E-gon adventures - letadélko Káně v akci

  12:00aktualizováno  21. února 11:44
Různými E-čky se to na internetu jenom hemží a tak není divu, že písmeno E okouzlilo i tvůrce E-gon adventures. Jako dobrosrdečný hrdina E-gon musíte zdolat strastiplnou cestu za zlým E-vilem, který z neznámého důvodu unesl vaši půvabnější polovičku E-lin.

E-gon

Platforma: Freeware
Výrobce: E-game

Stáhnout

E-gon

E-gon adventures 3 (dále jen E-gon) jsou naproti tomu, co by se dalo snadno vydedukovat z názvu, jednoduchou arkádovitou střílečkou. Hlavní roli v ní zaujímá malé a mrštné letadýlko, které musíte jako jeho pilot dovést až k závěrečnému bossovi. Jeho výhodou není jen bezvadná grafika, neuvěřitelná hratelnost, ale také možnost sdílení nejvyššího skóre na internetu a poslání hry vašemu (ne)příteli.

Jako každá správná arkáda se soustředí pouze na jedno - co největší míru zábavnosti. Na mozek, myšlení a strategie se tady nehraje - pohotovost, postřeh a dobré myšítko, to jsou tři hlavní kritéria ovlivňující váš případný (ne)úspěch. Ovšem aby se také logicky smýšlející pařani nažrali a koza (rozuměj - hra) zůstala celá, zahrnuli tvůrci do hry i nenápadný strategický prvek. Ovšem vezměme to všechno pěkně od píky.

Po stažení hry, jejíž velikost čítá pouhých 437 kB, vás nepřívítá instalační program, ale rovnou hra samotná a bezprostředně vás ponechá víru následných událostí. Ovládání vašeho vzdušného korábu se ale nemusíte nijak obávat - je natolik intuitivní, že nebudete ani přinuceni studovat obsáhlou nápovědu. Vzhledově E-gon velmi připomíná nedávno recenzovanou hru Dive, ačkoliv jejich žánry jsou trošku odlišné a také poměr velikostí instalaček je "mírně" nevyrovnaný.

Vcelku legrační je pointa hry; posuďte sami: E-gon a E-lin byli ideální páreček (nezaměnit s výrazem pro známou uzenina), dokud jim jejich zamilovanou idylku nepřekazil zlý E-gonE-vil (v překladu ď-ábel) tím, že E-lin z neznámého důvodu unesl. E-gon samozřejmě není žádný sukničkář, takže nenechal E-lin jen tak napospas osudu a rozhodl se absolvovat strastiplnou cestu plnou zlých přisluhovačů zlého E-vila, aby ji zachránil (možná se vám to bude zdát divné, ale věřte tomu, že i takoví lidé (nebo spíš kreatury) ještě nevymřeli).

Aby to neměl tak těžké, nadělil osud (lépe řečeno autoři) nepřátelským potvorám jednu velkou nevýhodou - náchylnost k jakémukoliv kontaktu s vodou. Proto E-gon neváhal a naložil s sebou do aeroplánu na cestu ještě nevyčerpatelné množství této životadárné tekutiny. Po několika minutách ovšem pochopil, že jeho úkol nebude zase tak snadný, jak zprvu vypadal. Létající koráby oponenta se množí rychleji než vši a hodnota zdraví se nepříjemně přibližuje nesympatické hodnotě nula.

Ani tady nás ale tvůrci nenechají na holičkách - po některých létajících strojích totiž ve vzduchu zůstanou viset drobné bonusy. Jaký bude jejich vliv na vaše letadlo, to můžete snadno určit sami. Jednotlivé položky se totiž na obrazovce neustále mění a jen a jen na vás je rozhodnout, v kterou chvíli co seberete a získáte aktuálně vyobrazený bonus. Možná vám takový systém zatím nic neříká, nebo vám připadá zbytečně složitý (a chvílemi mám i pocit, že zbytečný je), ale věřte že občas se bude hodit každému.

Bonusy například způsobí to, že se změní počet a směr střel, které z vašeho létajícího stroje vystřelujete stisknutím mezerníku, že se vám přidají extra body k vašemu skóre a nebo E-gonže vám přibudou drahocenné životy. Trefit ten správný bonus ovšem opravdu není žádný med - a ani pokud víte, který by se vám zrovna v danou chvíli hodil.

Finální boss se také autorům mimořádně vyvedl. Nebudí sice příliš monstrózní dojem, ale svými takřka nemotornými pohyby dává jasně najevo, že ON je tím, kdo vás na tuty převálcuje. A na to, že i zkušenějším hráčům dá jeho zničení dost práce, dám beze všeho svůj krk.

Skvělé grafické a hudební provedení E-gona již jen utvrzuje dobré renomé, které si u mě hra po dobu jejího hraní vytvořila. Pokud nechcete trávit na internetu hodiny stahováním hry, která vás po pár minutách omrzí, sáhněte bez rozmýšlení právě po E-gonovi - jeho bezvadná, tak trochu komixově laděná atmosféra vás určitě dostane.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz