Business Giant Evropa - obchodní strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:35
Pokud rádi cestujete, nakupujete a prodáváte, případně se vyžíváte v hazardních hrách na automatech, pak neváhejte ani chviličku. Lepší příležitost, než vám nabízí tato hra, hned tak někde nenajdete...
50

Business Giant Evropa

Platforma: Freeware
Výrobce: Daniel Viktorin

Stáhnout

Business Giant Evropa

Business Giant Evropa je strategie, ve které obchodujete s třinácti počítačovými komponenty v šesti městech Evropy. Do nich se můžete přepravit nákladním autem, vlakem či letadlem. V náklaďáku vám ale hrozí vetší množství nehod, než v letadle, to se ovšem může pro změnu zřítit. Letadlo je navíc logicky dražší než cestování po pozemních komunikacích. V Berlíně si dokonce můžete zkusit štěstí v kasinu, ve kterém lze hazardovat na třech hracích automatech.Ve Vídni se zase konají výstavy pro velké firmy. Budete-li mít dostatečný kapitál jít na výstavu, můžete i tam obchodovat s novými výrobky. A opačně, pokud dosáhnete ztráty pětadvaceti tisíc, hra se s vámi rozloučí.

Cílem Business Giant Evropy a tudíž i vašeho snažení je za co možnou nejkratší dobu získat 100 miliónů Kč. Autor sám uvádí, že se mu to podařilo za 49 hracích dnů. Prý to jde ale splnit za mnohem kratší dobu.

Na začátku hry můžete obchodovat jen se šesti výrobky. Vedle nich jsou ceny a za nimi počet kusů na skladě. Klepněte na tlačítko "Nákup", objeví se vám tabulka. Když kliknete na podložku pro myš, v horní kolonce zjistíte množství, které je momentálně k dispozici a vy jej můžete koupit. Pokud se pokusíte nakoupit více, než máte při sobě peněz, skončili jste. (Sice mi to přijde nelogické, hra by měla hráče spíš upozornit než vykopnout, ale budiž :-) – by Vreco)

Business Giant Evropa

Jak už bylo zmíněno, váš maximální dluh může být 25000kč. Do spodní kolonky napíšete, kolik zboží chcete koupit. Nakoupili jste tedy na příklad pár podložek pro myš a nyní je musíte někde výhodně prodat. Podívejte se na mapu Evropy a uvidíte šest největších měst Evropy. Mezi nimi si můžete přejíždět různými dopravními prostředky, ale pozor na finanční náklady a na bezpečnost cestování. Nejdražší, ale nejbezpečnější je letadlo.

Po přepravě do jiného města si všimněte šipek u cen, tyto se výrazně změnily. Pokud cena vzrostla, je označena zelenou šipkou nahoru, pokud klesla, je označena červenou šipkou dolů a je-li stejná, zobrazí se rovnítko!

Český autor, tvořící pod přezdívkou Bitvork, do hry přidal i dokonalý a vše vypovídající popis hry a vlastně i návod, jak postupovat. Vše potřebné najdete v souboru READ ME a je dobré si tento soubor ještě před samotným hraním přečíst. Do hry si můžete i podle návodu přidat vlastní hudbu podle svého vkusu, stačí jen do vaší mechaniky vložit CD s oblíbenou písničkou? Krom toho si můžete stáhnout nějaké MP3 ze stránek autora.

Business Giant Evropa

Na zvuky tvůrce ovšem už ve hře pamatoval, takže o ty nepřijdete, jsou trvale nastaveny na Zapnuto. V nastavení se pak mimo jiné skrývá i minikalkulačka, na které si můžete ledacos vypočítat. Doporučuji ji používat při nákupech a prodejích, rozhodně se vám to vyplatí.

Vydělávat se dá i v kasinu, stačí mít štěstí. V prvním automatu je nutno uhodnout dvě čísla, ve druhém tři čísla. Za ten milion to ale stojí, nebo ne? U posledního automatu musí být v jedné ze tří kolonek šťastná sedmička, zde se dá zřejmě vydělat nejvíce.

Jak tedy hru zhodnotit? Nejvíce jsem si cenila autorova originálního nápadu. Pokud rádi kšeftujete, budete se cítit jako ryba ve vodě. Ke grafickému zpracování nelze mít vážnějších připomínek, je přehledné, barevně sladěné a hlavně, což je nejdůležitější, faktografické. Vzhledem k tomu, že si můžete vybrat typ doprovodné hudby a ve hře jsou i zvuky, pak vzhledem k objemu stahování považuji toto dílko za více než zdařilé a mohu vám je směle doporučit. Snad jen na gramatiku v READ ME si mohl autor dát větší pozor.

Druhá strana mince by Vreco: Nesdílím sympatie Ivy. Hra mi nepřijde ničím zajímavá. Myšlenka byla možná dobrá, zpracování ale výrazně pokulháva i v rámci freewarových titulů. Ošklivý font, základní barvy, nic moc grafika a řada nelogických postupů. Já osobně bych si hru nestáhnul, vy si ale můžete vybrat, naše názory znáte.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 183 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz