Dědic Moci - že jsou textovky mrtvé?

  12:00aktualizováno  26. prosince 6:12
Fantasy zasazení, chrabrý hlavní hrdina a jemné RPG prvky, to je jen něco málo z toho, co nabízí tato nesmírně povedená česká textovka. přidejte si k tomu kvalitní příběh a nelineární pojetí a musí vám být jasné, že nad stažením není třeba ani vteřinu váhat.
80

Dědic Moci

Platforma: Freeware

Stáhnout

Dědic MociPříznivci textovek v poslední době zažívají opravdu krušné chvíle a jak se zdá, po kvalitních projektech tohoto žánru se jakoby slehla zem. Staré příběhově silné textovky známě již nazpaměť a nové prostě nevycházejí. Ale chyba lávky! Díky ryze českému enginu Fantasy GameBook Engine mohou hry podobného žánru tvořit i počítačově méně zdatní a právě díky FGB vznikl Dědic Moci, neskutečně zajímavá textovka, která by si s přehledem odnesla titul textovky roku 2007.

Textovku z devadesáti devíti procent tvDědic Mocioří příběh, na němž si proto vývojáři musí dát opravdu záležet a tato podmínka je v případě dědice splněna na 100 procent. Autor přichází s příběhem Davida, odvážného chlapce, jež se pohybuje ve fantasy laděném světě, zachraňuje sličné dívky, bojuje s nepřáteli, získává zkušenosti a postupuje dál a dál. Rozepisovat příběh by bylo zcela zbytečné, po spuštění je vám v mnohokrát lepší verzi vypověděn v několika prvních odstavcích a nutno podotknout, že kvalita textu je na výtečné úrovni. Hra netrpí přílišnými gramatickými chybami, je přehledně členěná a slohově velice dobře napsaná, což samo o sobě působí velmi dobře. Možná škoda jen trochu menšího počtu obráDědic Mocizků, které jsou navíc v bídné kvalitě – ale o to v textovkách přeci nejde. Několik málo slov je třeba prohodit i k nelinearitě hry. V průběhu hraní vás téměř v každé chvíli čekají dvě možnosti volby minimálně, přičemž zvolením té špatné se automaticky nedostáváte do pomyslného herního hrobu. Prostě jen pokračujete dále, ale poněkud odlišnou cestou. Ne vždy je sice druhá větev lepší a leckdy může opravdu znamenat smrt – není to ale pravidlem.

Co se mi na Dědicovi opravdu líbilo, byly RPG prvky hlavního hrdiny. Ten má vylepšitelný počet hitpointů, manu, sílu útoku a velké možnosti co se nákupu nových zbraní týče. Nechybí ani magie s několika základními kouzly, které si můžete osvojit. V průběhu soubojů probíhajících na tahy máte několik možností, mezi nimiž nechybí normální útok, kouzlo, použití předmětu (např. léčivý lektvar) a mnoho dalšího. S projektem si autor zkrátka neskutečně pohrál a to co se k nám v plné verzi dostalo nelze jinak než chválit, chválit a opět chválit. Možná se proto podivujete nad hodnocením pouhých 8/10. Svou daň si hold vybrala grafická neatraktivnost prostředí, která nemusí být pro mnohé, především mladší hráče, až tak přitažlivá – a zahodit takto lákavou herní nabídku se opravdu rovná hotovému šílenství.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 50 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz