Chromatron - ve světě zrcadel a laserů

  12:00aktualizováno  11:38
Jste trpěliví, ctižádostiví a vytrvalí? Pak je Chromatron hrou přesně pro Vás. V desítkách levelů prověří Vaše logické myšlení jako málokterá hra a přinese Vám spoustu hodin výborné zábavy. Ne nadarmo se říká, že klasika nerezaví!
50

Chromatron

Platforma: Freeware
Výrobce: Sean Barrett

Stáhnout

ChromatronKdyž jsem Chromatron poprvé spustil, byl jsem doslova zděšen. Vzhled hry mi připomínal mé programátorské prvotiny, kdy veškerou grafiku tvořily malé ikonky doplněné o spoustu textu. Možná jsem dal tomuto dílku ještě šanci právě díky skutečnosti, že mé první hry vypadaly podobně, možná za to mohlo něco jiného, to už nevím. Každopádně jsem se pustil do hraní a nyní toho vůbec nelituji. Odhlédneme-li totiž od grafického zpracování, jedná se o výtečnou a velmi chytlavou hru! Málokdy se mi stane, že hru hraji a úplně zapomenu, že je mým úkolem ji zrecenzovat a ne dohrát až do konce. Až zákys v desátém levelu mi připomněl na co se mám soustředit a tak jsem začal uvažovat, co jsem za tu hodinku hraní u této hry vlastně prožil. Prvotní zklamání bylo velice brzy vystřídáno nadšením z dokončení prvního levelu. Dobrý pocit ještě znásobilo příjemné ovládání a věcná nápověda, která mě nenásilně naučila jak hru ovládat a také pomohla v řešení prvních překážek. A co je tedy náplní této hry? Na obrazovce se vždy nachází alespoň jeden zdroj laseru a minimálně jedna hvězdička. Vaším úkolem je pomocí zrcadel laser odrazit tak, aby zasáhl onu hvězdičku. Samozřejmě pokud je v levelu hvězdiček více, je nutné zasáhnout všechny.

ChromatronPostupně se nám to ale začne pořádně komplikovat. Zrcadel totiž je vždy omezený počet a jako naschvál to vždy vypadá, že Vám jich autoři dali k dispozici méně, než je k vyřešení levelu potřeba. Musíte použít trochu toho důvtipu abyste přišli na to, jak pomocí malého počtu zrcadel dovést paprsek do všech hvězdiček. Ale ani to není vše, brzy zjistíte, že lasery mají různé barvy a i hvězdičky jsou různobarevné. Logicky musíte každou hvězdičkou zasáhnout tou správnou barvou, někdy je dokonce nutné dva lasery kombinovat tak, aby vytvořili barvu třetí! Tady už je každá rada drahá, naštěstí je ze začátku přítomna chytrá nápověda, takže se nemusíte bát brzkého zákysu. Autoři mají ale nachystáno další a další specialitky a tak se dočkáte rozdělování či spojování paprsku, budete muset provést laser velmi úzkým bludištěm pomocí mnoha zrcadel a nebo dokonce využívat speciální zrcadla a čočkyâ?Ś Hra nabízí celkem 50 levelů a věřte, že už kolem dvacítky pořádně přituhuje a dle mého názoru dostat se až do posledního úrovně dokáže pouze Chromatron fanatik :-)

Jak už bylo řečeno, hra neoplývá téměř vůbec žádnou grafikou, přesto mi to u hraní vlastně ani nevadilo. Po překonání prvotního rozčarování jsem se u Chromatronu výborně bavil a i teď přemýšlím, jak jen vyřeším další level. Výhodou je, že dříve dokončené levely můžete bez problémů přeskočit a pokračovat tak v řešení tam kde jste skončili. Pokud by se Vám nakonec podařilo dohrát všech padesát levelů, můžete si na stránkách autora pořídit další pokračování, ovšem tentokrát již budete muset zaplatit. Jak se dá očekávat, nenajdete v Chromatronu žádnou hudbu ani zvuky. Je to sice nepříjemné negativum, na druhou stranu, celková velikost této hry je pouhých pár desítek kilobitů! Stáhnou a zahrát si ji může tedy opravdu každý a rozhodně to za to stojí!


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz