Dave Gnukem - klasika trochu jinak

  12:00aktualizováno  18. ledna 10:30
Pamatujete si na úplně první dobrodružství slavného drsňáka Duke Nukema? Pokud říkáte, že to byl určitě legendární DN3D, nemáte pravdu. Chrabrý Duke se předtím objevil ve dvou velmi hratelných plošinovkách. Pokud jste se s nimi neměli tu čest setkat, zde máte prostřednictvím jednoho fanouška alespoň částečnou šanci.

Dave Gnukem

Platforma: Freeware
Výrobce: David Joffe

Stáhnout

Dave GnukemJen málo počítačových her je známých díky svému hlavnímu hrdinovi. Ale když se tato hra dostane do širšího povědomí, má hrdina šanci zařadit se mezi absolutně nesmrtelné. Pár virtuálních jedinců už ví, jaké to je. Mezi ženami má již své neotřesitelné postavení archeoložka Lara Croft. Ano, známe ji jistě všichni. Ale mezi muži? Kdyby bylo po mém, obsadil by první místo jistojistě Guybrush Treepwood z Monkey Islandu, ale například polovina mých kamarádů by na mě, při vyslovení tohoto jména, zůstala hledět s prázdným výrazem v očích. A proto musím hledat někoho, kdo je okamžitě znám i tomu, kdo hraje počítačové hry alespoň občas. A jednoznačným vítězem je - vévoda 3D akcí DUKE NUKEM!! Svou nesmrtelnost si sice zajistil až svým třetím střílečkovým dobrodružstvím, které ale bylo pro mnohé úplně prvním setkáním s tímto borcem. Jestli je to kvůli jeho známému naturelu, který se opravdu naplno projevil až v Duke Nukem 3D, opravdu netuším.

Pravdou je, že v prvních dvou dílech Duke se pohyboval ladnými skoky, byl značně placatý a vůbec všechno bylo prostě 2D. Byly to velice zábavné 2D plošinovky, které dnes opravdu baví snad už jen pamětníky. Přesto jsou i po letech inspirující. Pro autora dnešní hry jsou první a druhý díl jedny z nejlepších plošinovek, jaké existují. A teď pozor, přichází bratránek Duke Nukema - DAVE GNUKEM!!!

Dave je jedním ze zástupců klasických plošinovek, a svému předchůdci jako by z oka vypadl.Dave GnukemPlatí to hlavně o stránce grafické, kde je patrná inspirace, a až skoro opisování, na každém kroku. Ale to nevadí, proč také, že? Jedná se přeci o remake. Odměnou jsou ale čisté křivky čehokoli, takže na pixelování známé ze starých her (z prvního Duka samozřemě také) můžete v pohodě zapomenout. Jednu výhradu bych ale měl, Dave se spouští v malém okénku o rozměrech 320 x 200 pixelů. To by samozřejmě vůbec nevadilo, můžete si spustit také stejně velký fullscreen. Ten ovšem některé novější monitory se standartními ovladači přestávají podporovat. Tak to by bylo k vytýkání. V rozlišení 1024 x 768 se dá hrát naprosto bez problémů, ale bohužel jen v okně.

Hratelnost je vynikající. Naposledy jsem si takto hezky zaskákal u hraní freewarové verze Abuse. Prostě hopsáte z místa na místo, střílíte do odporných robotů, vyhýbáte se překážkám a sbíráte různobarevné klíče. Prostě arkáda, jak má být. Nadefinování vlastních kláves a možnost zapsání se do highscore určitě potěší. Zatím vás čeká šest středně těžkých levelů (než přivyknete na ovládání, chvilku to trvá) . A v Read Me naleznete užitečné cheaty.

Dave GnukemProč říkám zatím? Dave Gnukem je rájem pro kutily - projekt je totiž open-source. Což znamená, že je otevřen všem programátorům, kteří do něj mohou vkládat své nápady a vylepšení. Nechybí ani editor levelů. Je tu prostě zase hra, kde se kreativitě meze nekladou a to se mně samotnému vždycky líbí nejvíc. Zatím autor tvrdí, že je Dave Gnukem sice hratelný, ale prý mu ještě spousta věcí chybí. Také neustále upozorňuje, že se hra stále vyvíjí. Do budoucna slibuje například doplnit hudbu. Nejnovější build verze pro Windows nese číslo 0.54. A zmíním se ještě o verzích pro oblíbený operační systém Linux a BeOS, které jsou k dispozici na homepage hry. Takže, programátorské hlavičky, prostudujte si přiložené materiály, spojte se s autorem a přispívejte!

Dave Gnukem je jedno z příjemných překvapení od fanouška klasiky, který dává možnost (skoro) všem, aby si jeho výtvor poopravili a poupravili podle svých představ a potom se o to rozdělili s ostatními (třeba někdo naprogramuje možnost většího rozlišení) a kdo takové ambice nemá, báječně se pobaví a odreaguje.

Autor:
 
Témata: Linux, Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz