Cubert Badbone, P.I. - případ mrtvého ostrova

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 11:56
Cubert Badbone, jak dvojice písmen v názvu hry zpracovávající jeho dobrodružství naznačuje, je soukromý detektiv žijící na ostrově Ekrat. Jeho práce není lehká – zničehonic kupříkladu zjistí, že všichni lidé zmizeli – a bude na něm, aby je našel…
80

Cubert Badbone, P.I.

Platforma: Freeware
Výrobce: Deirdre

Stáhnout

Cubert Badbone Mohlo by se zdát, že adventurám mezi freewarovými hrami příliš pšenka nekvete. A mohlo by se to zdát bohužel i proto, že se jim na Plných hrách doposud nevěnovala takřka pozornost. Kvůli tomu ale čtenářům unikla řada skutečných perel, které by se dříve neztratily ani jako komerční produkty (a některé, jako například remaky King’s Questů, ani dnes). V poslední době se situace snad trochu zlepšila, ručičku pomyslného barometru pak nahoru jistě posune i dnešní článek, který se věnuje netradiční, černobílé, humorné, detektivní adventuře Cubert Badbone, Private Investigator.

Soukromý detektiv Cubert Badbone, shodou okolností hlavní hrdina stejnojmenné hry, je na běžné zvyklosti poněkud divný patron. Divný ne proto, že nosí epesní detektivský plášť a libuje si ve vysedávání v levných barech. Fakt, že není člověk a jeho obličej vypadá jako lehce protáhlá nudle, už ale může leckoho vyvést z míry. Je to proto, že na ostrově Ekrat, kde se zápletka hry odehrává, spolu žijí nadřazení tvorové jména shodného s názvem ostrova a lidé. Na nich Ekratové vydělávají, neboť z čeho jiného může opuštěný a nerostnými surovinami neoplývající ostrůvek žít, než z turistického ruchu?

Cubert Badbone jednou takhle sedí ve své pohodlné kanceláři, když tu ho z pilného předstírání práce vyruší mladý člověk, poněkud vystrašenější a hysteričtější, než by bylo Cubert Badbone potřeba soudě podle závažnosti jeho záležitosti. Tvrdí, že všichni lidé na ostrově kamsi zmizeli, vyzkoušeli atrakci HumanCoaster a už se nevrátili. On sám se bojí a žádá Cubertovu pomoc. Soukromý detektiv samozřejmě neváhá – a dotěrného člověka vyhodí. Že možná udělal chybu mu dojde, když při rozmluvě se svým sekretářem Benjim uslyší za dveřmi výkřiky a rychle vyhlédnuv ven, spatří podivné maskované postavy, které posledního člověka na Ekratu kamsi nesou v režném pytli.

Humorných adventur, k tomu ještě se soukromým detektivem v hlavní roli, je ve freeware oblasti požehnaně. Cubert Badbone je ale výjimečný. Nabízí stylové grafické zpracování, které je po stránce vykreslení objektů perfektní, snad jen hra trochu trpí faktem, že je kompletně černobílá. Skutečně, jiných barev si hráči neužijí: proč ale, to je záhadou. Atmosféru noir filmů hra ani tak nenavozuje a je spíše škoda, že se tvůrci neodhodlali objekty vybarvit. Jinak jsou ale animace postav a kresby lokací skutečně bezchybné.

Příběh se zajímavě rozvíjí, záhada sama ale není hlavním důvodem, proč by si všichni měli tento titul stáhnout. Tím je zase znovu, jako už v mnoha případech, humor. Ten plyne především z faktu rasových rozdílů mezi Ekraty a lidmi (Ekratové považují lidi za tak trochu podřadné tvory), ale nechybí ani nezbytná dávka aluzí (tříhlavé opice, Douglas Adams apod.) a ujetých rozhovorů Cubert Badbone (jakýkoliv s barmanem, který ve skutečnosti není barman, ale velká dýně a jediné, co vypustí z úst, jsou variace na slovo WHOOSKALA).

Hudba ani zvuky nezaostávají v ničem za zbytkem hry a dělají tak z Cuberta Badbona po stránce technického zpracování mezi freewarovkami luxusní záležitost. Potěší určitě i podpora více jazyků a optimalizace nové verze, která běží přiměřeně rychle na různých počítačích (starší vezre hry měly problémy s přílišnou rychlostí scrollování textu, takže hráči jej při rozhovorech nestíhali číst).

Takže na závěr trocha klišé, ale těžko to lze říci jinak: Cubert Badbone je jasným adeptem na stažení, je humorný, výtečně zpracovaný a dostatečně dlouhý na to, aby u něj i protřelý adventurista strávil pár hodin (nepomůže-li si ovšem naším návodem… :o).


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

37 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz