BMX Pro Racing - vytáhněte BMX z kůlny

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:35
Freestylová kola se v poslední době jakoby mávnutím kouzelného proutku rozmohla a v několika dnech se z nich stal trend, hit dnešního světa. Tuto skutečnost asi zaregistroval i známý freegameskový tým Wildtangent, který pro nás jeden skvělý simulátor udělal.
50

BMX Pro Racing

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Tangent

Stáhnout

BMX Pro Racing

První mnou zrecenzovaná freewarová gameska pro Plné Hry byla od týmu Wildtangent a pokud se podíváte na dolní odstavec, uvidíte, že i dnešní hra je od toho samého týmu. Za své působení na tomto webu jsem již napsal o dvou produktech Wildtangentu, a to o Speedway a Front9. Trošku jsem se divil, že jejich hodnocení nebylo nijak valné, přestože se jednalo o velice kvalitní tituly, ale utišil jsem se tím, že nehodnotili odborníci, ale spíše laici, i když jistá část čtenářů se v tomto oboru jistě vyzná víc než já. Podle her, které jsem si od Wildtangentu zahrál, se pro mě tento tým zařadil na první místo, protože jeho hry se opravdu dají srovnávat s komerčními a přesto jsou freewarové, a to tedy uznejte, že se tak často nestává. Tyto hry sice neobsahují moc možností, jako je hodně aut, protihráčů nebo tratí, protože vývoj těchto schopností je na opravdu dlouhou dobu (řádově měsíce), ale i tak dokáží opravdu velice dobře a spolehlivě pobavit. Téměř polovina jejich her je sportovního zaměření a ani BMX Pro Racing nebude výjimkou - jak asi už z názvu poznáváte, bude se jednat o závody na těch starých dobrých a věčně rozbitých kolech BMX.

Dost z nás, současných dnešních pařanů, se v mládí mohla pyšnit malým kolem se širokými řídítky, které proháněli po ulicích, rachotili zvonky na milé důchodkyně, naráželi do drahých škodovek, pořádali závody a jezdili s nimi po trámech přes řeku, netušíc, že za několik let se nebudou projíždět v teplém slunečním světle, ale v žáru počítačových monitorů, které je lehce přenesou třeba do role Dominika Haška či Michaela Schumachera, a nebo také závodníka s kolem značky BMX. V této hře se opravdu vžijete do šoféra tohoto luxusního vozidla a nebudete se jen tak zbůhdarma projíždět. Vaším úkolem se stane zajet danou trať za co nejkratší dobu a vězte, že to vůbec nebude lehké, protože být mezi nejlepšími se nemusí podařit hned tak každému.

BMX Pro Racing

Zajímavostí hry je, že jí spouštíte přes okno internetového prohlížeče. Po spuštění se ocitáte v menu, kde byste hned zezačátku neměli přehlédnout položku Help, jako tradičně psanou v anglickém jazyce. Žádné těžké fráze tam nenajdete, takže abyste si nápovědu mohli přečíst, nemusíte anglicky hovořit nijak extrémně dobře. Další důležitou složkou je Options, kde si můžete nastavit vše od zvuků a hudby, až po různá zobrazení hry. Vlastně celou hru můžete hrát ve čtyřech různých zobrazeních, přičemž v nejlepším jsou vidět různé prvky jako sluneční paprsky, mlha nebo zprohýbání stébel trávy ve větru, naopak při nejhorším zobrazení je vše jen takové obrysové. Hra je hardwarově velice náročná a bez 124 MB RAM vám ani nedoporučuji si hru stáhnout. Dále máte na výběr, zda si zahrajete hru na čas nebo na body. V obou případech jedete jednu stejnou trasu. Zde bych se chtěl zastavit a trošku vynadat autorům za tento velice nedostačující počet. Vybrat si můžete ze tří různých kol BMX, která se liší nejenom barvou, ale i funkcemi a možnostmi, a dále si můžete vybrat ze stejného počtu jezdců.

Hned po startu musíte pořádně šlápnout do pedálů, hra je totiž odpočítávaná limitem, ve kterém se musíte dostat do nejbližšího stanoviště (checkpointu). Pokud se vám to nepodaří, tak musíte pokus opakovat, a ze začátku to asi bude chvíli trvat. Jezdíte po blátivém prostředí, které je vyjma toho označené místo patníky bednami, do kterých není radno najíždět, protože spadnutím vám ubude zase kousek z vašeho nedostačujícího času. Na trati se potkáte s různými skoky, extrémními zatáčkami, kopci a spoustou dalších nepříjemností.

BMX Pro Racing

Ovládání hry je velice jednoduché, vystačíte si pouze s šipkami. Právě podle toho, jak pohotově těmito klávesami manipulujete, bude vypadat závěrečný čas. Pokud se vám jízda výjimečně dobře podařila, budete zapsáni do Best time - tato položka slouží jako High score.

Grafika hry je opravdu velice dobrá, tak jak je to u všech her Wildtangentu. Efekty jsou pěkné, je jich dost a nezaujatým pohledem byste klidně řekli, že je koupená za sumu tak kolem jednoho tisíce korun. Hru si můžete spustit jak ve windowsáckém okně, tak ve fullscreenu. Hratelnost je také na dost vysoké úrovni, i když tady se autoři přeci jen několika maličkých chyb dopustili. První chybou je již zmiňovaný nedostatek tratí. Další věcí, kterou bych vylepšil, by bylo zavedení závodů, aby mohlo jet více hráčů ať již virtuálních, nebo těch z masa a kostí. Jinak bych dokončil několik nedostatků jako třeba fakt, že když s autem do čehokoli narazíte, tak se s ním nic neděje. Naštěstí i tak je tato hra velice zábavná. Zvuky a hudba jsou na opravdu vysoké úrovni a jsou velice charakteristické. Celkově sečteno a podtrženo se jedná o velmi povedený titul, který by bylo opravdu škoda nechat si ujít.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz