Blocks 2001 - lentilkové království

  12:00aktualizováno  11:00
Napadlo vás někdy, co dělají lentilky, když zrovna někomu nezprostředkovávají chuťové prožitky? Možná tomu nebudete věřit, ale řeší zapeklité logické problémy. Nevěříte, co? Tak se přesvědčte u této povedené freewarovky, která pořádně zaměstná vaše prsty i mozkové závity.

Blocks 2001

Platforma: Freeware
Výrobce: ScherfgenSoftware

Stáhnout

BlocksV logické hře Blocks 2001 si na vlastní kůži vyzkoušíte, jaké to je být malým žlutým stvořením, které svým tvarem nápadně připomíná lentilku. Právě tohoto prapodivně vypadajícího tvora totiž budete po celou dobu hry ovládat. Vaším úkolem bude nashromáždit v každé herní úrovni určitý počet krystalů, přičemž, jak asi správně tušíte, dostat se ke všem krystalům nebude vůbec jednoduché. Tyhle rudě zářící věcičky jsou totiž rafinovaně poschovávané na těch nejnevhodnějších místech, takže se někdy zdá téměř nemožné se k nim dostat. Nakonec se ale vždycky nějaká cesta najde. Jenže přijít na způsob jak něco provést, je, alespoň v případě Blocks 2001, něco jiného než to skutečně udělat.

To už narážím na poměrně omezené schopnosti, kterými vámi řízená herní postavička vládne. Vystačit si musíte s málem. Zdá se totiž, že naše lentilka, kromě skákání a schopnosti pohybovat s jakýmisi kamennými bloky, neumí takřka nic. Většinou tedy nalezení cesty ke krystalu znamená přesunout některé bloky na jiné místo a po nich se dostat k vytouženým diamantům. Ty pak otevírají cestu do dalšího levelu. Aby ale hra nebyla příliš jednotvárná, budete občas muset skákat po levitujících plošinkách, které vás donesou na jinak nepřístupné místo, nebo aktivovat různé spínače a podobně. V jednom z levelů vás dokonce bude ohrožovat sněhové dělo a pokud se vám nebude dařit vyhýbat se jeho dobře mířeným střelám, může se stát, že se brzy odeberete do lentilkového nebe.

BlocksAčkoliv jednotlivé úrovně jsou poměrně malé, většina z nich vám dá pořádně zabrat. K dobru lze autorům přičíst i fakt, že každá z úrovní má vlastní grafické téma. Dostaneme se tak například do prostředí plného sněhu, na travnatou louku nebo do nitra egyptské pyramidy. Zajímavou vlastností některých úrovní je také přítomnost pohybujících se textur. Tento element dokáže dokonale nabourat vaše soustředění a občas si dokonce budete připadat jako na kolotoči. Každopádně, celkový dojem z grafického zpracování je dobrý a vizuální rozmanitost herních prostředí je velice vítaná.

Samotný pohled na hru zprostředkovává kamera zavěšená za zády (rozuměj zadní stranou) herní postavičky. A právě sem míří moje největší výtka. Kamera totiž zcela ignoruje herní prostředí a vždy se nastaví do stejné pozice vzhledem k naší lentilce. Že ale ve výhledu brání zeď nebo jiný objekt, to pro ni evidentně nepředstavuje žádný problém. Naopak pro hráče to problém je. Poněkud se tím snižuje celkový přehled nad situací ve hře. Naštěstí zde existuje možnost nastavit kameru manuálně, nebo se dokonce přepnout do pohledu první osoby a nerušeně se rozhlédnout po okolí. V tomto módu je ale znemožněn pohyb a lze se tak opravdu jenom rozhlížet.

BlocksOvládání je velice jednoduché a pro pohyb postavy postačí jen pár základních kláves. Jistou nepříjemností je ale nedořešení kolizí herní postavičky s okolním prostředím. Už jsme si u 3d her tak nějak zvykli, že pokud nenarazíme do stěny kolmo, ale pod nějakým menším úhlem, pokračujeme dál v pohybu podél stěny. Dalo by se říct, že se po ní jakoby sklouzneme. V Blocks 2001 tohle neplatí. Pokud nejste nasměrovaní přesně rovnoběžně se stěnou, pak vás i malé škobrtnutí o ní úplně zastaví, což je docela iritující.

Podívejme se ale, jak je na tom hra po stránce zvukových efektů a hudby. Zvuky ve hře nejsou zastoupeny zrovna bohatě, ale rozhodně to stačí. Naopak překvapivě kvalitní je hudební doprovod, který je zde přítomen ve formě MIDi skladeb. Každá herní úroveň je dokonce podbarvena jinou melodií, což ještě více umocňuje jedinečnost každého levelu. Závěrem lze tedy říct jediné - přesto, že Blocks 2001 mají své drobné mouchy, rozhodně se jedná o dobrou hru, která vás jistě na nějakou dobu dobře zabaví.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz