Carom 3D - zatraceně dobrý kulečník

  12:00aktualizováno  23. září 2005 4:20
Stále častěji se setkáváme s hrami, které v sobě kombinují vícero žánrů. Například akčních adventur jsme už viděli nepočítaně, jindy zase narazíme na mix RTS a RPG, ale pokusil se už někdo obohatit prvky RPG třeba takovou simulaci kulečníku? Ano! A povedlo se to na výbornou.
80

Carom 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Neoact

Stáhnout

Carom 3d

To první, co vás napadne při pohledu na hru Carom 3D, je, že vůbec nejde o projekt z oblasti freewarové tvorby. Pokud se pak na hru podíváte zkoumavějším pohledem a lépe prozkoumáte všechny možnosti, které svým hráčům nabízí, ještě více se v tomto názoru utvrdíte. Nebýt dialogu, který se objeví po spuštění hry a v kterém autoři sami výslovně nabádají k volnému šíření hry, možná byste teď o Carom 3D četli v úplně jiné rubrice.

Teď už se ale rychle podívejme na to, co je tahle gamesa vlastně zač. Prostým překladem slůvka „carom“ se dostaneme přímo k jádru pudla. Dnes (a možná i mnoho dalších dní) budeme hrát karambol. Pro ty z vás, kdož nejsou v kulečníkových hrách příliš zběhlí, ještě dodávám, že karambol je právě kulečníku dosti podobný, ovšem s tím rozdílem, že stůl pro karambol nemá žádné kapsy. Z toho nutně vyplývá i odlišný cíl hry. Zatímco v klasickém kulečníku se musíte co nejrychleji zbavit všech koulí, v karambolu jde o to, zasáhnout určité koule určitým způsobem, lišícím se podle pravidel hry. Obecně se dá říct, že karambol je o dost složitější než obyčejný kulečník, neboť musíte prokalkulovat pohyb několikrát odražené koule tak, aby zasáhla hned dva cíle. Pokud byste ale přecijen dali přednost klasickému kulečníku, i s tím se v Carom 3D setkáte. Celkem můžete vybírat mezi celou desítkou různých typů hry. Ovšem, vřele doporučuji nejdříve pečlivě prostudovat pravidla, která jsou k nalezení na domovských stránkách hry.

Carom 3d

Z toho, co jsem vám zatím o hře prozradil, by se mohlo zdát, že jde v podstatě jen o další simulaci kulečníku. To ale ještě nevíte, že Carom 3D se honosí přívlastky online a multi-user. Jistě nemusím dlouze rozvíjet, co vlastně tyto pojmy znamenají. Primárně je hra určena k hraní přes internet. Stačí ji spustit, vejít do čekací místnosti, vybrat si hru a pustit se do hraní, třeba s někým na opačné straně zeměkoule. Abyste se nemuseli se spoluhráči dorozumívat jen skrze pohyby tága, je do hry začleněn i chat.

Ani to ale není všechno. Co byste řekli na mix kulečníkové simulace a RPG? Že to zní šíleně? Ani ne. Pokaždé když budete hrát, budete za svůj výkon získávat body. Ty nejenže představují úroveň vašich zkušeností, ale postupně vám budou odkrývat nové možnosti hry, jako jsou falše apod. V jednom z typů hry, který je příhodně nazván jako deathmatch, se pak utkáváte přímo o zkušenostní body soupeře. Hráči Caromu 3D se také mohou sdružovat do spolků a mohou hrát v týmech. Pokud nasbíráte dostatek bodů, můžete si i vy sami takový spolek založit.

Carom 3d

Ani technické zpracování vás nenechá na pochybách, že autoři hry to se svým dítkem myslí vážně. Jak už prozrazuje název, celé prostředí hry je vytvořeno ve 3D a hráči tak mají veškerou volnost s tím spojenou. Vybrat si můžete ze sedmi různých prostředí, mezi kterými najdete například vánoční pokoj, sklepní místnost, luxusní zámek apod. Jako spíše sváteční hráč kulečníku to nemohu posoudit zcela objektivně, ale myslím, že nijak nezaostává ani simulace fyzikálních zákonitostí, jenž ovlivňují chování kulečníkových koulí. Před samotným úderem si samozřejmě můžete na kouli vybrat místo, do kterého chcete udeřit. Pro lepší míření se také ve spodní části obrazovky znázorňuje, jakým způsobem se vystřelená koule srazí s koulí, na kterou míříte (pouze pro přímé údery).

Pokud jste se celým článkem prokousali až sem, jistě vám nemusím zdůrazňovat, jak povedenou hrou Carom 3D je. Ne každý den se setkáváme s tak propracovanou freewarovkou, které skutečně není mnoho co vytknout. Jistou nevýhodou by snad mohl být fakt, že k plnohodnotnému hraní potřebujete internetové připojení, ale věřím, že čtete-li tuto recenzi, tak nějaké máte. :) Na nic už tedy nečekejte, chopte se tága a ukažte světu kdo je tu nejlepší hráč.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 255 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz