Carpet Golf - minigolfové šílenství

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:28
Jedním z méně častých freewarových odvětví je minigolf. Dobrých minigolfů je opravdu pomálu, a tak mě napadlo, že bych mohl nějaký z toho mála zrecenzovat na PlnéHry. Vybral jsem ten, kde nechybí editor a hlavně to, bez čeho by to těžko mohl být dobrý titul - hratelnost.
50

Carpet Golf

Platforma: Freeware
Výrobce: Ed Hobbs, Incanta Inc.

Stáhnout

Carpet Golf

Tak tu máme mojí pátou recenzi. Jak jí oslavíme? Přece partičkou minigolfu! Když jsem si tuto hru stáhl, byl jsem docela hodně natěšený, protože minigolf mám rád a hlavně je to hra, kde se vždycky něco zvrtne. Je hodně variabilní. Tak tedy po stáhnutí hry jsem začal, jak jinak, hrát. První, co mě překvapilo, je docela slušná grafika a docela dobrý engine, chcete-li design misí. Každá mise je ohraničena dřevěnou laťkou, o kterou se míček odráží, takže se nedostanete mimo koberec, na kterém se hraje. První mise jsou spíše bludiště z latěk, později se objeví vodní překážky, výšková převýšení či mlýny, kde se musíte trefit mezi lopatky. Trochu kazí hratelnost překážka, která vypadá jako dům se čtyřmi východy, a je pouze náhoda, kam vám míček vypadne. Poslední z překážek je vodní kanál, na kterém je most, který se posouvá z jedné strany na druhou.

Druhá věc, která mě překvapila, je odlišnost způsobu "odpinkávání" míčku. Zde je to vyřešeno velmi prostě. Kliknete ve směru, kam chcete hrát, a tím směrem se objeví šipka. Podle toho, jak jste klikli daleko od balónku, tak je šipka dlouhá. Čím je delší, tím bude rána do míčku větší. Systém je to velice dobrý a docela přesný. Po chvilce hraní jsem zjistil, že jednoduchost počátečních misí se pomaloučku přeměňuje na dost krutou obtížnost misí posledních. Každá mise má svůj par, tj. číslo, za které byste ji měli uhrát. Samozřejmě jsem svojí první rundu zahrál za velmi vysoké číslo. Další překvapení nastalo po dohrání Carpet Golfrundy (18 jamek ). Hra totiž nekončí, ale hned po výsledkové listině vás to vrhne do dalších 18 jamek. Hřiště jsou 3, takže 3 x 18, to je velká porce zábavy. Po odehrání všech hřišť jsem už věděl, že ve hře se dá podvádět a to dokonce oficiálně, s položkou Cheats v menu! Můžete se přesunout do příštího či minulého kola, můžete si dát mulligena (mulligen znamená, že zahrajete ránu znova) a taky můžete restartovat kolo.

Všechny tyto věci jsou dobré, ale co je ještě lepší, je editor misí! Není sice zrovna user-friendly, ale pokud se naučíte co a jak, můžete tvořit opravdu vypečené a zábavné mise. Máte k dispozici editor, ve kterém autor dělal mise, takže nejste ochuzeni o nic. Mise se ukládají do jednoho souboru, a pokud jich uděláte více, můžete si z nich udělat celé hřiště.

Grafika je opravdu pěkná, na vyšší rozlišení docela jemná. Jediné, co chybí, je sám hráč :). Mise ve tvaru sopky, kde vy začínáte dole, praporek je nahoře, a k tomu je ještě sopka obklopena vodou, tu nejsou výjimkou. Také tu jsou díry, do které když zapadnete, vykoulíte se jinde. Některé mise jsou opravdu velice zapeklité. Bohužel tu je třeba mise, která je ohraničena čtvercem. Začínáte na kraji, veprostřed je praporek, ale je obklopen čtyřmi domy. Těmi domy, co jsem už popisoval. Jistě pochopíte, že takováto mise se dá vyhrát jen náhodou, Carpet Golfa nejen, že je to o nervy, ale bohužel to i shazuje hratelnost. Jiné mise jsou ale nadmíru zábavné - například když začínáte někde na kopci, a hrajete dolů a někde je tam jezírko.. Bohužel design některých misí není jediná záporná věc na této jinak výborné hře. Z mnou nepochopitelných důvodů, čím větší dáte ránu, tím víc se míček točí doleva. Jistě chápete, že je to opravdu divná vlastnost, a není to žádný vítr. Děje se to v každé misi, a docela to znechucuje hraní.

Ovšem i tohle se dá překonat, protože po určité době hraní krásně vychytáte, kdy máte hrát doprava a kdy ne. Je to jako u auta. Každé se ovládá jinak, ale přitom se všechna ovládají podobně. Jistě se už ptáte, co vám zpříjemňuje hraní? No, docela příjemná hudba s klavírem. Bohužel je to jediná skladba na celou hru. Ale na druhou stranu, pokud umíte vymazat a nahrát soubor, není co řešit. Můžete si přece nahrát hudbu svou. Nakonec hra je to opravdu velmi dobrá, těch pár mušek se dá lehce překonat, a pak už zůstane jen čistá, pěkná hra. Příjemné hraní…

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 45 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz