DXtris 1.5 - další variace tetrisu

  10:23aktualizováno  21. července 11:57
Dnes pro vás máme další hru typu Tetris. Je toto téma neustále omíláno dokola, nebo jej autoři z Blue Thunder Software něčím obohatili? To se dovíte jednak po přečtení následujího článku a také po bezplatném stažení této hry!
49

DXtris 1.5

Platforma: Freeware
Výrobce: Blue Thunder Sofware

Stáhnout

DXtris 1.5Na scéně freewarových her se v poslední době neobjevují tituly inovativní, ale spíše ty, které novým způsobem zpracovávají a obohacují již vytvořené téma. Mezi stálice patří desítky klonů legendárního Tetrisu, který vytvořil génius logických her Alexej Pažitnov. Jeho přední titul Tetris jistě nemusím představovat.

Typické shazování útvarů složených z krychliček dolů, ty pak mizí po složení souvislé řady. Notoricky známá záležitost. Hraje se na skóre, větší počet bodíků pak získáváte za likvidaci více řad najednou (pro "čtyřku" pak potřebujete vytvořit souvislý blok s jednou volnou mezírkou, do níž vrazíte rovný čtyřkrychličkový útvar). Myslím si, že se asi nenajde nikdo, kdy by Tetris nikdy neviděl. Ať už jako hru na počítači, tak na různých coin-upech v hernách, nebo třeba u našich největších původních dodavatelů drobné elektroniky - vietnamských DXtris 1.5spoluobčanů v "rádoby-gameboyích" typu "2 in 1, 99 in 1 apod.". Samozřejmě Gameboy, SNES a další platformy nebyly Tetrisu ušetřeny. Na tomto místě bych ještě vyjmenoval další tituly ruského génia, mezi něž patří Qwirks - shazujete dvojice různě barevných kuliček, ty pak mizejí (podle barev); tato hra je navíc okořeněna skvostným multiplayerem či plněním "úkolů". Nejnovější hrou je pak hra z dílny Microsoftu, Pandora's Box, která čítá neuvěřitelných 350 puzzlů, z nichž ve hře najdete rovných deset typů!

Ale zpátky k DXtrisu... Tato věčná variace na téma Tetris pochází z dílny Blue Thunder Software a je určen pro systémy s novými verzemi operačního systému Microsoft Windows. Na první pohled zaujme nevkusnou grafikou v menu a trochu zkoprnělými animacemi. Ale nebylo by dobré soudit podle ukvapených závěrů, proto se na hru podíváme trochu podrobněji...

DXtris 1.5Grafika je tedy opravdu "nic moc". Kostičky vypadají více než uboze a hlavně nepěkné fonty jsou až zarážející. O něco lépe jsou na tom pozadí, která jsou dle mého názoru renderována v grafických programech 3D Studio MAX nebo Imagine. Jsou ale jen slabou náplastí za ubohé zpracování - mění se totiž jen po určitém čase a při hře si jich, přiznejme si, příliš nevšímáte. Ani zvuky na tom nejsou o poznání lépe - jsou jaksi "tvrdé" a těžkopádné. Hudba v MIDI sice není špatná, ale je příliš krátká a není jí ve hře mnoho.

Záměrně jsem začal vizuálním a zvukovým zpracováním hry DXtris 1.5, ale to jen abych na vás přivodil lepší dojem čtením o hře jako takové. Najdete zde tedy pět různých tetrisovských her. Klasický Tetris se zde ukrývá pod názvem "Normal" - jde tedy o klasický princip, který byl naznačen již v úvodu tohoto článku - za likvidaci řádek máte body, pokud jich zničíte více najednou, máte bodů více, a s přibývajícím časem a skóre se zvyšuje také "level", neboli rychlost padání útvarů. Příliš jsem nepochopil hlubší smysl varianty "25 lines" - vaším úkolem je postavit a zlikvidovat 25 linek a vytvořit nejlepší skóre. To je ale jaksi vždy stejné, pokud hrajete na ničení po DXtris 1.5čtyřech řádcích. No nic, další varianta "2 minutes" je daleko zábavnější a trochu adrenalinovější. Vaším úkolem je získat nejvyšší skóre za 2 minuty - to se ale počítá pouze podle počtu linek. Nemusíte se tedy zdržovat pracným ukládáním a stavěním a likvidací po čtyřech linkách. Hned, jak to půjde, se snažíte linku zničit. Přiznám se, že vývojáři určené nejvyšší skóre 20 linek se mi povedlo překonat až po šesté. Předposledním módem je hra s bombami, což je v podstatě klasický tetris s tím, že vám čas od času spadne bomba, která vás může zachránit a současně vám nepěkně sníží vaše těžce nabyté skóre. To nejlepší nakonec - "color match" je opravdová zábava. Klasické útvary Tetrisu zde padají různě zabarvené a vaším úkolem není likvidovat řádky, ale krychličky se stejnými barvami. Zajímavostí pak je, že tyto útvary po spadení podléhají gravitaci, takže se neudrží ve svém původním tvaru a zaplní tak mezeru.

Hra DXtris se v zásadě autorům z Blue Thunder podařila. Přes lehce podprůměrné technické zpracování se hravě prokoušete a strávíte u pěti variant známého tématu Tetris spoustu zábavných okamžiků.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

49 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz