DLgate - návrat panáčka s bombami

  12:00aktualizováno  30. dubna 8:29
Myslím si, že dnešní hra potěší mnohé hráče, kteří zažili staré dobré časy osmibitů i nástup šestnáctibitových zařízení. Jde totiž o konverzi legendárních her typu Bomberman či Dynablaster, které v osmdesátých letech a na začátku let devadesátých vévodily žebříčkům herních hitparád.
50

DL Gate

Platforma: Freeware

Stáhnout

DLGateKdo někdy vytvářel počítačové hry, jistě ví, že není jednoduché přijít na nějaký originální nápad, kterým by konečnému výtvoru zajistil tu správnou hratelnost a hráčskou přitažlivost. Většinou se programátor obrací na hry již hotové a hledá v nich inspiraci, anebo se rovnou pokusí vytvořit jejich předělávku. Mnohdy se také stává, že takový remake předčí svůj vzor a je také mnohem úspěšnější. Hra, kterou bych vám dnes rád představil, je remakem proslulé gamesy známé pod jménem Bomberman.


Základní princip spočívá v tom, že šipkami ovládáte jednoho panáčka, který se pohybuje po hrací ploše o rozměrech 18x2 čtvercových polí. Cestu vám určují zdi, které lze ničit odpalováním bomb. Mezi zdmi se pohybují i nepřátelé, které je nutno také likvidovat jednak proto, že pokud se jich dotknete, ztratíte život, ale také kvůli tomu, že bez jejich úplného vyvraždění nemůžete pokračovat do dalších kol. Je důležité podotknout, že výbuch bomby může připravit o život i vás. Hlavní myšlenka hry DLgate je obsažena už v původním Bombermanovi. Jako například to, že DLGate jakmile zničíte některou zeď, objeví se za ní bonus. V této hře jsou to konkrétně různé prémie zvyšující score, zbraně, meče, jídlo v podobě různé zeleniny, cukroví či dortů. Tímto způsobem lze získat i další životy. 

Tato hra je doslova přeplněná různými druhy prémií a proto člověka hned tak neomrzí. Například bonus s názvem flash (v překladu blesk) způsobí po efektivním záblesku vyhynutí všeho živého kromě vás. Další zajímavý bonus učiní vašeho hrdinu na určitý čas imunním proti výbuchům bomb a můžete tak klást nálože jak se vám zachce. Ještě lepší je bonus neviditelnosti, který způsobí, že vás nepřátelé neuvidí a vy se jich můžete bez problému dotýkat, čímž je zároveň likvidujete. Prémie v podobě budíku znehybní všechny vaše nepřátele po určitý časový limit a v tomto stavu se jich lze zbavit jedna báseň. A takovýchto zpestření je tam velmi mnoho. Za některými zdmi jsou dokonce schovány bomby, jež po odkrytí vybuchnou - mohou tak vznikat řetězové exploze. 

Autor dále myslel na rozmanitost druhů nepřátel. Někteří se pohybují jen ve dvou směrech, jiní mají inteligentnější způsob pohybu (do všech možných stran) a někteří po vás dokonce dokáží i střílet. Mají podobu různých rybiček, krabů, hadů, kanárků, rotujících vrtulek apod. DLGate Do dalších kol se dostanete pomocí dveří, jež se otevřou až budou zabiti všichni nepřátelé. Zajímavostí je, že když blízko dveří vybuchne vaše nálož, začnou z nich vylézat zelené housenky.


Graficky je hra vyvedena podle gusta všech nostalgiků, kteří si rádi zavzpomínají na staré časy velkých pixelů. Díky využití technologie DirectX zde vybuchují bomby s efektivními explozemi. Hned po spuštění se vás hra dotáže, zdali ji chcete spustit v okně či ve fullscreenu. A pokud by se vám hra zdála příliš pomalá či naopak, je možno nastavit rychlost celé aplikace. Není to nijak hardwarově náročná gamesa, těží spíše z vysoké hratelnosti a pokud by se někde vyskytla její verze pro mobilní telefon, neváhal bych ani vteřinu a stáhl bych si ji pro volné chvíle, protože to je přesně ta hra, kterou bych rád pařil na dlouhých cestách autobusem či v čekárně u zubaře.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz