Dr. Bohuš – parádní česká adventura

  12:00aktualizováno  15. září 2007 3:18
Neuvěřitelné se stalo skutkem. Neustále odkládaná adventure hra Dr. Bohuš konečně spatřila světlo světa. Je skutečně tak dobrá, jak se o ní tvrdilo ve všech preview? Posuďte v naší exkluzivní recenzi!
70

Dr. Bohuš

Platforma: Freeware
Výrobce: Local Studio

Stáhnout

Dr. BohušTým Local Studio je redakci serveru Plné hry velice blízký. To by svádělo k jistému nadhodnocování jejich prvního opravdu velkého projektu, ale my jsme tady pěkné svině a nic si nedáme zadarmo, takže následující řádky nebudou trpět vlezdozadnicovým syndromem ani v nejmenším. Kontrastní s tímto úvodem bude následující tvrzení, že se v případě Doktora Bohuše víceméně potvrzují vysoká očekávání, jež žurnalistická obec vzhledem k této point’n’click adventuře měla. I přes všechny obtíže a natahování vydání se totiž klukům podařilo vytvořit dílo opravdu kvalitní.

Příběh Dr. BohušeDr. Bohuš je uveden komiksovým intrem, v němž se hlavní hrdina dozvídá něco o epidemii, která postihla celý svět a kosí lidi rychleji, než pověstná Smrtka svým sečným nástrojem. Nedosti na tomto strašlivém zjištění, následný telefonát jej však do celé šlamastyky uvrhne osobně. Až příliš suše je mu totiž sděleno, že právě on byl vybrán k tomu, aby tajemství zničující nemoci odhalil a lidstvo zachránil. ̈

Poněkud v kontrastu s tímto zajímavým počátkem se nesou první hrdinovy kroky hrou. Lokace začátku totiž tvoří naprosto tuctový byt a obyčejné městské lokace, přičemž až na samotném konci se Bohuš podívá i do vzdálenějších krajin a výstřednějších obrazovek, závěr hry je ale vzhledem k rozpačitému a táhnoucímu se začátku až trochu příliš uspěchaný. Samotná práce s tempem hry není špatná, ale začátek je pořádně rozsekán rozporuplným designem logických hádanek.

Dr. BohušU některých z nich lze totiž slovo „logické“ použít jen s pořádně přimhouřenýma očima. Pixel hunting by až tak nevadil, ale posvícení baterkou do vody v kanálu, čehož výsledkem je nalezení náplasti, to je skutečně už trochu ujeté, skoro jako to, že v doupěti narkomanů natáčí hlavní hrdina ze záchodové mísy do kanystru naftu, nebo výměna návnady s rybářem nejen za kovový hák, ale i půjčení pěkné lodi na několikahodinovou vyjížďku. Příkladů by se našlo ještě více (kdo by hledal kombinačky za předním kolem zaparkovaného vozu???), ale naštěstí je na Plných hrách k mání kompletní návod, který tento problém spolehlivě řeší.

Příběh je dobrý (i když – zasazení sporu mezi herními časopisy Score a Level je poněkud násilné a ke zbytku scénáře se absolutně nehodí, ale tak už to bývá, když hra vzniká na objednávku), ovšem Dr. Bohuš boduje hlavně v oblasti audiovizuálního provedení. Dr. BohušZejména statické lokace a postavy vypadají naprosto perfektně, kvalitní je i animace vody a řada odlesků. Animace charakterů vyrobených za pomoci programu Poser (a většinou až příliš mladých, taková babka na náměstí vypadá spíše jako třiceti- čtyřicetiletá žena, sám Bohuš je také poněkud nižšího věku, než by asi bylo potřeba) jsou poněkud toporné, ale i to se dá snést. Za klad lze považovat vylepšení hratelnosti o zábavnou skládací minihru těsně před finišem, kde se do hry konečně dostane i magazín Score. Hudba je taktéž pěkná, a tak je jedinou škodou pro autory, že už několik týdnů vévodí adventurní scéně Narcovo Mrtvé město, jež je v obou prvcích a konec konců i v atmosféře na tom podstatně lépe.

Dr. Bohuš přes všechnu kritiku, která se snesla na jeho hlavu, není ani v nejmenším zklamáním. Titul, jenž si po 14 dní mohou exkluzivně vychutnávat jedině čtenáři Plných her, je výtečnou adventurou, navíc českého původu – a těch pár chyb jí nadšení hráči jistě odpustí. Jen je třeba nebýt slepý a nevidět, že jsou i lepší možnosti, jak strávit dvě nebo tři hodiny adventurováním.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 165 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz