Dark Disciples - temné RPG dobrodružství

  12:00aktualizováno  17. srpna 8:25
Dark Disciples jsou výtečně vymyšleným RPG po stránce herního systému, dramatického děje i technického provedení. Jakožto jeden z nejvydařenějších zástupců svého žánru by fanouškům nejvyššího druhu počítačových her rozhodně neměly uniknout.
60

Dark Disciples

Platforma: Freeware
Výrobce: DodgySoft

Stáhnout

Dark DisciplesTi ze čtenářů, kteří už se v literatuře dobrali k oblasti klasicismu, jistě v jeho souvislosti vzpomenou na dělení žánrů na vysoké a nízké. Ludologie ještě nezná podobné řazení podle historických období a trendů (byť by nebylo až tak obtížné najít ve druhé polovině 90. let minulého století éru bezhlavého kopírování principů Dune 2, či v tomto a příštím roce vlnu historických RTS ze druhé světové války - to jsou však již velmi specifické úkazy, jež odpovídají možná tvorbě určité literární skupiny, nikoliv však celosvětovému směru), nicméně s trochou snahy lze interaktivní zábavu rozdělit právě dle kvality formy na vysokou a nízkou, a to dokonce hned pomocí několika kritérií. Málokdo bude v této souvislosti asi pochybovat, že se žánrová škatulka RPG zařadí do vysoké kategorie - vždyť právě o hrách na hrdiny se hovoří jako o nekorunovaných králích veškeré počítačové zábavy, jsou nejkomplexnější, nejdelší, nejepičtější a (na rovinu) - vlastně i nejzábavnější. Jejich tvorba není pro amatérské vývojáře ničím dvakrát jednoduchým, tu a tam přesto s nějakým tím kouskem přijdou. Dark Disciples patří k těm, které jsou i mezi oním málem v lecčems výjimečné a rozhodně zabaví na pořádně dlouhou dobu.

Dark DisciplesPříběh vypráví o mladíkovi (či mladici) jehož otec spáchal sebevraždu. Rodině ovšem zanechal jisté ne zrovna nevýznamné dluhy u obchodní gildy. Život není spravedlivý, a tak přestože jsou v zásadě nevinnými obětmi neuváženého hospodaření hlavy rodiny, mají zbývající členové zaplatit, nebo budou exemplárně potrestáni. Podaří se mladému hrdinovi dostat se včas do sídla Gildy, situaci vysvětlit a buď vymoci odpuštění, nebo sehnat dostatečnou částku pro umoření dluhu? Zápletka se zdá být vhodná spíše pro adventuru, brzy ale přijdou klasické RPG questy - shánění domácích miláčků, hledání trpaslíkovy ztracené ženy, prozkoumávání tajemných jeskyní a trosek starobylých paláců, hledání cenných svitků pro amatérskou archeoložku, či třeba mýcení hadů u potoka pro vesnického farmáře. Později se hráč pochopitelně zaplete i do složitějších intrik a pozná více okolí a historii složitého a rozsáhlého světa hry - a dokončit ji dá práci na dobrých několik desítek hodin (autorovi článku nestačily ani dva dny soustředěného hraní, čili velká řada soudobých komerčních titulů hadr).

Dark DisciplesVýtečný je RPG systém. Ten nepočítá s povoláními, ale umožňuje hráči rozdělovat body jednotlivým vlastnostem jako síla, inteligence, šikovnost a podobně, z nichž se potom generují druhotné schopnosti boje a kouzlení, hit pointy, mana či energie (stamina). Jejich zlepšování probíhá formou klasického levelování, přičemž řada akcí ve hře je omezena určitou úrovní některé z vlastností. Vše se odehrává většinou na poměrně přehledné ploše, a to přestože herní svět sám o sobě je skutečně obrovský, což je obdivuhodné. Variabilní jsou nepřátelé, předměty, zbraně i magické artefakty, sám systém kouzlení je velmi pěkný a trochu připomíná Dungeon Master - a to rozhodně nemůže být k neprospěchu věci. Grafické zpracování není z nejmodernějších, což je znát zejména na faktu, že zcela absentují animace a veškerý pohyb se odehrává skokově. Vizuální stránka je tak sotva průměrná. Ovšem na druhou stranu hudba i zvukové efekty příjemně potěší a zejména melodii z první lokace okolí rodného domu si jistě většina hráčů na první poslech zamiluje. Dark Disciples je tak zejména pro milovníky žánru a lidi s dostatkem volného času vynikající volbou.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 42 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz