Boom – příjemný český bomberman-klon

  12:00aktualizováno  22. května 1:11
Vytvořit hru založenou na principech klasického Bombermana není nic jednoduchého, Boom přesto takovým klonem je – a v konkurenci řady sobě podobných si nevede vůbec špatně.

Boom

Platforma: Freeware
Výrobce: 3DIVISION Entertainment

Stáhnout

BoomBoom. Krátký a úderný název, stručná, rychlá a zábavná hra. Vítězný titul třetího kola vývojářské rychlosoutěže serveru Gamecode.cz je ukázkou toho, jak velké je umění českých a slovenských programátorů i grafiků. I při drsném časovém omezení dokázali členové studia 3D Games připravit pro zmiňovanou soutěž hned dva tituly – a právě Boom si odnesl celkové první místo. Jakkoliv byla konkurence pořádně tuhá, Boom rozhodně nebyl protlačen na příčku nejvyšší žádnou protekcí. Má co nabídnout, o čemž by ostatně měly čtenáře Plných her přesvědčit následující řádky.

Boom je klonem poněkud atypickým. První, co většina hráčů zaregistruje, je možnost volby ze tří map, jež se neliší designem a prostředím, ale pouze rozmístěním rozbitelných kostek. Přesto je to příjemné – většina her v soutěži nabídla pouhopouhou jednu mapu. Krom toho je ještě možné zvolit, zda se bude hrát hra volná, či bitva na tři vítězství.

BoomVolná hra proti sobě staví dvojici bombotrusů, panáčka modrého a červeného. Ovládání je prosté a intuitivní – šipky plus Shift na straně jedné, WASD a mezerník na druhé. Překvapí však už jen fakt, že není nutné uhýbat plamenům bomb. V tomto módu jsou panáčci jednoduše nezranitelní. Oč tedy jde? Za každou rozbitou kostku a sebraný bonus získá daný hráč určitý počet bodů – a na konci pochopitelně vavříny vítěze získá ten, kdo jich bude mít na svém kontě více.

Jakkoliv myšlenka volného módu není vůbec špatná, není – z pochopitelných důvodů – zdaleka tak záživný, jako mód bojový. Přece jen, sbírat anonymní body je sice sranda, ale větší legrace je moci vyhodit svého nepřítele do povětří a vysmát se jeho marné zuřivosti. Od toho je zde přítomna hra na tři vítězství, která už se drží klasických pravidel Bombermana. Panáčci pobíhají bludišti, trousí bomby, uhýbají jejich ohňům, sbírají bonusy a snaží se chytit druhého do pasti. Mezi bonusy se řadí prodlužovač plamene, zrychlení pohybu panáčka, či možnost pokládat více náloží zároveň.

BoomBoom nabízí oku lahodící grafické zpracování. Hra je vyrobena ve 3D, využívá ho však jen k modelování objektů, neboť pohled na věc je klasický, ptačí (byť je herní plán pro efekt lehce natočen). Výsledkem je, že je hra zároveň přehledná a efektní – nechybí částice odletující při výbuších, či světlo šířící se v jistém okruhu okolo bombermanů (jinak je deska ponořena v lehkém přítmí). Příjemnou atmosféru doplňuje i hudba, jež se vydařila na jedničku.

Boom působí precizně i po stránce technického provedení. Není třeba ho ani instalovat, stačí rozbalit archív se soubory, hráče pak vítá přehledným menu (mimochodem – s pěknými artworky bombermanů a pozadí) a samotná hra běhá bezproblémově a bez nějakých byť i menších bugů. Výsledek je tak zřejmý: vzhledem k menší variabilitě nemůže Boom konkurovat skutečně špičkovým titulům svého žánru, jež nabízejí často stovky levelů a různé herní módy. Na druhou stranu, pobavit rozhodně může a jeho velikost je bezproblémová i pro modemisty.


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz