Deadly Soccer Ball - mezigalaktická ježčí válka

  12:00aktualizováno  11:29
Vítězná hra loňské soutěže pořádané Stanfordskou univerzitou. Ponořte se do mezigalaktických ježčích válek, procházejte mezi jednotlivými planetami, jako by to byly vdolky a vyhýbejte se obrovských hadům.
80

The Deadly Soccer Ball

Platforma: Freeware
Výrobce: Jean-Gabriel Morard

Stáhnout

The Deadly Soccer BallNa amerických univerzitách rádi podporují informatiky zaměřené na tvorbu her. Dnes se podíváme na výherce loňské soutěže pořádané univerzitou ve Stanfordu (na druhém místě skončila arkáda s krkolomným názvem Baron von Puttyngton versus the Cancerous M.C. Escher Maze of Cheese). Hlavním cílem bylo vytvořit hru ve 3D a soustředit se především na její originální vizuální zpracování. A v případě The Deadly Soccer Ball se to povedlo na sto procent. Grafické zpracování je jistě nadprůměrné, ale hra vyniká především navržením levelů i samotnými hracími principy. 

Ocitnete se v jedné tajemné galaxii plné roztodivně vypadajících planet, které svým nepravidelným tvarem připomínají drobné planetky a svou šílenou barevností patlanici předškoláka. Ovládáte jakousi osekanou kuličku, která v pohybu začne měnit tvar, vystrkovat růžky a nakonec je z ní nebezpečně vypadající klubko ostnů. Vaším úkolem je po celé soustavě planet nahánět ostatní ostnaté kuličky, nejdříve je raketou zbavit na určitou dobu ostnů a poté je přejetím zneškodnit. The Deadly Soccer Ball Kuličky se samozřejmě jen tak lehce nedají, rozsévají za sebou zelené nástražné bomby a rychle utíkat na další planety. Jedinými dalšími obyvateli tohoto prapodivného světa jsou hadi, kteří se pomalu plazí. Nepřátelští ježkové jimi mohou procházet, pro vás však znamenají neprostupnou zeď, navíc se od nich nepříjemně odráží.

Nejvíce mě uchvátil způsob pohybu a přesun po planetách. Nejprve se volně pohybujete na otevřeném prostranství, po zrychlení se však rovina smrští do podoby prstence, kterým proklouznete na další planetu. Ty zároveň klasicky vidíte na pozadí, díky čemuž máte z teleportace úžasný zážitek. Je to sice složitější na orientaci, ale vše vám usnadní radarová mapa a také barevné odlišení povrchu planet. Těžce se to popisuje, ale zážitek je to fantastický. Naháníte ostnatou kouli, která vám začne utíkat do teleportu, takže se sklouznete do naklonThe Deadly Soccer Ballěného prstence, když v to z něj začne vylézat obrovských had, kterému se musíte vyhýbat. Konečně se dozvíte, jak se cítí malá myška při pohledu do očí hroznýše.

The Deadly Soccer Ball nepatří k nejjednodušším, během několika minut musíte zneškodnit všechny kuličky, což vyžaduje být neustále v pohybu a riskovat i nepřesnou střelbu. Rakety, které cíl nezasáhnou, se volně potulují kolem planety, takže pro vás znamenají další nebezpečí.
Tato skvostná hra nejvíce trpí tím, že jde o soutěžní příspěvek. Chybí zde proto hudba, nenajdeme klasické menu a herní interface je v porovnání s bravurní grafickou stránkou jen chudým příbuzným. Bohužel chybí i možnost hry pro více hráčů, k čemuž se celý koncept přímo vybízí. I přes tyto nedostatky byste The Deadly Soccer rozhodně neměli ponechat bez povšimnutí.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz