Dokarun - kvalita z Japonska

  12:00aktualizováno  26. července 10:26
Máte rádi běhání? Máte hodně rádi běhání? Pokud ano, jistě se zamilujete do dnešní vynikající arkády, ve které se unavíte i když budete pouze sedět. A vězte, že příjemná grafika a pohodová atmosféra Vás bude provázet opravdu ""na každém rohu"".

Dokarun

Platforma: Freeware
Výrobce: Yamada No Ana Project

Stáhnout

To, že japonští herní vývojáři patří poslední dobou mezi šikovné lidičky, jistě potvrdí i tento dnešní kousek. Od tohoto autora jsme tu už mohli vidět jednu velice kvalitní a hlavně zábavnou hru s názvem Panic. Protože se ale asi autorovi (či autorce?) Ryuutovi Yamadovi nechtělo při dalších hrách vymýšlet stále nové postavičky, zůstal raději u těch starých a obsadil je i do té dnešní hry Dokarun. Ovšem jedna nová tvář se tu přeci jen objevila. Jedná se o človíčka celkem „při těle“, který je pravděpodobně bojovníkem Sumo. No nic, povídání okolo hry už bylo dost, pusťme se raději do samotného popisu.

Dokarun

Co najdete po rozbalení ani ne jedno megabajtového souboru? Především kvalitní hru, u které je možné zůstat i několik hodin. Už úvodní obrazovka tzv. menu vás jistě příjemně překvapí, protože je krásně barevná, propracovaná do detailu. V ní narazíte „pouze“ na dvě položky – Start hry a Nastavení (samozřejmě v angličtině). Položka nastavení se týká jenom ovládání. Jinak ta prvně jmenovaná vás posouvá o trošku dál. Tím slůvkem dál je myšlena jakási křižovatka mezi dvěma módy. Zde už ale začíná autor popisovat ve svém rodném jazyce, který jako na potvoru neovládám ;-). Jednotlivé módy vám podrobněji popíši v dalších odstavcích, jen se tu ještě zmíním o tom, že pokud zvolíte ten první, můžete si vybrat, zda si chcete zahrát sami nebo s nějakým kamarádem na jedné klávesnici. Zvolíte-li ten druhý, hrajete jen a jen sami – taktéž na jedné klávesnici :-)!! Poté na vás ještě čeká výběr ze tří hlavních hrdinů. Mně osobně je nejvíce sympatický prostřední chlápek. Vše je tedy nastaveno podle vás, můžeme se pustit do jednotlivých módů.

Pokud neradi riskujete a raději berete všechno postupně, jistě zvolíte ten první. V něm je vaším úkolem, pochytat všechna čtyři kuřata, která běhají (stejně jako vy) v jakémsi bludišti. Jelikož žádný panáček, za kterého hrajete moc krásy nepobral, všechna se vás bojí, takže jakmile vás někde v dáli zahlédnou, otočí se a peláší si to na druhou stranu. Protože vy ale nejste žádné bačkory a vaše dlouhé nohy mají sílu za dva, rychle je doběhnete a seberete. Pochopitelně pěkně jedno po druhém. Bohužel (nebo opět bohudík?!) to není zase tak jednoduché. V ringu občas potkáte nějaké ty nepřátele (také se jejich počet rovná čtyřem), oproti kterým jste (co se tedy zjevu týče) pohádkové bytosti. Ty se nezaleknou prostě ničeho, a tak na vás útočí ze všech stran. Vy se jim budete muset snažit vyhýbat tak, aby se vás nedotkli. Jinak ztrácíte jeden ze tří pokusů. Abych ještě nezapomněl: na hrací ploše se vyskytuje ještě jedna postavička, která je pro vás velice přínosná. Ta běhá po celém bludišti strašnou rychlostí a občas z ní vypadne nějaký ten bonus, který vám dokáže dobře pomoci v krušných chvilkách. Jedná se třeba o rychlé boty, blesk, dopravní značku nebo pírko. Jakmile budete mít všechna ta žlutá stvoření v kapse, postupujete do dalšího kola. Já osobně jsem se dostal do šestého kola, ale řeknu vám upřímně, že od pátého levelu to není nic příjemného. Ještě k tomu, když vám nahoře odtikává dvouminutový limit, do kterého to musíte bezpodmínečně stihnout.

Dokarun

Druhý mód je skoro stejný a liší se jen v několika věcech. Tou první je, že tu nechytáte žádná kuřátka, tou druhou, že tu hrajete pouze sami (ono by to ani v multiplayeru nešlo – sami za chvíli zjistíte proč), tou třetí, že tu je pouze jedno kolo a tou čtvrtou, že se tu mění muzika. Jinak ostatní zůstává :-)! Vaším úkolem je pobíhat po bludišti, snažit se nestřetnout se s obludami, sbírat bonusy a vydržet tam co nejdéle. Podle toho, jak dlouho v kole zůstanete, se poté můžete zapsat do tabulky High Score. Jedná se o takový jednodušší mód, i když zase tak jednoduchý není. Pokud byste rádi překonali něčí rekord, dokážete se pěkně zapotit. Oba dva módy jsou na opravdu vysoké úrovni – jak grafické nebo hudební, tak i herní. Prostě paráda na hodně dlouho.

Jednou z nejhlavnějších vlastností vašich postaviček je možnost jakéhosi kouzlení. Každý hrdina má totiž neobyčejnou schopnost, kterou svého nepřítele v krušných chvilkách dokáže pěkně obalamutit. Ninja třeba dokáže vyvinout vysokou rychlost, chlápek s knírkem zase skákat a tlustý bojovník sumo zase praštit do země takovou silou, že své nepřátele na moment omráčí. To trvá jen chvilku, jelikož je tato možnost omezena na dobu vaší nadpřirozené energie. Tu máte zobrazenu dole a lze ji vyvinout jenom když je zcela plná. Ona se zase začne po chvilce nabíjet sama, ale to může být někdy až pozdě. V takové krizi na scénu opět vstupuje naše rychlá postavička, která vám občas po bludišti hodí pytel, který vám tuto energii okamžitě nebo jen částečně doplní. Záleží na jeho velikosti. K použití své schopnosti vám poslouží klávesa Q a k použití bonusu vedlejší klávesa W (samozřejmě tu je možnost si to nastavit podle sebe).

Dokarun

No a nyní před sebou máte poslední odstaveček, ve kterém vám trošku přiblížím technickou stránku hry. I když jsem se o ní už stručně zmiňoval, jistě by nebylo na škodu to malinko rozvést. Co se audio stránky týče, tak je provedena vskutku profesionálně. V každém módu vám do oušek hraje jiná hudba, která se k němu perfektně hodí. Při honění kuřátek to bude taková pohodová, v tom druhém případě se bude jednat o rychlou hudbu. Grafika je také na vysoké úrovni, i když jsou bludiště pouze jednobarevná, jistě si nebudete stěžovat. Pokud hledáte hru na dlouhá nudná odpoledne, pak byste neměli váhat se stažením opravdu kvalitní hry Dokarun. Jistě neprohloupíte.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz