Chcete být milionářem 2 - hezky česky

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:38
Aneb další z tuzemských pokusů výrazněji proniknout na scénu freewarových her. Jak že se tedy hraje Chcete být milionářem 2, hra, postavená na modelu světoznamé televizní show, kterou sledují převážně důchodci? :o) Bohužel, tato verze nepatří k těm nejlepším, nic na to nezmění ani fakt, že lze editovat otázky.

Chcete být milionářem 2

Platforma: Freeware
Výrobce: 2k-Soft

Stáhnout

Chcete být milionářem 2 Chcete být milionářem 2 je hra, kterou bohužel musíme brát s rezervou. Se jménem proslulé televizní show má společné téměř vše - od loga až po princip hraní. To všechno napovídá tomu, že za ní stojí kdosi s finančními prostředky televize Nova a chce z ní udělat opravdu věrohodnou a zábavnou (v rámci možností :) kvízovou hru. Jenže tomu tak vůbec není. Kdosi s pseudonymem 2K Soft jednoduše sehnal logo televizní show, naprogramoval naprosto primitivní engine, s "vymoženostmi" jako jsou amatérská tlačítka anebo galerie fotek Vladimíra Čecha, který českou verzi TV pořadu moderuje (a což považuji za lameřinu - i kdyby ony fotky někoho zajímaly, tak proč jsou proboha zrovna v této hře a proč jsou to jenom nezvětšitelné náhledy? :o). Zkrátka řečeno - Chcete být milionářem 2 je jenom obyčejná amatérská práce pár hochů, kteří se rozhodli udělat televiznímu pořadu zástupce i mezi freewarovými hrami... problém je ve způsobu, kterým celou věc provedli.

Chcete být milionářem 2 Programování enginu a případné dodělávání herního rozhraní muselo trvat jenom pár hodin, takže autoři měli spoustu času promyslet náplň hry - náhodné generování otázek. Pokud náhodou patříte mezi nezasvěcené a s televizním pořadem jste se dosud nesetkali (Bůh vám žehnej :o), stručně vysvětlím princip. Hráč dostává otázky, každá je v ceně určité finanční částky a na výběr má čtyři odpovědi. Pokud si není jist, má k dispozici tři druhy nápovědy - 50 na 50 (dvě z odpovědí jsou dočasně vyškrtnuty, takže rozhodování bude snazší), nápověda po telefonu (na třicet sekund má hráč možnost zavolat přítele, který mu může poradit) a divácké hlasování (diváci hlasují pro jednu ze čtyř odpovědí, hráč dostane přímé výsledky). Až na telefonickou nápovědu je vše identické se způsobem, který se aplikuje i v televizní show. Místo skutečného telefonátu se v Chcete být milionářem 2 vypisuje pouze text (s rádoby vtipným slohem) odpovědi. Když vezmu v úvahu fakt, že v celé hře najdeme jen několik otázek, představoval bych si spíš, že si někdo dá tu práci a s pomocí mikrofonu nasampluje alespoň několik oněch odpovědí. Autoři si nedali záležet ani na tom, aby nápověda, byť jen textová, byla pro každou otázku unikátní. Telefonní odpověď zní vždy ve stylu - "myslím, že je to C", ale nikdy nereaguje přesně na téma odpovědi.

Chcete být milionářem 2 Ještě k samotným otázkám, i tady si autoři udělali pěknou ostudu, místo alespoň trochu inteligentních dotazů, se zde dočkáme otázek jako třeba do jakého žánru zapadá počítačová hra Unreal anebo jaký druh zboží vyrábí firma Adidas. Copak si někdo nemohl dát záležet alespoň v tomto ohledu? Princip Chcete být milionářem 2 je naprosto jednoduchý, není vůbec těžké předělat jej do hry a kdyby si její autoři dali záležet alespoň na jedné části hry, mohl jsem jí nyní hodnotit jako povedený (byť neoficiální) pokus o napodobení televizního pořadu. Vzhledem k naprosto minimální zábavnosti, co minimální, vzhledem k naprosto NULOVÉ zábavnosti, vám ji doporučit opravdu nemohu. A na závěr vzkaz autorům - naprogramovat jednoduché rozhraní pro otázky a odpovědi není vše - aby hra někoho chytla, musíte se postarat o to, aby byla zábavná. Naplácat do databáze pár nesmyslných otázek, které dokáže zodpovědět každé dítě (například kde byl upálen Jan Hus), není zrovna nejlepší cesta, jak získat hráče. Je pravda, že už jen samotný název hry naláká spoustu čtenářů, ale musím konstatovat, že tohle byl krok vedle.

Autor:
 
Témata: Vladimír Čech

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz