Dungeon Master Java – návrat legendy

  12:00aktualizováno  29. října 9:08
Legendární dungeon se vrací v podobě remaku, který běží v internetovém prohlížeči a nabízí srovnatelně kvalitní kobkoidní zábavu na hodně dlouhou dobu. Pořádné freeware RPG si přece necháte líbit – nebo ne?

Dungeon Master Java

Platforma: Freeware
Výrobce: Alan Dale

Stáhnout

Dungeon Master Java Nad návraty a remaky starších DOSových her se na Plných hrách jásá poměrně často. Není tedy divu, že se tak bude dít i u Dungeon Mastera Javy. Ovšem je jásot jako jásot. Zatímco v případě Caesara, F-29 Retalitora nebo Abuse šlo o jásot řekněme středně silný, ten, který zní a bude znít v této recenzi, by jen těžko přehlušili fanoušci Panathinaikosu Athény. Upřímná radost, kterou pocítí všichni RPG fanoušci po nalezení a vyzkoušení tohoto parádního dungeonu, je totiž nezměrná.

Dungeon Master od FTL (Faster Than Light) je bezesporu největší legendou RPG žánru. První opravdu pořádný dungeon způsobil statisícům hráčů vrásky na čele a kruhy pod zářivě rudýma očima (běžný výsledek noci probdělé nad fantastickou hrou) a už v polovině osmdesátých let si vybudoval kult neuvěřitelných rozměrů. Pro naprostou většinu starších hráčů a pro ty mladší, kteří se k němu nějakou náhodou dostali, je Dungeon Master stále ještě nejlepší hrou všech dob (no, dobře, spolu s Civilizací). Jak může někoho zaujmout hra z roku 1984 a odpovídajícím zpracováním, mohl by znít dotaz. Důležité jsou správně namixované ingredience, jako je ta pravá míra RPG vývoje, originální a dosud nikým pořádně nezkopírovaný systém kouzlení pomocí run znázorňujících slabiky kouzelného slova, ale především parádní hratelnost pramenící z takřka bezchybného designu úrovní podzemních kobek.

Dungeon Master Java Dungeon Master Java pak skutečně není bloudění temnými zákoutími zmíněného programovacího jazyka, ale věrným remakem legendárního dungeonu v onom nástroji vytvořeném, z čehož plynou dva požadavky. První asi splní každý, kdo si tento článek čte - nutnost vlastnit internetový prohlížeč. Druhý už je nepříjemnější – je třeba mít nainstalovánu Javu, což neznamená jen schopnost ji zobrazovat v browseru, ale nutnost stáhnout cca osmimegabajtový instalační soubor uživatelského rozhraní tohoto jazyka. Když se k tomu přidá nemalá velikost samotné hry, asi leckdo bude odrazen. Ale bude to věčná škoda. Dungeon Master totiž ani v Javové podobě neztrácí pranic ze své atraktivity, která je i po letech ohromující.

Příběh vypráví o tom, kterak se kdesi v hlubinách zdánlivě zla zbaveného světa probudí rudý démon. Nikým neohrožován roste a sílí, až je jeho moc dostatečně velká, aby přivolal zlo zpět i s jeho právoplatným pánem, lordem Chaosem. A opět bude na partičce čtyř dobrodruhů, aby úspěšně prošli dvanácti patry podzemního komplexu a dali temnému pánovi pořádně za vyučenou.

Dungeon Master Java Většina čtenářů už asi pochopila, že Dungeon Master Java není tak úplně remake v pravém slova smyslu. Jde vlastně o neoficiální pokračování, které je ale zpracováno přesně v duchu prvního dílu. Graficky vypadá velmi podobně, ale pochopitelně o třídu lépe, ostatně běží ve dvojnásobném rozlišení. Úrovně tedy nebyly převzaty z původního Dungeon Mastera, avšak nejrůznější chytré logické hádanky naštěstí ano, a tak se opět setkáme s propracovanými pastmi a místy, kde budeme muset zapojit všechny dosud činné buňky mozkové, abychom rozlouskli nepříjemný oříšek v podobě zajištění dalšího postupu ve hře. A netřeba se bát, autoři nevynechali ani velkou řadu skrytých místností. Na jednu z nich lze dokonce narazit už v jedné z prvních chodeb hry, stačí být pozorný a neustále zkoušet pevnost na pohled solidních zdí. Hodně štěstí!

O Dungeon Masterovi Java by se dalo psát ještě dlouho. O fantastickém rozsahu, zpracování, ale především hratelnosti, která z originálu téměř nic neztrácí. Ale proč plýtvat slovy. Kdo si Dungeon Mastera Javu nestáhne, o hodně přijde.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Najdete na iDNES.cz