Donkey Kong Jr. - slavný potomek

  12:00aktualizováno  11. listopadu 8:41
Po dost dlouhé tu máme předělávku mincového automatu jako vyšitou. Ještě když se v ní vyskytují takové veličiny jako Mario (tentokrát v záporné roli, což mě dost překvapilo) a Donkey Konga, není důvod, proč se neponořit do četby a následného stažení, a pak hrát a hrát a hrát až do omrzení. Navnadil jsem vás?

Donkey Kong Jr.

Platforma: Freeware
Výrobce: MADrigal

Stáhnout

Donkey Kong JrOpice jsou velmi inteligentní. Ověřil jsem si to již mnohokrát při návštěvách v zoologické zahradě. To však není nic proti tomu, jakou přeširokou škálu vlastností jim bez problémů dokážeme přisoudit my lidé. O tom jsem se přesvědčil díky klasickému románu a filmům o Planetě opic, (doporučuji i nové zpracování Tima Burtona, se kterým jsem byl až na jeho velmi podivný závěr velmi spokojený) nebo z počítačových her, kde nade všemi armádami opů kraluje pouze jeden jediný: Donkey Kong.

Ten by se ovšem nezrodil (nebo možná jeho název) bez svého filmového vzoru z roku 1933, a tím zase nebyl nikdo jiný než další legenda: King Kong. Oba dva se od sebe diametrálně lišili. Zatímco King strašil lidi ve velkoměstech, Donkey byl vyhlášený odborník na únosy. Zejména královských dcer, které poté zachraňoval jeden nebohý instalatér z oboru: Mario, který si díky svalnatému Donkeymu a připoutané princezně získal srdce silně nevyspaných hráčů a již mnoho let se ve hrách objevuje samostatně. Donkey se také osamostatnil a bylo mu věnováno i pár solidních titulů. Já osobně mám Donkey Konga velmi rád, a kdekoli mám za jeho postavu příležitost hrát, volím si jen jeho. Já nevím, ale prostě mi je něčím sympatický, asi nepřekonatelnou technikou v jeho oblíbené disciplíně: vrhu sudem.

Donkey Kong JrDonkey stejně jako King dostal rozum, zanechal choutek na půvabné samice lidského rodu, v pralese si vyhlédl statnou gorilí samici, usadil se, a potomstvo na sebe nenechalo dlouho čekat. Narodil se roztomilý synek, jež dostal podle rodinné tradice jméno Donkey Kong Jr. právě jeho se týká dnešní recenze.

Mario (do této doby jsem ho měl za sympatického člověka) jednou odchytl Donkeyho seniora v pralese pro mě z neznámých důvodů, (Mario, proč jsi tak krutý?) a zavřel ho do ohromné klece. A jelikož je Junior chytrý a zvídavý, vydává se tatínkovi na pomoc.

Donkey Kong Jr. je předělávkou mincového automatu, které jistě znáte z vesnických poutí. Ach ano, to je ten stroj, který v záchvatu návykovosti polyká drobásky těžce vydělané vašimi rodiči. Automaty se dnes objevují převážně v kinových multiplexech, kde mají za úkol ukrátit návštěvníkovi čas před představením. Aspoň tak to v dnešní době vidím. Stále jsou na nich návykové tituly, a stroje stále polykají a polykají...

Když se pak najde jeden nadšenec, který starší tituly překonvertuje pro PC, je to chvályhodný čin, a ještě když je konverze povedená, a je šířena jako freeware, je důvod k radosti o hodně větší.

Donkey Kong JrAle vraťme se k Juniorovi, princip záchranné mise je sice jednoduchý, ale poměně těžko proveditelný. Tatínek je zamčený na čtyři zámky, vy musíte sebrat klíč, potom se vyhnout červeným ptákům, dostat se k žlutým deštníkům, odtud přeskočit na červený balónek a odemknout zámek, pak si půjdete pro další klíč, a tak pořád dokola, než se vám to povede čtyřikrát, poté bude tatínek volný, a můžete společně spočinout v objetí. Je to velmi těžké, mně samotnému se to za dvě hodiny hraní prostě nepovedlo, ale zase jsem si užil mnoho legrace.

Jediné, co bych hře vytknul, je přílišná miniaturnost herní obrazovky, což se v mnou používaném rozlišení 1024x768 citelně projevilo. Hru jsem tedy hrál v 640x480, a viditelnst byla hned lepší. Takže doporučuji hrát v nižším rozlišení (ano, já vím, že v nižším už pracovní plocha vypadá ošklivě!!). Ale za tu zábavu to stojí. Screenshoty pochopitelně jsou větší velikosti, brebery bych na náš server odmítl dát.

Donkey Kong Jr. je velice zábavná konverze, a jelikož je tvůrce v této oblasti velmi schopný, jistě se s nějakým jeho dílkem nevidíme naposled. Myslím si ale, že díky dvou druhům obtížnosti vám tento vystačí na dost dlouhou dobu. Až vás omrzí, stačí mi napsat. Na takové návykové konverze se recenze píše jedna radost, to mi můžete věřit!

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz