Culprit Word - luštíme osmisměrky

  12:00aktualizováno  11. července 2:24
Máte rádi osmisměrky? Pokud již papír považujete za příliš zastaralý materiál, vychutnejte si své oblíbené luštění přímo na osobním počítači. Navíc při tom nevypíšete žádnou propisovací tužku - a to se vyplatí!
70

Culprit Word

Platforma: Freeware
Výrobce: MyPlayCity

Stáhnout

Culprit WordI když se dneska většina technologií zmenšuje a do vlaku či na cesty si každý v klidu může vzít osobní DVD přehrávač nebo notebook, stále dává velká část přednost tištěným novinám či křížovkám. Alternativou k nim jsou osmisměrky, jejichž koncept je neskutečně starý a stále oblíbený. Příjemné je, že na rozdíl od křížovek k jejich dokončení nepotřebujete mít žádné speciální znalosti a ani se nemusíte nijak zvlášť koncentrovat.

V počítačové verzi se křížovky příliš nevyskytují (pokud pomineme fenomén poslední doby, číselné Sudoku). Právě proto je Culprit WCulprit Wordord tak trochu netradiční záležitostí a na křížovkářskou hru neskutečně dobře graficky propracovanou hrou. Do hry vás uvede příjemné ručně kreslené menu s detektivní tématikou. Zlodějů a detektivů si ostatně v této hře užijete dostatek a vše vypadá naprosto perfektně, včetně zvukového doprovodu. Tomu lze snad jen vytknout fakt, že se skladba neustále opakuje. Jinak je ale dobře vybraná, optimistická a při hledání slov neruší a to je potřeba.

I když věřím, že se takových lidí najde málo, nabídnu vám krátkou sumarizaci pravidel v přípCulprit Wordadě, že je doposud neznáte. Cílem osmisměrky je v různě velkých polích najít všechny předem známá slova. Jejich seznam je zveřejněn v levé části herního pole a jsou náhodně generované. V případě této počítačové verze jsou navíc většinou slova zpracována do jedné tématické oblasti a tak budete buď hledat známá světová města nebo se naopak pustíte do pátrání po známých zvířatech. Důležité je upozornit, že všechna tato slova jsou pochopitelně v angličtině, tato jazyková bariéra vám ale problémy nenadělá. Ono ve výsledku vyjde téměř na stejno, zda hledáte pojmy české nebo naopak anglické.

Všechna tato slova jsou schovaná v tabulce plné písmen. Na první pohled v ní nevidíte vůbec nic a tak je třeba začít prohledávat všech osm směrů – vodorovně, svisle a diagonálně, přičemž vždy tam i zpět. Každý má na to svou vlastní techniku a vnucovat vám svou nemá žádný smysl. Pokud nemáte s osmisměrkami zkušenosti, sami jistě brzy odhalíte tu pro vás nejvhodnější. Mezitím si můžete vychutnat jeden ze tří herních módů, kde hraje svou roli čas. Nejpříjemnější je ale možnost Relax, kde nejste k rychlému hledání nikým nuceni a luštíte si svým tempem. Poté co slovo ve změti písměn najdete, jednoduše jej tažením myši označíte. I když jsem se ovládání při stahování projektu trochu bála, zpětně musím uznat, že ho autoři vymysleli opravdu elegantně.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Notebook, Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz