BVE – vlakový simulátor zdarma

  12:00aktualizováno  22. srpna 11:15
Hráli jste si rádi s vláčky, když jste byli malí? Jste hrdým držitelem Train Simulatorů od Microsoftu či Auranu? Nebo jste snad dokonce opravdový strojvedoucí? Pakliže jste na kteroukoli z těchto otázek odpověděli kladně je tento skvost určen právě pro vás.
80

BVE

Platforma: Freeware
Výrobce: Mackoy

Stáhnout

“BVE"Konečně se zase po dlouhé době objevil nějaký ten kvalitní freeware simulátor vlaků. Přiznejme si, že se na freeware scéně ještě žádný pořádný neobjevil (vyjímaje českých simulátorů metra), avšak nyní jsme se dočkali a už na začátek recenze vám musím prozradit, že jde nejen pro fanoušky železnice o nevídaný skvost. Jako u každého freeware či komerčního simulátoru vlaků můžete ze začátku pocítit drobnou dezorientaci (pamatuji si své skoro týdenní zkoumání, jak v MS Train Simulatoru rozjet vlak), ale speciálně pro vás jsme přichystali odstavec na konci, takže by neměl být problém onen obrovitý kvádr rozjet.

Hlavním strašákem není ani tak jízdní řád, nýbrž lidé. Ano, lidé jsou opravdu součástí hry, ale nedělejte si ukvapené závěry. Na palubě vlaku je pouze koeficient toho jak jsou lidé s jízdou spokojeni, nic víc. “BVE"Už by to chtělo simulátor, ve kterém byste měli kontrolu nad otevíráním a zavíráním dveří. Dívat se jak lidé nastupují, zkoumat ze zpětného zrcátka zdali ještě někdo nastupuje, ale moment. Mladá paní se synem ještě dobíhají. Ne, nic takového zatím není k vidění ani u komerčních titulů (Auran by na tom mohl trochu zapracovat). Vraťme se ale k onomu koeficientu. Lidé vás nebudou mít v lásce, pokud se budete zbrkle rozjíždět, přijedete pozdě či snad přejedete stanici, což při prvních trénincích nemusí být výjimkou.

Mouchy hry bych si měl nechat až na konec, ale přeci jen musím jednu závažnou zmínit. Chybí hlavní menu, tudíž jediné co vám zbývá je vybrat trať a jde se na věc. Naštěstí vám ale ve hře po stisku tlačítka Alt vyjede Pop-up Menu, ve kterém lze nastavit několik málo drobnůstek (zapomeňte na rozlišení 1600*1200, nejvyšší detaily a šestinásobný Antialiasing). “BVE"Krutou realitou je okno velké 640*480, velmi pěkný pohled na krajinu a palubní desku, ale zbytek pracoviště je šeredně odfláknutý (hůř už to vypadat nemůže).Zajezdit si můžete pouze s dvěmi soupravami na dvou kolejištích. To by na freewarovku nebylo tak zlé, ale zamrzet poněkud může jejich krátkost. Maximálně je před vámi pouze 5 stanic, které nejsou příliš daleko od sebe, čili lze BVE označit za hru na několik minut. Párkrát si zajezdíte a tím to hasne.

Nebýt tak nízkého rozlišení a dalších drobných grafických nedostatků, mohlo se jednat o nevídanou podívanou. I tak ale krajina fádností netrpí (řeky, stromy, mosty, budovy, přejezdy). Zřejmě vás ale po čase přestane bavit pouze jeden výhled, a to z kabiny, ve které se ani nemůžete rozhlížet, takže na pohledy zvenčí, či z kabiny cestujících zapomeňte. Co mohu s klidem pochválit jsou zvuky. Jeví se opravdu velmi realisticky (jedete-li např. velkou rychlostí do zatáčky, uslyšíte skřípot kol) a troufám si říci, že by mohly konkurovat i nejnovějšímu Trainz 2004.

“BVE"Když to shrneme, tak jsem nejnovější železniční simulátor spíše zkritizoval než pochválil. Inu, jedná se sice o hru, která vám na disku moc dlouho nevydrží, ale jelikož je to freewarovka, není si nač stěžovat. Jste-li tedy skalními fanoušky železnice, či snad strojvedoucí, na 100% doporučuji BVE vyzkoušet. Japončíci i přes těch pár nedostatků odvedli nevídaný kus práce. Máte-li o hru hodně velký zájem, najdete na fandovských webech nové tratě a mašiny.

Jak rozjet vlak: Stačí znát pouze několik málo tlačítek. Jakmile vyberete trať a přesunete se do vlaku je třeba vlak odbrzdit a to klávesami < a >. Poté stiskem šipky nahoru zařídíte, aby vlak jel kupředu (chcete-li jet dozadu, klikněte dvakrát na šipku dolů). A to je vše. Potom už stačí klávesou Y přidávat akceleraci a klávesou A ji ubírat. Jakmile budete v půlce zastávky, projíždějte maximálně 20 km/h. Zastavit totiž nemůžete, kde se vám zachce, nýbrž pouze na malém vyhrazeném prostoru. Když tak neučiníte, poznáte to na rozčílených cestujících. ;-)


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1057 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz