Castle Attack 2 - freewarový Stronghold?

  12:00aktualizováno  2:14
Druhé pokračování freewarovky se středověkou tématikou obrany hradu před vetřelci, která má být upoutávkou na připravovanou komerční strategii Stronghold 2. Je lepší než původní díl? Čtěte a dozvíte se...
60

Castle Attack 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Firefly Studios

Stáhnout

Castle Attack 2Užjsou to více než tři roky, co světlo světa spatřila komerční hraStronghold - zajímavý mix budovatelské a real-timové strategie, který dotohoto zkostnatělého žánru přinesl svěží vítr. Odehrával se ve středověkua hráčovou náplní bylo vybudovat, spravovat a chránit před útoky svěřenýhrad. O rok později vyšel i datadisk Crusader. Firefly Studios už mají připravenýdruhý díl, do kterého jenom přisypávají poslední ingredience, a chystajívydání na jaro tohoto roku. Tato společnost má jeden hezký zvyk - napodporu svých komerčních her vydává i freewarové minihry. Původníminihru Castle Attackrecenzent chválil a my se nyní podíváme, jak se podařilo její pokračování.Propagovat hru s tématikou středověku futuristickými závody vznášedel smimozemšťany na Marsu by bylo mimo mísu, takže Castle Attack 2 je opět zprostředí bojů mezi dvěma královstvími, z nichž jedno se snaží dobýthrad svého souseda. Vy jste v roli napadeného, takže celou dobu se jen bránítepřed útoky. Za opevněním zatím vaši dělníci staví hrad a kolovyhrajete, pokud útokům odoláte do jeho dostavění. Co se týká námětu jetedy Castle Attack Castle Attack 2víceméněkopií svého předchůdce.

První díl vám nabídl dva herní módy - s třemi a pěti lukostřelci nahradbách, čímž byla jaksi odstupňována obtížnost. Zde bohužel najdemejenom jednu verzi se třemi obránci. Obtížnost sice vzrůstá s každýmkolem, ale odlišný počet obránců vám nabízel také odlišný herní přístup.Novinkou je rytíř, který je jakousi poslední záchranou mezi stavějícímse hradem a pokořenou obrannou. Nemůžete jej sice ovládat a příliš tohonevydrží, ale pokud vám schází do dostavění jen kousek, je dobré nechatpadnout obranu a spolehnout se na rytíře. Mimo klasické vojáčky se na váspohrnou odolní rytíři v brnění, silní nabušenci se sekerami, z povzdálívás budou ohrožovat nebezpeční vojáci se samostříly a nejnebezpečnějšímsoupeřem je katapult, který vám zboří jednou ranou celou stěnu. Občas sena scéně objeví i neškodná kráva, jejímž zastřelením získáte plusovébody. Asi se tu někdo inspiroval Castle Attack 2ŠílenýmIvanem z RA 2 :-). 

Pokud začíná přituhovat, můžete lukostřelcům vypomoci třemi "superzbraněmi",z nichž každou můžete použít v jednom kole jen jednou. Horké hlavy uhradeb zchladí kotlík roztaveného olova, vzdálené šiky spolehlivě odrovnásprška kamení a hotovou středověkou atomovkou jsou valící se zapálenékmeny stromů. Pokud máte na chvilku klid (mockrát to ovšem nebude :-), můžetečást lukostřelců odvolat a přeměnit je na stavitele, čímž se urychlístavba. Takovouto taktiku však můžete uplatňovat v nižších kolech, protožepozději je to takový rachot, že by se vám spíš nějaký ten lukostřelecnavíc hodil a o jejich uvolnění pro Castle Attack 2stavbunemůže být řeč. Velkým minusem prvního dílu byla malá herní plocha. VCastle Attack 2 je již podstatně větší a reklama na Stronghold zabírá menšíprostor, ale stále zde není možnost přepnutí do celoobrazovkového módu,což je velké minus. Grafika je o poznání detailnější, ale dvouletýodstup zde bohužel není vidět a dnes bych ji zařadil někam do šedého průměru.Zvuky se mi také moc nelíbily. V prvním díle byly dramatičtější. Zkrátkapokud bych si měl vybrat vhodné zvuky pro dobývání hradu, raději upřednostnímdivoké středověké skřeky, než styl "au, ta rána šutrem do hlavy měfakt bolela". Je to škoda, protože Castle Attack 2 měl rozhodně na víc.Takto jde jen o nevýrazné a průměrné pokračování. A jako korunu všemunasadili autoři nesmyslně velkým 20 MB souborem. Ještě že hře zbylachytlavost a zábavnost.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 206 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz