Blindsight - dobrodružství v tajemných tunelech

  12:00aktualizováno  4. června 8:06
Provést vesmírnou loď krkolomnými tunely nemusí být vůbec jednoduchý úkol. Obzvláště, když vás ještě doprovází letky cizích nepřátel a na vaše oči čeká vizuální zážitek, proti kterému jsou optické klamy jen slabý odvar.
70

Blindsight

Platforma: Freeware
Výrobce: Tom Mejias

Stáhnout

BlindsightBlindsight se sice řadí mezi vesmírné simulátory, ale přesto jde hlavně o akční záležitost. Páčky, pedály, ovládání jednotlivých letek, spousta ciferníků, to opravdu není záležitost této hry. Reálnost ustoupila do pozadí před arkádovým pojetím, ale přesto stejně jako řízení letadla vyžaduje maximální soustředění a pekelnou trpělivost. 

Blindsight vás pasuje do role pilota vesmírného korábu, jenž prolétává krkolomnými tunely. Ty jsou z větší či menší části uzavřeny, takže musíte měnit nejen výšku, ale občas postavit loď i „na kant“. Zprvu to vypadá jako bezstarostný let, ale jakmile začnou následovat rychle za sebou jen malá průletová okýnka, vyraší vám na čele kapky potu. Některé levely trvají snad celou věčnost. Po pár minutách letu se navíc přirozeně snižuje pozornost a během jednoho „mikrospánku“ dokážete loď otlouct do stavu neumožňujícího pokračování. Tunely jsou navíc navrženy tak, aby čas od času prudce změnily směr, navíc v nich najdeme další prvky, jež pokouší vaši pozornost, a takový energetický svazek výbojů je opravdu nepříjemný. 

BlindsightAbyste jenom tak zbůhdarma nepoletovali tunelem, doprovází vás letka nepřátelských vesmírných plavidel. Ty se musíte snažit během letu zneškodnit střílením. Jakmile jim dáte trochu prostoru, postarají se o vyplýtvání vaší energie, což se rovná stejné katastrofě jako narážení do stěn tunelu nebo jednotlivých přepážek. Pokud letku vystřílíte, po chvíli se objeví znovu. Později jsou tunely hodně pokroucené a již nestačí jak na počátku držet tlačítko pro střelbu a čekat, že lodě zničí náhodně střely. Naopak budete muset zároveň manévrovat a aktivně mířit. Čas od času budete moci využít i speciální zbraň pod klávesou W.

A jak se to hraje? Celkem na vás čeká pět odlišných tunelů, což není nijak vysoké číslo, ale postupně se zvětšuje i délka tunelů. Možná si říkáte, copak má hra společného se slepotou? Blindsight Věřte, že docela hodně. Troufnu si říct, že pokud by měla levelů tak dvacet, asi by od ní mnoho hráčů bez poškozeného zraku neodešlo. Autoři si pro zvyšování obtížnosti zvolili grafické hrátky. Zatímco první level je dvoubarevný, tvořený kontrastními barvami, postupně mají tunely šílenější vizuální vzhled a jediný cíl: zmást vaše oči a ukolébat pozornost. Poslední extrémní kolo je tvořeno jako v Matrixu jen číslicemi 1 a 0 a jistě si dokážete představit, jak to s vám po chvíli zamává.

Po grafické stránce nemám hře co vytknout, jen menu je odfláknuté a použité písmo špatně čitelné. Před každou misí si můžete jako v jukeboxu vybrat song a navíc snadno nahrát vlastní MIDI nebo MP3 písničky. Blindsight je docela originální a zábavný, i když po dohrání se k němu jen stěží vrátíte a jde víceméně o chvilkovou záležitost.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

18 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz