Brutal Doom je nejlepší Doom všech dob

  20:21aktualizováno  20:21
Brutal Doom je nejpropracovanější a nejzábavnější verze otce všech akčních her. Možná je to nejlepší modifikace, jakou jste kdy viděli. Vylepšuje vše a přitom nechává vyniknout klasickou hratelnost a genialitu Dooma.
100

Brutal Doom

Platforma: Freeware
Výrobce: Sergeant_Mark_IV

  • nevyčerpatelná studna brutální akční zábavy pro fajnšmejkry
  • prakticky všechno (člověk si uvědomí, co vše chybí moderním hrám)
  • vylepšení všeho
  • přesto zachovává původní metody a atmosféru Doomu
  • snad potřeba překousat se instalací (která je ale primitivní)

Nejkomplexnější, nejkrvavější a nejzábavnější modifikace, jaká byla kdy vyrobena, to je Brutal Doom. Převedení moderních postupů do klasických kulis herní legendy se zde povedlo měrou nevídanou. Prakticky každý herní prvek, každý malý kousek skládačky zde byl vylepšen, zmodernizován, či upraven tak, aby celý konečný obraz byl prakticky dokonalým a pořádně naturalistickým mistrovským dílem.

Brutal Doom
Brutal Doom
Brutal Doom

Není standardem, aby byly na Plných Hrách recenzovány herní modifikace. Třebaže je to trošku škoda a mnoho tzv. modifikací by si tu čest jistě zasloužilo, je nutné, aby výjimka potvrdila pravidlo. A tou výjimkou bude totální masakr.

Brutal Doom
Brutal Doom

Brutal Doom je tzv. WAD, což je v "doomařské" terminologii pojem pro cosi jako základní balíček vylepšení a různých úprav, na kterém lze po nainstalování spouštět spoustu různých map, kampaní a bůh ví, čeho všeho ještě. Z názvu by bylo možné vydedukovat, že BD se soustředí především na brutalitu, násilí a zvrácenosti, ale to není tak úplně pravda. On se totiž soustředí úplně na všechno.

Brutal Doom
Brutal Doom

Kromě obrovského množství grafických a herních nastavení, za které by se nemusela stydět ani nejmodernější hra, přidává BD do akční legendy možnost používání myši, skákání, létání, skrčení se, schopnost udělat kotoul do stran, "vykukovat" zpoza rohů a mnoho dalšího, včetně mnohem širšího nastavení obtížnosti. Vzhledem k tomu, že hru lze hrát jako každou moderní střílečku (pomocí myši a kláves), bylo upraveno mnoho aspektů klasického Doomu tak, aby hratelnost byla živější, rychlejší a mnohem adrenalinovější.

Brutal Doom
Brutal Doom
Brutal Doom

Tak například téměř každý z dnes již legendárních nepřátel má nějaké nové vlastnosti. Voják se dokáže krčit, případně uskočit stranou, Imp vám skočí až na hlavu, Cacodemon uhýbá před raketami a třeba Hell Knight umí střílet smrtící projektily do více směrů. Navíc se nepřátelé teleportují častěji než dříve.

Obrovská armáda nepřátel si pak žádá i obrovský arzenál a i ten byl pořádně poupraven a rozšířen. Prim zde hraje slovo "zadostiučinění", což je přesně ten pocit, který ve vás zbraně z BD zanechají.

Brutal Doom
Brutal Doom
Brutal Doom

Kromě několika výjimek získaly všechny zbraně omezené zásobníky, takže je nutné přebíjet, což způsobuje, že pocit ze střelby je mnohem živější a zábavnější. Už to zkrátka nejsou taková arkádová ořezávátka. Mnoho zbraní dostalo nový kabátek a třeba plazmová puška nikdy nevypadala tak sexy. Navíc téměř všechny zbraně mají i sekundární mód střelby.

Fakt, že nad designem BD někdo skutečně uvažoval, se ukazuje už jen na skutečnosti, že základní pistole, která byla v původní hře použitelná jen na začátku, byla nahrazena vynikající útočnou puškou, se kterou můžete střílet i přes mířidla a kterou díky její výjimečné přesnosti oceníte až do konce hry.

Brutal Doom
Brutal Doom
Brutal Doom

Ke krvavosti hry není potřeba snad dodávat víc, než že je obrovská, prvoplánová a zatraceně zábavná. Nepřátelé mají zásahové zóny, což znamená, že výstřel do nohy je méně účinný než do hlavy. Kromě toho je možné jim ustřelovat končetiny, popravovat je, kopat do nich, rozřezávat je pomocí řetězové pily, zabíjet pomocí tzv. fatalit nebo je naopak zabíjet potichu, když jsou k vám otočení zády.

Každé monstrum má speciální animace smrti podle toho, jak a čím je zabito a třeba plazmová puška nechává bojiště plné ohořelých koster a mrtvol. Kašlete na puritánství, tady jde o krystalicky čistou zábavu. Pro plnější pochopení doporučuji zhlédnout přiložené video.

Brutal Doom
Brutal Doom
Brutal Doom

Není možné popsat všechny novinky a přitom nenapsat desetistránkový elaborát. Vyjmenoval jsem asi tak dvacetinu toho, co vám Brutal Doom může přinést, pokud zahodíte předsudky (například ten, že Doom už je pořádně archaická hra a dnes už nemůže bavit), zavřete se v malé místnosti s počítačem a necháte věci plynout.

Brutal Doom je jedna z nejlepších modifikací, jaké jsem kdy měl tu čest spatřit a hrát, o tom žádná. Navíc vzhledem k tomu, že jde o onen WAD, tedy základní soubor ke hře, je možné na něm hrát všechny mapy (ať už pro jednoho hráče, či multiplayerové), které kdy vznikly pro hry Doom a Doom 2. Zkrátka a dobře, narazili jsme sud neskutečně vydatného a chutného vína a posléze zjistili, že je naprosto a dokonale nevyčerpatelný.

 Návod na instalaci a zprovoznění (zabere tak pět minut i se stažením):

1. Z této adresy si podle svého operačního systému stáhněte Zandronum, což je zdrojový engine Doomu. Nebo, pokud víte jak, si můžete stáhnout jakýkoliv jiný Doom port. Třeba SkullTag.

2. Nainstalujte Zandronum.

3. Při prvním spuštění se vás Zandronum zeptá, kde máte nainstalovanou kopii hry Doom, nebo Doom 2. Pokud žádnou nemáte, nabídne vám free verzi a přesměruje vás na stránky, kde se dá stáhnout.

(S tzv. FreeDoom je nicméně malý problém. Protože se v této verzi autoři rozhodli, že vytvoří nové podoby monster, může se stát, že vám budou nepřátelé jakoby problikávat. Nejde o nic strašného, ale vypadá to zvláštně. Je tedy lepší pořídit si některý z klasických Doomů buď na Steamu, nebo stáhnout Doom.wad někde na internetu.)

4. Když tedy máte nějakou verzi hry Doom, jednoduše vezměte soubor označený jako Doom.wad (případně jiný, který má tuto koncovku) a prostě jej zkopírujte přímo do složky, kde je nainstalováno Zandronum.

5. Z této stránky si stáhněte modifikaci Brutal Doom a všechno, co obsahuje .zip soubor zkopírujte také do složky Zandronum. Pak už jen stačí pomocí spouštěcího souboru, který jste zkopírovali, začít hrát. Soubor se pro nejnovější verzi 18a jmenuje "brutalv018a.pk3".

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 308 čtenářů

Témata: DOOM

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz