Cloudbase Prime – nápad za milión

  18:41aktualizováno  18:41
Výborná arkáda inspirovaná Portalem, jejíž jedinou nevýhodou je, že je tak krátká, že si ji budete muset zkusit několikrát.
85

Cloudbase Prime

Platforma: Freeware
Výrobce: Tyrus Peace

  • velmi dobrý nápad
  • hratelnost se nachází vysoko v oblacích, stejně jako hra
  • zábavné a vtipné
  • chci, aby z toho udělali plnou hru!
  • jen "rychlovka"

Stáhnout

Cloudbase Prime

Cloudbase Prime je arkáda a logická hříčka z první osoby v jednom. Už při pohledu zdálky připouští svou velkou inspiraci geniální logickou sérií Portal od Valve. Jistě, takových bylo již více, třeba slušný kousek Q.U.B.E., který to sám dopracoval na komerční hru. Dámy a pánové, jen si to představte: Cloudbase Prime má našlápnuto být ještě lepší!

Cloudbase Prime


Od nebývalého úspěchu především druhého dílu Portálu, který se zcela právem podle mnoha periodik, odborníků i laických hráčů stal nejlepší hrou minulého roku, se objevilo hned několik her, které inspiraci tímto dílem legendárních Valve Software nezapřou a ani se jí tajit nechtějí. Třebas onen zmiňovaný Q.U.B.E., který se dočkal vlastní krabicové edice a stal se tak plnohodnotnou hrou. Nutno však připustit, že je fakt, že na freeware scéně se objevilo několik titulů, které by si svou komerční a plnohodnotnou verzi zasloužilo více, než právě Q.U.B.E.. Mluvím teď například o naprosto brilantní logické hře Void, o kteréžto si můžete přečíst ve starším článku milého a bývalého kolegy Ladislava Loukoty, nebo o snové arkádě Sphere, na níž v nejbližší době připravuji recenzi. Především ale nyní mluvím o Cloudbase Prime. Tam, kde Q.U.B.E. zaráží svou jednoduchostí (ale zcela účelnou) a po čase nutně se objevujícím stereotypem, tam Cloudbase Prime útočí adrenalinovou zábavou, při které je nutno přemýšlet.

Cloudbase Prime
Cloudbase Prime

Zcela dobře si chlapci a děvčata z Valve při vývoji svého Portálu uvědomili, že pouhým předkládáním a řešením hádanek zábavnou hru neudělají a vložili do svého dílka skvělé charaktery a příběh, který udrží na místě i toho nejotrlejšího skeptika. Tím byl Portál 2 tak výjimečný. Výborným skloubením příběhu, humoru, puzzlů a prostředí, ve kterém bylo pořád co objevovat. Daní za to byla velká linearita. Komu to ale vadilo? Q.U.B.E. už ze svého původního návrhu neměl nikdy obsahovat nic víc, než ony strohé (i když skvělé) puzzly. Co Cloudbase Prime? Ten je mnohem blíže Portálu a je to moc dobře.

Cloudbase Prime


Každý ze zmíněných titulů staví na nějakém jednoduchém základě. Portal na portálech, Q.U.B.E. na vytahování kostiček a Cloudbase Prime na manipulaci s plošinami, které tvoří celé prostředí. Lze je buď vytahovat či naopak spouštět níž. K tomu vám neustále něco povídá vtipný průvodce svým robotím hlasem, který převelmi připomíná jistou analogii k Wheatleymu právě z Portálu. Několik nepřátel, na které narazíte pak můžete sice zcela jednoduše „ustřílet“, ale mnohem vtipnější a zábavnější je využít prostředí k tomu, abyste se jich zbavili.

Cloudbase Prime
Cloudbase Prime

Velkým a vlastně jediným problémem Cloudbase Prime je fakt, že je pouze a jen velmi kratičkou a omezenou procházkou. Hra ukazuje zcela nevídaný potenciál, který má nápad autorů a slibuje do budoucna další vývoj. Byla by velká škoda, kdyby tak slibný titul zůstal zcela zapomenut. Cloudbase Prime proběhnete bez zastavení za tři až pět minut, ale každičkou vteřinu si naprosto užijete, to vám garantuji. Důkazem budiž to, že jsem si hru prošel hned třikrát po sobě. Jak bylo řečeno: Hratelnost a potenciál, je něco, čehož hodnota je zcela mimo běžné denní tabulky na Plných Hrách.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

30 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 43 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz