Bluetris - bratříček Tetrisu

  12:00aktualizováno  12:12
Inspirace Tetrisu je u hry programátorské skupiny Energizers patrná již ze samotného názvu a ani při jejím hraní se neubráníme pocitu nostalgie ze vzpomínek na onoho logického velikána. Zda je takřka totožnost obou her pro Bluetris kladem či záporem, to už posuďte sami.

Bluetris 2

Platforma: Freeware
Výrobce: 3D-Energizers

Stáhnout

Bluetris

Vydávání minimálně dvou her inspirovaných Tetrisem týdně se stává pro Plné hry pomalu tradicí. Ačkoliv jsou další a další variace této geniální logické hry odlišné a nemají toho příliš společného, naskýtá se otázka - má vůbec ještě smysl námětu Tetrisu využívat? Není dnes hráčská obec všemi těmi logickými šílenostmi přesycena? My, recenzenti bychom zajisté odpověděli jednomyslně, herní tvůrci mají ovšem na věc trošku jiný pohled a ani tento týden nám nezapomněli nadělit dvě "tetrisárny".

Bluetris se už od pohledu nesnaží zakrývat zdroj své inspirace, jak to často méně či více úspěšně dělají jiné klony Tetrisu, a hrdě na svého předka poukazuje částí svého složeného názvu. Popravdě řečeno se samotná hra liší od hraní Tetrisu asi jako jejich názvy, základní pointu má je totiž do puntíku stejnou - i když zvláštní.

První, co vás na Bluetrisu překvapí, je velikost instalace - na to, jak je hra jednoduchá, je poměrně slušný cvalík, který dá vašemu modemu (a vaší kapse) pořádně zabrat. Na druhou stranu je toto dlouhotrvající trápení s rostoucím účtem za telefon vyváženo velmi nadprůměrným technickým zpracováním, ať už grafickým či zvukovým. Vzhled pozadí hry si navíc můžete měnit dle nálady či jen tak pro radost po stažení přídavných "skinů" ze stránek autorů.

Bluetris

Naneštěstí obvykle od zástupců tohoto typu freewarovek nečekáme nijak okouzlující grafické zpracování jako spíše dlouhou záruku hratelnosti, která je zároveň jakousi achillovou patou Bluetrisu. Ano pravda, barvy kostek a jejich tvary se různě mění a přehazují, obtížnost hry s vyššími levely logicky roste a kostky padají čím dál rychleji, ale to nic nemění na faktu, že Bluetris je jen a jen prostou předělávkou Tetrisu.

Tvůrci si ovšem nechali v rukávu ještě jedno eso. Malé a zanedbatelné, ale příjemné. Po každé zmizelé řadě se vám totiž shora spustí místo avizované kostky jakási trojice hnědých bomb, které po kontaktu s již umístěnými kostkami explodují. Každá z bomb vždy eliminuje jeden čtverec, se kterým je v bezprostředním kontaktu, a umožní vám tak například dostat se do zabarikádované oblasti nebo vyklidit prostor pro nadcházející hrací kostku.

Ačkoliv je ale tato vychytávka poměrně zábavná a určitě vám nezřídka takříkajíc zachrání "kejhák", je dalo by se říct jediná. Snad jen atypické tvary padajících kostek by vás mohly zprvu trochu zmást, ale jsem si jistý, že pro nikoho nebude sebemenším problémem se během pár minut aklimatizovat a nenechat se novými tvary vyvést z míry. Autoři také částečně Bluetrisneodhadli zvyšování rychlosti padání hracích kostek (nebo to tak aspoň dle mého názoru vypadá), protože ze začátku máte pocit, že hra je až příliš primitivní a vše se vám velice dobře daří, a pak najednou začnou kostky padat neuvěřitelně rychle a už jen ztěžka stíháte kontrolovat jejich směr a stav rotace.

Abych ale Bluetris pořád jen nehanil, musím ke kladům hry přičíst také skvělý vzhled všech jejích menu i interfacu hrací obrazovky (nepočítáme-li nutnost neustále sledovat upoutávky na stránky sponzora hry), a v neposlední řadě také pěkně zpracovaný styl ukládání nejlepších výsledků. Vaše počínání navíc doprovází skutečně kvalitně namíchaná muzika a i když mnoha lidem nebude sedět kvůli častému "tucání", já bych si hudbu, která by do pozadí takovéto hry sedla lépe, nedovedl představit. Ozvučení padajících kostek také není nejhorší, i když všechno se dá koneckonců zlepšit. Bluetris na tom tedy celkově není zas tak špatně - přestože si na své konto kromě pochval připíše i haldu kritik, stále jde o jednu z nejlepších variací logické legendy. Tvůrcům bych ale rozhodně doporučil odpoutat se při tvorbě další hry od svého prapředchůdce a vydat se vlastní, o to dobrodružnější cestou.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Najdete na iDNES.cz