Chasm – prostořeký sympaťák

  12:00aktualizováno  12:01
První a téměř poslední adventurou, k jejímuž dohrání jsem nepotřeboval ani základní znalost jazyka byl komerční, leč geniální Neverhood. Na poli freewareovek byste počin podobného ražení hledali skutečně obtížně, přesto lze z útrob sítě vyhrabat výjimku potvrzující pravidlo –Chasm.
70

Chasm

Platforma: Freeware
Výrobce: Transcience

Stáhnout

ChasmMěstu Chasmton, ospalé díře ležící na samotném dnu grandiózní rokle, je sounáležitost s okolní civilizací blízká asi jako nápoj značky Limo notorickému alkoholikovi. Vrcholnou metou zábavy je pro zdejší obyvatelstvo televizní program pátého kanálu, řádně vychlazené pivo a spánek. Co si budeme povídat, koníčky to nejsou zlé…Ale! Zdánlivou pokojnost a všehomíru zdejšího prostředí vážně ochromí porucha vodovodního potrubí přehrady spjaté s roklí. Turbína generátoru, jediného zdroje elektřiny v Chasmtonu, se pod slábnoucím proudem vody přestává otáčet, pivo v lednicích teplá a televize jen tupě mlčí. Nastává čas pro hrdinu, Joea, fialového ptakopyska, instalatéra samouka.

Jak jsem již naznačil v perexu, Chasm se může chlubit téměř raritním stigmatem nonverbální adventury. Nepočítám-li zčásti textově pojaté intro, během hry nenarazíte na jediné slovo a k dohrání tak skutečně netřeba více, než vyvinutého citu po logické uvažování a kombinatoriku. Tento fakt se sice může jevit kdovíjak neobvyklý a svůdný, přesto Chasm lze, s trochou nadsázky, považovat za adventurního zmetka. Absence slova sebou zákonitě přináší i ochuzení o rozhovory.A ty přitom stále nejsou jediným, na co by se Joe takříkajíc vykvák’. 

Chasm Inventář. Znáte nějakou adventuru, kde by tak typický prvek chyběl? Seznamte se, právě leží před vámi. Měl-li bych odpovědět na prosto otázku: ,,Co v té hře teda sakra je?“ nezbylo by mi než přiznat: ,,Pouhý pohyb po lokacích a manipulování s kohouty, potrubím a pákami.“ Na zábavnosti titulu se ovšem tento minimalismus kupodivu nikterak neodrazil a co víc, inteligentně řešené hádanky dají vašim mozkovým závitům i tak celkem zabrat. Sami autoři ohodnotili obtížnost hry na stupnici od jedné do pěti čtyřkou. Pravdou je, že zkušenější hráči by si mohli troufnout jeden bod odečíst, přesto nám ale zůstává solidní trojka a to už není nijak nadhodnocené. Co si ale budeme povídat, vyšší obtížnost ještě žádné adventuře neuškodila, spíše naopak a herní doba, která je jinak relativně krátká se tak alespoň o nějaký kus natáhne. 

Tento kus vám pak bude jistě zpříjemňovat báječné zpracování, kterému nelze nic vytknout. V grafickém pojetí se zcela evidentně zračí manýry flashových výtvarníků, animace působí mírně objektově a vizuální stránka spíš než na detaily sazí na jakousi uhlazenost a Chasm chudší, leč sytou paletu barev. Z každého tahu je však patrná lehkost a profesionalita s kterou byl veden. Celkově by se o grafice dalo mluvit jako o skutečně stylové a pochvala by neměla minout ani animátora, který svou práci rozhodně neodbyl. Ani zvukový doprovod nekulhá někde vzadu. Užití foukací harmoniky mi připadá až neuvěřitelně trefné a její syrový zvuk v kombinaci s minimalistickými melodiemi a důstojnými zvukovými efekty vichru a vody vyvolává přesně onen pocit osamoceného hrdiny uprostřed skal. 

Nebudu vás již dále zdržovat od hraní. Chasm jednoduše považuji za kvalitní a osobitý počin, jenž díky své stylovosti a péči s jakou byl vytvořen může oslovit i relativně široké spektrum hráčů a co je hlavní, vrýt se do jejich paměti déle jak na jeden týden.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz