Blue Fury – česká akční hra v modrém stylu

  12:00aktualizováno  20. června 11:32
Blue Fury je novou hrou týmu Le Crane Sombre Amusement, jenž má na svědomí skvělou startrekovskou akci Red Alert. Blue Fury je jednodušší střílečkou, která však skrývá obrovský zábavný potenciál. Vítejte do dynamické, přímočaré řežby...

Blue Fury

Platforma: Freeware
Výrobce: Le Crane Sombre Amusement

Stáhnout

Blue FuryFantazie některých lidí při tvorbě názvů vlastních vývojářských týmů je skutečně překvapující. Výsledkem tak nejsou vždy jen suché a neinvenční Asoft, Bsoft, Csoft, nebo jiné složeniny jmen zakládajících členů, nýbrž i velmi originální tituly typu Calimero Industries, Bearly Sane Developers, či třeba Le Crane Sombre Amusement. Ačkoliv se v posledním případě jedná na první pohled o název francouzský, lidé, kteří toto amatérské studio tvoří, jsou všichni původu českého, a proto je třeba věnovat velkou pozornost jejich nedávno vydané akční hře Blue Fury.

Na první pohled je tento malý akční titul inspirován freeware klasikami jako Soldat či ještě spíše Stick Soldiers. V jednoduše vymodelovaných arénách proti sobě bojuje dvojice až osmice (toť slovo!) panáčků za pomoci různorodých zbraní a snaží se nasbírat co největší počet fragů v pokud možno co nejkratším čase. Ryzejší akci si už skutečně lze jen těžko představit...

Blue FuryPo stažení ne zrovna malého instalačního souboru (na tomto místě putuje k autorům výrazná výtka – vzhledem ke kvalitě a složitosti audiovizuálního zpracování se mohli pokusit velikost aspoň trochu smrsknou) a proběhnutí bezproblémové instalace se před hráči rozprostře hlavní menu hry, jež opravdu není z nejsložitějších. Vlastně obsahuje jen dvě možnosti – novou hru a konec. V podobně prostém a nekomplikovaném duchu se nesou i další volby – první sloupec na další obrazovce určí počet hráčů, další vybere jednu ze zhruba desítky arén, kde se bitvy mohou odehrávat, a jediné tlačítko ve třetím z nich samotnou řežbu zahájí.

Ovládání vlastní postavičky je tak prosté, jak jen může být. Kurzorové šipky ovládají pohyb v horizontální rovině, klávesou Alt se skáče a mezerník slouží ke střelbě. Specialitou jsou potom klávesy pro změnu zbraní a hlavně Bullet time, jenž se aktivuje plusem a deaktivuje mínusem. Zorientovat se ve hře tak nebude pro nikoho větším problémem, i když je trochu škoda, že autoři neimplementovali možnost míření pomocí myši, jež by umožnilo střílet i na nepřátele na jiné horizontální úrovni, než se zrovna hráč nachází.

Blue FuryNejvětším kladem Blue Fury je bezpochyby rozmanitost zbraní a možnost jejich širokého využití. Nechybí počáteční pistolka, k mání jsou automatické zbraně, brokovnice se širokým rozptylem, jež je smrtící zejména na krátké vzdálenosti, granátomet, jehož ovládnutí je známkou mistrovského předvídání a "čtení hry" (jak by řekli fotbaloví odborníci), laserové paprsky, ale třeba i ničivý raketomet. Každá zbraň je jiná a vyžaduje jiný přístup, přesto Blue Fury nic neztrácí na rychlosti a dynamičnosti, která je pro ni základem úspěchu.

Co lze závěrem kritizovat, to je nejspíše audiovizuální zpracování. Zvuky a hudba jsou na slušné úrovni, ovšem grafika je zjednodušena na maximum a ne každému musí její styl nutně sednout. O poněkud přílišné velikosti souboru ke stažení už řeč byla. Přesto lze Blue Fury hodnotit jako povedenou akční hru – sice horší než debut Le Crane Sombre Amusement Star Trek: Red Alert, ale v kontextu ostatních freeware akcí rozhodně vysoce nadprůměrnou.


Autor:
 

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz