různými kuličkami.

Elimination

Abychom se ale taky dostali k tomu, co těmi tahy máte docílit. Je to jednoduché jako facka - máte přeskakovat soupeřovy kuličky. Jakmile ji přeskočíte, kulička zmizí a vy získáte 100 bodů. Aby se to ještě trochu zkomplikovalo, zůstane na místě po zmizelé kuličce viset modré písmenko F a komu se podaří na něj doskočit, získává novou kuličku do hry. A aby se to zkomplikovalo ještě o malinko víc, jsou některé důlky obdobou černých děr - jakmile do nich některá kulička spadne, je nenávratně ztracena. Počet těchhle požíracích důlků si můžete nastavit v konfiguraci.

Poslední a pro některé vrstvy ne zcela nezanedbatelnou výhodou hry Elimination je její jazyková přítulnost. Ačkoliv původním jazykem jistě nebylo nic, co by zavánělo slovanským nářečím, verze, kterou máte na Plných hrách ke stažení, je téměř kompletně přepracovaná do slovenštiny. Počítám, že i přes to, že slovenština není čeština, si s ní porozumíte lépe než s původní angličtinou :-).

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz