Cube - konečně pořádná 3D akce

  12:00aktualizováno  10:23
V oblasti freewaru začíná růst vážná konkurence i dříve nedotknutelným komerčním titulům typu Quake či Unreal. Důkazem toho je například akční fps Cube, kterou na základě vlastního engine naprogramoval autor s přezdívkou Aardappel. Single- i multiplayeru si v ní užijete do sytosti.

Cube

Platforma: Freeware
Výrobce: Aardappel

Stáhnout

Cube

3D akční střílečky patří, co se freewaru týče, mezi vůbec nejzanedbávanější žánry. Za posledních pár let jsme sice byli svědky několika více či méně úspěšných pokusů o skončení období sucha, nejblíže se však k této metě přiblížil pouze Half-Life mod Counter Strike, který navíc nelze provozovat bez zakoupení samotného Half-Life. Abychom se dostali k myšlence této recenze - je možné, že dosud prázdný trůn krále freewarových first person shooterů už brzy pozná svého nového nabyvatele. Kdo že jím bude? Hra s velejednoduchým názvem - Cube.

Něco jako příběh byste v ní hledali marně. Dokonce i jakékoli hlavní menu tentokrát chybí. Naproti tomu herními módy, různorodými úrovněmi a mnoha nastaveními je akční Cube přímo nabitý. Jeho stroze, leč účelně animované kontextové menu (které v kterýkoli moment hry můžete vyvolat klepnutím na klávesu Escape) umožňuje snadno skákat mezi levely, přepínat single/multiplayer mód, regulovat obtížnost hry i upravovat právě vybranou mapu. Díky tomu, že Cube je vlastně spíš enginem lehce doplněným jednoduchým interfacem, a ne hrou, v níž engine tvoří pouze jednu ze stěžejních částí, nebývají v něm běžné programátorské kiksy typu záseků hlavních protagonistů do zdi, zanořování se příšer do podlahy apod. Velkým otazníkem je pro mě ale důvod, proč některé příšery bojují samy proti sobě a úspěšně vám tak ulehčují práci v jejich vybíjení.

Cube

V jednotlivých lokacích hry (celkem je jich něco kolem dvacítky) se setkáte s několika herními módy. Ty obyčejnější spočívají v jednoduchém vybíjení neobnovujících se nepřátel až do posledního přeživšího kousku, ty obtížnější pak například v neustálém objevování se dalších a dalších oblud (hra tento úkaz připisuje jakési invazi). Ve většině z nich jde ale o naplnění jednoho a téhož cíle - chození a vyvražďování dotěrných nepřátel za současného sbírání všemožných bonusů a add-onů.

Jak jsem naznačil v úvodu, předností této střílečky není jen pohodový mutliplayer mód, umožňující vcelku trvanlivou zábavu pro více hráčů, ale také mód tzv. editační, pomocí něhož můžete upravovat zvolenou úroveň plně podle svého gusta. Přepnout se do něj lze stiskem klávesy "E" a to opět kdykoli v průběhu samotné hry. Několika kliknutími pak můžete například přidávat monstra, odmazávat přebytečné bonusy či rovnou celou úroveň o kousek rozšířit. Editační mód Cube se používá velice snadno a jeho ovládání je takřka intuitivní, takže by neměl činit potíže ani těm z vás, kteří dosud s žádnou podobnou utilitkou nepřišli do styku (nebo přišli a dopadlo to katastrofálně).

Cube

Zatím jsem při popisu akční střílečky Cube nešetřil chválou, takže se alespoň formálně na chvíli přesuňme do oblasti jejích negativ. K těm nejpodstatnějším patří pravděpodobně její nepříliš vábná grafická stránka. Chápu, že od freewarovky rozkládající se na pouhých šesti megabytech nelze čekat žádné zázraky, ale na druhou stranu jsem zastáncem názoru, že když už člověk něco dělá, měl by to dělat pořádně a od svého cíle neustupovat. Totéž platí i o zbylých částech technického zpracování Cube - hudbě a zvucích, s nimiž se programátoři taktéž příliš nepatlali.

Co jsou ale tato nicotná negativa v porovnání s tunami předností, již tvůrci Cube příliš nevyzdvihují, a které přesto patří mezi to nejlepší, co současná freewarová tvorba nabízí? Proto máte-li k zběsilému vyvražďování 3D monster alespoň trošičku vřelý vztah, měli byste Cube přinejmenším zkusit. A pokud ne, zkuste Cube stejně - třeba freewarovým 3D střílečkám konečně přijdete na chuť.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz