Cyklon - vysvoboďte trosečníky

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:43
Po dlouhé době se znovu objevil na scéně dobře známý český autor freeware her, všem povědomý jako alias Tatko, aby všechny doslova překvapil svoji novou hrou Cyklon, kerá je bezpochyby velmi zdařilým dílem. Jedná se kombinaci strategie a adventury, kde jediným vaším, ale důležitým úkolem, je zachraňovat trosečníky v moři na ostrůvcích a převážet je vrtulníkem na základnu, na záchrannou loď.
60

Cyklon

Platforma: Freeware
Výrobce: Tatko

Stáhnout

Cyklon

Tato velmi pěkná a dokonale propracovaná hra je opravdovou perlou mezi hrami tohoto žánru. Jste pilotem vrtulníku, jehož úkolem je létat nad mořem a vyhledávat na jednotlivých ostrůvcích trosečníky, kteří zde čekají na vaši pomoc. Musíte je tedy najít, dostat je do kokpitu vašeho vrtulníku a bez úhony je dopravit na palubu záchranné lodi. Tento úkol však není tak jednoduchý, jak by se vám mohlo na první pohled zdát. Při vašem letu musíte nejen hlídat jeho rychlost a výšku, ale také sledovat množství paliva v nádrži vrtulníku a včas hledat místa, kde lze palivo doplnit. Aby to bylo ještě složitější, pronásleduje vás na vašem letu silný cyklon, pokud se s ním střetnete, je to váš konec.

Hra má celkem pět levelů a v každém jde v podstatě o totéž, jen trosečníků přibývá a cyklon zvyšuje svoji rychlost a intenzitu, vyhledávání trosečníků je tudíž čím dále složitější, obtížnější a nebezpečnější. Zpočátku se mi jevila hra jako těžko ovladatelná a nepřehledná, to však byl skutečně jen první dojem. K úspěšnému plnění záchranných akcí máte totiž ve hře dostatečné množství dokonalých pomůcek. K dispozici máte velmi podrobnou mapu, která monitoruje váš pohyb po moři i při jejím zapnutí, takže neustále jste informování o tom, kde se právě nacházíte, kde je záchranná loď a trosečníci a odkud se k vám přibližuje nebezpečný cyklon. Mapu si tedy zapínejte co nejčastěji.

Cyklon

Mimoto si můžete trvale nechat zapnuté ovládání hry, které se vám objeví nahoře vaší obrazovky, což je alespoň zpočátku, než se vám ovládání vžije, užitečná pomůcka. Je zde totiž uvedeno, kterými klávesami a co spouštíte. Regulujete si tak rychlost rotace vrtulí, směr pohybu vrtulníku, spouštění a vytahování záchranné sedačky, rychlost letu a jeho směr. Vlevo dole na vaší obrazovce pak je trvale umístěn ukazatel se všemi údaji, které pro úspěšnost akce potřebujete znát. Jde opět o rychlost, výšku letu, správné postavení při nakládání trosečníků a množství paliva ve vašich nádržích. Tento poslední údaj pak musíte hlídat permanentně, pokud vám dochází palivo, ihned musíte hledat místo pro jeho doplnění.

Cyklon

Ve hře bude také hodně záležet na vaší taktice a strategii. Někteří trosečníci se zřejmě bojí do vašeho vrtulníku nasednout, budete tudíž nuceni svůj pokus se spouštěním záchranné sedačky i několikrát opakovat, při tom paliva vám neutěšeně ubývá. S naloženými trosečníky pak se musíte rozhodovat, jestli to ještě s nimi doletíte k záchranné lodi, nebo budete muset volit mezipřistání na místě, kde lze palivo doplnit. Při tom musíte neustále sledovat pohyb všude přítomného nebezpečného cyklonu a jeho pohybu přizpůsobovat taktiku a cíl vašeho letu. Rozhodně je to práce vhodná pro dokonale připraveného a vyškoleného pilota, jakým se bezesporu musíte stát, abyste všechna tato úskalí úspěšně překonali.

Co dodat na závěr? Po nabytí praxe a získání potřebných zkušeností se vám určitě tato 3D hra s velmi pěknou grafikou a skvělým hudebním a zvukovým doprovodem určitě zalíbí a rádi se k ní budete vracet. Autorovi lze snad jen vytknout tu skutečnost, že zdlouhavé lety nad mořem, kdy vůbec nic a nikoho nepotkáte, se vám mohou jevit až příliš nudné. Mohl snad do hry zasadit více ostrůvků a základen pro zpestření hry. Tento nedostatek však lze nahradit pohybem vrtulníku při zapnuté mapě a vypínat ji teprve tehdy, až se přiblížíte co nejblíže k místu, kam se chcete právě dostat. Tak se do toho pusťte, zkoordinujte si vaše pohyby, vše řádně promyslete, let právě začíná.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Najdete na iDNES.cz