Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Circus Linux - poslední romantika na světě

  12:00aktualizováno  12:34
Vůně pilin, manéž, nablýskané flitry, reflektory, specifická hudba, půvabné artistky a svalnatí artisté, cvičená zvířata, odvaha, napětí – to je prostě cirkus. Dnešní hra vás do jeho prostředí zavede. Budete ovládat nářadí zvané odrazový můstek nebo chcete-li houpačku a budete se pomocí ní a artistů snažit zlikvidovat hromadu balónků v kopuli stanu.
50

Circus Linux

Platforma: Freeware
Výrobce: Bill Kendrick

Stáhnout

Circus LinuxOdmalička jsem byl přitahován prostředím manéžové pisty a nablýskaných flitrů. Cirkusové umění mě okouzlilo. Rád navštěvuji představení všech možných zábavných podniků tohoto druhu. Rád sleduji ty rytíře, kteří za cenu minimální gáže denně riskují život a podávají téměř stoprocentní výkony. Rád se dívám na vypracovaná těla krásných akrobatek, které pod kopulí stanu, jenž je postaven na dva dny v periférii města, před zraky diváků předvádí pád střemhlav bez záchrany. Líbí se mi, když někdo dokáže podávat neustále stoprocentní výkon jen pro radost z potlesku. Každý den jinde, bez jistých zítřků. Nedívat se zpátky, jen jít vpřed a žít přítomností, odehrát představení, za pět hodin sbalit stan, přes noc přejet na další štaci, postavit šapitó, vylepit reklamu, nakrmit zvířata, dopoledne cvičit, pak chvilku spát a nanovo. V listopadu najet do zimoviště, opravit a natřít rozbité a otlučené pakováky, přeprogramovat světla, svařit spáry na galeriích a začátkem března zase do světa. Cirkus je prý poslední romantika na světě...

Circus Linux Dnešní hra má s cirkusem hodně společného. Vznikla v roce 2000, ovšem jde o remake arkády o hodně starší. V dobách ranného počítačového středověku v roce 1978 totiž společnost Atari vytvořila jednoduchou gamesu, která se mnoha hráčům zapsala buď do srdce nebo do paměti. Ta hra je jmenovala Circus Atari. Od té doby vzniklo opravdu mnoho předělávek původní arkády. I na PC jich existuje více než dost, jmenoval bych alespoň hru Circus od TDK_Mana, Cyrk od Squeeze nebo Jump & Catch od Burkhard Ratheiser, ale existuje jich samozřejmě mnohem více. A o co vlastně ve všech těchto hrách, včetně dnes představované - "Circus Linux", jde? Ovládáte nářadí v cirkusech odborně nazývané odrazový můstek nebo houpačka. Pokud nevíte, o co jde, představte si houpačku z dětských hřišť v podobě dlouhého prkna uprostřed podepřeného například kusem železa, kde na každém konci sedí jedno dítě. Na houpačce jsou tedy dohromady dvě děti a střídavě je jedno z nich dole a druhé nahoře. První český cirkusový slovník "Ejhle, cirkusy a varieté" od Tondy Hančla o odrazovém můstku říká toto: "Odrazový můstek, též Šlojdrbret (něm. Schleuderbrett) je označení pro artistickou disciplínu a současně pro nářadí, na němž se tato disciplína předvádí. Hlavním artistou je tu létač, jehož práce spočívá ve skokanských výkonech. Partneři mu dopomáhají k vymrštění (k vyššímu odrazu) doskokem na jednu stranu odrazového (houpačkového) můstku. Artista pak dopadne po provedeném skoku na chytače, případně do sedátka perské tyče (šlojdrperš), kterou tento chytač drží. Práci předvádí většinou větší skupina artistů." 

Circus LinuxVe hře Circus Linux je váš úkol o něco jednodušší než ten, který plní artisti v cirkusech. Prostě musíte chytat letícího artistu stranou odrazového můstku, kde zrovna žádný artista není. Ten dopadem na jednu stranu houpačky vymrští druhého artistu do vzduchu a vy ho opět musíte chytit stranou odrazového můstku, kde zrovna artista není. On opět vymrští artistu na druhé straně nářadí a to se neustále střídá až do zblbnutí. Za pomocí těchto vymršťovaných artistů musíte zničit všechny balónky v horní části obrazovky. To je celé. Zdá se vám to jednoduché, vyzkoušejte... Hra je šířena zároveň ve verzi pro operační systém Windows i Linux (odtud také přídomek v názvu). Circus Linux vám možná připomene, že jste dlouho v cirkuse nebyli, v naší republice jich jezdí kolem čtyřiceti, takže pokud vás dnešní gamesa zaujala, zajděte někdy do cirkusu a stáhněte si dnešní hru. 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

44 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 9 čtenářů

Témata: Linux
  • Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

10. ledna 2019

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

4. ledna 2019

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

14. prosince 2018  14:43

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

12. prosince 2018  14:35

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...