Domácí násilí – Game Over

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:30
Líbila se vám hra The Sims? Jste hračičkové a baví vás neustále vypiplávat svou postavu a sledovat každičké období jejího života? Je-li vaše odpověď kladná, mohla by se vám líbit nová česká hra s názvem Domácí násilí - Game Over.
90

Domácí násilí - Game over

Platforma: Freeware
Výrobce: Centauri Production

Stáhnout

Domácí násilí - Game overFirma Centauri Production sice není na poli počítačových her žádným nováčkem, avšak všechny její dosavadní tituly spadaly do komerční sféry, neboť jsou to právě oni, kdo vytvořili nezapomenutelné hry jako jsou například Hovniválové, Horké Léto II nebo Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce. Nyní, vedle toho, že připravují druhý díl adventury Gooka, vytvořili pro vládu ČR hru jménem Domácí násilí – Game Over, která se v mnoha ohledech podobá oblíbeným The Sims. Celá hra vznikla jako součást propagace informační kampaně vlády ČR proti domácímu násilí, která je koncipována jako informačně preventivní na mladé lidi ve věku 15-25 let. Nyní už ale ke hře, v níž si budete moci vyzkoušet soužití mladého páru.

Začátek hry je trochu nezvyklý a zde si přijdou na své především příznivci rpg her, protože na vás čekají doslova nastavovací orgie, kdy musíte nakonfigurovat hromadu věcí pohlavím počínaje, přes vzhled svůj a partnerův konče několika povahovými vlastnostmi a fyzickými dispozicemi. Domácí násilí - Game overToto vám dává možnost stylizovat sebe a partnera do rozpoložení, jaké skutečně chcete (např. chtěli byste mít za partnerku submisivní flegmatickou blondýnku, která tíhne ke sportu? Žádný problém, vše si stačí nastavit!). Jakmile si tímto vším projdete, nic nebrání tomu, abyste se mohli pustit do hry.

Na počátku dostanete k dispozici rovných 50 tisíc Kč a domek čítající několik nevybavených pokojů. Kliknutím na některý z nich se vám otevře nabídka nábytku a jiného příslušenství, kterým můžete danou místnost zařídit. Ale pozor, nemáte k dispozici globální seznam předmětů, z nichž si můžete vybírat a poté je do jednotlivých pokojů umisťovat, vy totiž předem máte dáno, co ve kterém pokoji bude a dle toho se vám nabízejí vhodné předměty, takže míra volnosti, jakou jste měli například ve zmiňovaných The Sims, není až tak veliká.

Celou hru bychom mohli rozdělit do dvou fází – zvelebování útulného hnízdečka a starání se o osoby v něm žijící. Abyste si zajistili trvalý přísun peněz, je třeba si co možná nejrychleji zakoupit telefon, který bude jedním z vašich pojítek s okolním světem a pomocí něhož můžete odpovídat na inzeráty a hledat práci. Ovšem pouze objevení nabídky na lukrativní zaměstnání a následný telefonát na jeho získání mnohdy nestačí, neboť se může stát, že vaše schopnosti a vlastnosti nebudou na takové úrovni, abyste své potenciální zaměstnavatele natolik zaujali, že vám práci dají. Většinou se tak, alespoň zpočátku budete muset spokojit s nějakou méně placenou prací a postupně se propracovat na vyšší místa a vybudovat si slibnou kariéru.

Domácí násilí - Game overHlavním pilířem hry, řekl bych, je ale budování vztahu s partnerem. Jelikož hra disponuje opravdu velkým množstvím činností, které můžete buď sami nebo se svým protějškem provádět. Ty jsou rozděleny do jednotlivých tématických okruhů (různé intimnosti, zábava, úklid, hygiena, stravování apod.) a vyvolat je lze kliknutím na příslušnou ikonu umístěnou ve spodní části herní obrazovky. Vždycky mějte na paměti, že úplně vše, co ve hře uděláte, se nějak (ať už pozitivně či negativně) podepíše na jednotlivých atributech vaší postavy (dlouho jste se nevyspali – vaše postava bude unavená a bude méně výkonná, nemáte umyvadlo – hygiena vaší postavy může klesnout na nulu a můžete zemřít apod.). Jak již bylo řečeno, jelikož je hra zaměřena jako prevence proti domácímu násilí, měli byste se obloukem vyhnout jakémukoliv omezování partnera či dokonce jeho napadání (paradoxně všechny tyto úkony jsou ve hře k dispozici). Zajímavostí také je, že při častém opakování jedné činnosti dokola dochází k postupnému snižování jejího výsledného efektu, proto byste je měli hodně střídat, ostatně koho z vás by bavil stereotypní monotematický život, že?

Domácí násilí - Game overV pravém dolním rohu můžete vidět všechny aktuální potřeby a touhy jednotlivých partnerů, mezi nimiž můžete přepínat a rychle tak vidět, jak na tom jste. Vedle toho hra ještě obsahuje ukazatel pevnosti vztahu s vaším partnerem, aktuální čas a jméno daného dne, takže o všech těchto věcech máte opravdu vyčerpávající informace. Pokud by se vám zdálo, že je hra příliš pomalá, máte možnost ji až osminásobně zrychlit.

Co si budeme povídat, Domácí násilí – Game Over svým zpracováním vyčnívá nad ostatními freeware hrami, ale z pohledu hráče asi hra nebude příliš dokonalá. Podle mého názoru 3D engine hry působí poněkud těžkopádně a na jeho provoz byste měli disponovat nejméně 1 Ghz procesorem a to ještě počítejte s tím, že se vám hra nebude chodit dvakrát svižně. Po grafické stránce je hra povedená, textury jsou poměrně různorodé a vaše oči si zcela jistě přijdou na své. Docela potom zamrzí, že provedení některých úkonů je pravděpodobně z důvodu provedení zjednodušeno – například animace při čtení knihy nebo umývání nádobí je zredukována na to, že postava stojí, hýbe rukama, jakoby měla knihu či nádobí, jenže ve skutečnosti nic nemá. Avšak pokud nejste velcí detailisté, ani vám to moc vadit asi nebude.

Domácí násilí - Game overJeden z největších nedostatků hry potom shledávám v tom, že autoři při její tvorbě zcela opomenuli klávesnici a celou hru je pak nutné ovládat pouze myší. Dobře, možná to pro někoho nebude takový problém, ale pokud čas od času hrajete nějaké strategie či jiné žánrově podobné hry, jistě víte, jak dobře dokáží nejrůznější klávesové zkratky ulehčit a a hlavně zrychlit ovládání. A aby toho nebylo málo, dalším nešvarem je, že hra v okamžiku, kdy zemřete, vás hodí bez jediného mrknutí oka zpátky do Windows a vy pokud chcete hrát znovu, musíte ji opětovně spouštět.

Žádná hra není dokonalá a o Domácím násilí – Game Over toto tvrzení taktéž platí. Nicméně pozitiva vysoce převažují negativa, a tak se chybky zmíněné v odstavci výše dají celkem překousnout, protože jinak je hra zábavná a dobře hratelná. Stejně jako v jiných hrách podobného typu, ani tady není žádný konec a hrát můžete takříkajíc do aleluja, pokud budete se svým partnerem mít harmonický vztah. Přeji pevné nervy a příjemnou zábavu!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 500 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz