Eight Legged Freaks - pavoucííí!

  12:00aktualizováno  21. května 11:40
Máte nepředstavitelný strach z čehokoli, co je malé, chlupaté a má osm končetin? Pak vám z vaší fobie možná pomůže nová akční freewarovka týmu 3D Groove, v níž jistý akční hrdina po desítkách likviduje lokace zaplavivší obří pavouky. Pojďme naši planetu společnými silami zbavit hmyzího odpadu!

Eight Legged Freaks

Platforma: Freeware
Výrobce: 3D Groove

Stáhnout

Eight Legged Freaks

Lidstvo si za mnoho desetitisíc let své existence vypěstovalo odpor vůči mnoha věcem - většina žen například nesnese pohled na pobíhající myš či nedebože krysu a po zpozorování potkana upadá do bezvědomí. Arachnofobie, neboli strach z pavouků, sice není natolik rozšířená, ale aby si to vynahradila, tak zasahuje obě půlky lidstva prakticky rovným dílem. Několik takových arachnofobiků - panicky se obávajících kontaktu s čímkoli na osmi nohách - vytvořilo first person shooter neboli akční 3d střílečku, jejíž hlavní náplní je likvidace tří základních typů pavouků.

Eight Legged Freaks se zprvu tváří jako přinejmenším poloprofesionální akční dílko. Příjemně ztvárněné hlavní menu střídá poměrně vše vysvětlující psaný tutoriál, který zase uvolňuje místo "setupu", kde je možné nastavit takřka cokoli, co si hráč v danou chvíli zamane. Pomocí checkboxů tu například můžete upravit hodnotu citlivosti myši, kvalitu grafického zobrazení a mnoho dalších více či méně důležitých atributů hry.

Eight Legged Freaks

Protože tentokrát nejde o nic jiného než vyvražďování nebohých zástupců kmene členovců, nebudeme se (stejně jako tvůrci) zaobírat žádným do-atmosféry-vtahujícím příběhem - on vlastně ani žádný není. První a poslední důležitou informací pro nové hráče je střílet do všeho, co se hýbe, a zvláště pak do všeho, co je vybaveno osmi končetinami. Další pravidla neexistují. Na vás je, zda si do začátku vyberete nabušeného týpka nebo křehkou slečnu (no, možná přeci jen není tak křehká a třeba je to dokonce paní :) a také to, jak si daný hrdina povede pod vašim velením.

Základním předpokladem pro úspěšné splnění úkolu - tedy vyvraždění veškerých pavouků v daném levelu - je totiž schopnost rychle manévrovat a co nejlépe bezprostředně reagovat na aktuální situaci. Nesčetněkrát se vám stane, že pavouk zničehonic vykoukne za vašimi zády nebo že se objeví jen několik centimetrů před vámi (přiznávám, že při hraní této freewarovky to se mnou strachem jednou tak cuklo, jako snad nikdy.). A co víc - někteří z nich jsou vybaveni schopností skočit do obrovské dálky, jíž navíc s radostí využívají, aby se k vám co nejrychleji a pro ně co nejméně bolestivě přiblížili.

Eight Legged Freaks

Sympatické je, že mezi jednotlivými pavouky, kteří jsou mimo jiné odlišeni i graficky, snadno najdete doslova markantní rozdíly (co se týče jejich bojové strategie i působení jejich "střel"). Nejsem zrovna biolog a tak vám těžko prozradím, jak to s touto havětí vypadá ve skutečnosti, nicméně budeme-li důvěřovat tvůrcům, pak tato zajímavá tříkrálová směska pavouků rozhodně není nic příjemného - zvlášť kdyby vám je někdo hodil třeba do postele :-).

Po grafické stránce je jinak velmi hratelná a zajímavá freewarovka Eight Legged Freaks opravdovým zklamáním. Nejenže vypadá skoro hůř než legendární Wolfenstein, ale navíc své levely prezentuje v jakýchsi neskutečně nemalebných a především neosobních prostředích. Přestože jí nechybí podpora OpenGL (alespoň v setupu se tedy dá rozhodně nastavit, zda její implementace skutečně funguje, toť otázka), zajímavě zpracované menu ani v celku atraktivní a originální námět, můj osobní dojem z její vizuální stránky je značně smíšený.

Co se hudby týče, jde o příjemný standard. Melodie nabírá grády především se vstupem do již trošku adrenalinovější akce (trošku nikoli ve smyslu deset a více pavouků, nýbrž, pro ty méně chápavé, od jednoho výš) a nesmí chybět ani u významných úspěchů - třeba ve chvíli, kdy vcházíte do poslední místnosti daného patra. Otázkou zůstává, zda dnešním hráčům stačí podobně jednoduchá 3d střílečka - já si myslím, že dosud ano; složitější či propracovanější freewarové střílečky totiž náš trh příliš často nenavštěvují a tak je vůbec zázrak, že se nějací sebevrahové rozhodli do toho - bez nároku na honorář - skočit doslova po hlavě. A dobře udělali.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz