Egoboo - graficky dokonalé RPG

  12:00aktualizováno  29. října 2003 9:20
Dlouhou dobu nám trvalo, než se nám podařilo pro vás sehnat jedno z mála freewarových RPGček, které byly v poslední době vytvořeny. Nyní je vaše čekání na pořádně hratelné RPG u konce. Perfektní grafiku, téměř nekonečnou hratelnost, skvělé levely, obrovskou variabilitu a mnoho dalšího vám nabízí jedině Egoboo. Jasná volba pro všechny příznivce tohoto žánru.

Egoboo

Platforma: Freeware
Výrobce: Egoboo Developers

Stáhnout

EgobooUž si ani nepamatuji, kdy byla na Plných hrách naposledy uveřejněna nějaká kvalitní hra RPG žánru. Nejspíš je to tím, že většina her s příběhem jednak nesklízí mezi milovníky freewarových produktů takové ovace, jelikož zaměstnává i jistou málo používanou část lidského těla (pro méně chápavé - je to mozek), a jednak pro jejich velikost, která, na rozdíl od akčních záležitostí, zřídkakdy klesne pod několik megabytů. Egoboo sice patří k těm velikostí rozsáhlejším hrám, nicméně její kvality jsou nesporné - jinak bychom vám ji ostatně ani nenabízeli.

Přejděme teď k tomu, co by vás mělo na Egoboo zaujmout a o co v něm vlastně jde. Hra je rozdělena na 8 levelů, jejichž posloupnost ale není předem daná, což je obrovská výhoda, protože můžete hrát level, na který máte zrovna v tu chvíli chuť, a naopak můžete přeskočit level, jehož splnění je nad vaše síly. Egoboo je stručně řečeno jednoduché RPG se strohým příběhem, ale fantastickou hratelností a nádhernou grafikou a navíc je plně Egobootrojrozměrná.

Ovládání vás může zprvu mást, ale po krátké době hraní si zvyknete, aniž byste museli dlouhou dobu studovat manuál. Pokud hru ovládáte myší, kontrolujete svou postavičku v podstatě pouze klikáním (střelba/skok) a bezhlavým dranděním myši po podložce (nebo stole, pakliže vám vaší myšky není líto), v opačném případě budete muset použít klávesnici, která vám poslouží ještě lépe než myš, ale na druhou stranu se neovládá tak jednoduše. Dovolil bych si zde poznamenat, že postava se při ovládání myší pohybovala asi 4x pomaleji, než při použití klávesnice, což si mohu vysvětlit pouze nekvalitou mé myši (méně pravděpodobné) a nebo neschopností programátora (více pravděpodobné, zvláště přihlédnu-li k poznámce v manuálu, která vám doslova radí, abyste s myší příliš nekvedlali).

Levely jsou relativně různorodé a hlavně velice pěkně udělané (tedy hlavně designově Egobooa graficky). Kromě vaší postavičky jsou vám zpravidla nápomocny i další osoby, jež vám ovšem s oblibou místo pomáhání v boji pouze překážejí. Jak jsem již zmínil, ovládání Egoboo je poměrně složité, takže v případech, kdy je pro vás životně nutné stisknout důležité tlačítko tak, že na něj skočíte, se vám vylévá žluč, jelikož vaše partnery (myšleno herní) nenapadne samozřejmě nic jiného, než se kolem tlačítka ochomýtat, aby vám pokud možno co nejvíce zamezili jejich stisknutí. Jinak jsou ale všechny mise víceméně zábavné a do detailů promyšlené a neschopnost wingmanů beru spíše jako drobný nedostatek. Skvělá je navíc pro nás hnidopichy možnost ovlivňovat téměř všechny parametry hry pouhým přepsáním údajů v textovém souboru (adresář /modes).

Po grafické stránce také nelze Egoboo nic vytknout. Prakticky nepoznáte rozdíl mezi leckterou současnou špičkovou a hlavně drahou hrou a touhle podařenou adventure/RPG hrou. Všechny postavy ve hře jsou zpracovány trojrozměrně a totéž platí o pozadích a dalších Egoboointeraktivních prvcích. S výhodou můžete také použít možnost rotace kamery oběma směry, což je zvláště vhodné v situacích, kdy vám takříkajíc "jde o kejhák".O zvucích se v podstatě ani nemá smysl zmiňovat, jelikož bych se musel znovu opakovat, takže to zkrátím - zvukové projevy hry patří mezi ty, které sice nejsou špičkové, nicméně neurazí.

Egoboo je další z řady kvalitních freewarových her, liší se však zejména žánrem, jelikož se řadí někam mezi akční/RPG/adventure hry. Je tak vynikající volbou pro ty, kterým žádná hardcore akční ani strategická hra nevyhovuje a mají radši RPGčka. Možná vás od jejího stažení odradí nadprůměrná velikost instalace, ale vězte, že by to byla obrovská škoda, protože autor hry, profesor Georgijské univerzity, se svěřil, že už nikdy žádnou hru určitě nevytvoří.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz