Beyond Wolfenstein Special Edition 3.0

  12:00aktualizováno  26. července 8:57
Vzpomínáte si na ony zlaté časy vynikající, legendární a nezapomenutelné pařby Wolfenstein 3D? Super silný chlapík, který se chce dostat ven odněkud z míst, kam ho zase zavřeli, se vrací! A s ním pět originálních epizod a v každé něco kolem deseti úrovní ve čtyřech stupních obtížnosti.

Beyond Wolfenstein Special Edition 3.0

Platforma: Freeware
Výrobce: NDEF Software

Stáhnout

Beyond Wolfenstein Special edition 3.0

"Když mě ty podělaný náckové zavřeli do tý hnusný cely, kde jsem se mohl stěží hejbat, moc do smíchu mi holenku nebylo. Dvakrát denně špinavá voda a kousek uhnilýho chleba, co by nežraly ani myši - tak vypadala moje strava. Můj žalářník byl toho názoru, že si ani to málo nezasloužím, a při každé návštěvě mě zkopal do krve. Bylo to tu všude kolem cítit pachem smrti. Po několika dnech prožitých v tý cihlový kopce mě opustila veškerá vzdorovitost, zloba, vztek a přeházel jsem postupně k úplné otupělosti. Najednou se ve mně však zrodil nápad. Když mi ten neřád žalářník přišel zase dolejt vodu, využil jsem situace a vrhl jsem se na něj s tupým nožem, kterým jsem krájel prohnilé zbytky masa. Než si stačil uvědomit, že se vůbec něco děje, byl vyřízenej. A to už jsem v ruce držel jeho revolver a věděl jsem, že cesta zpět nevede. Chtěl jsem namířit zbraň proti sobě, ale nakonec jsem si to rozmyslel - pár jich přece oddělám."

Tak a teď se po pravdě přiznejte, kdo nehrál Wolfensteina. Možná se zde najdou i výjimky, ale doufám, že absolutní většina si tuhle skvělou gamesku zapařila. Wolfenstein 3D je legendou, která se stala nesmrtelnou díky tomu, že vlastně zapříčinila nástup 3D stříleček na herní pole. Ve své době se něco tak originálního nedalo najít. Konec 2D stříleček byl jasný a na počátku stál vlastně Wolfenstein. Každá dnešní 3D pařba vlastně čerpá z nápadů Wolfa, kdyby nebyl Wolf, nebyl by ani Doom, stejně jako kdyby nebyl Windows, nebyl by Linux (to ale neznamená, že Linuxu nefandím :-). I v dnešní době herní společnost netrpělivě očekává hru Return to Castle Wolfenstein, která by měla vyjít již v tomto roce. A abychom vám toto čekání zkrátili, stará klasika v novém kabátě se vrací.

Beyond Wolfenstein Special edition 3.0

Freewarových her na motivy Wolfensteina a ve stejném módu bylo ovšem málo. Co si pamatuji, tak to byl tzv.Vánoční Wolf, kde jste stříleli Santa Clause, a také South Park Wolf, ve kterém jste měli na mušce Kennyho z populárního seriálu South Park. Většinou však byly levely v těchto hrách stejné jako v originálu, pouze byly vyměněny postavičky a předměty. Dnešní hra je ale jiná. Nabízí opět pět originálních epizod a v každé něco kolem deseti levelů ve čtyřech stupních obtížnosti. Jen asi někteří z vás si umí představit, kolik desítek hodin trvá vývoj takto rozsáhlé gamesky, i když je vlastně téměř vše hotové.

Opět se vžíváte do role odvedence Blazkowicze, který chce uprchnout z nacistické pevnosti. Stejně jako v předchozích dílech to nebude snadné. Nábojů je málo a zdraví máme jen jedno. Takže si na něj musíme dávat bacha. Jenže když se proti vám rozběhne pět vycvičených nácků, tak vám pistole nepomůže. Budete muset nalézat a krást mnohem lepší zbraně a také náboje do nich. Do pistole budete mít později nábojů dost, ale v pokročilejších levelech je vám pistole na nic. Kromě bouchačky je tu třeba také puška, extra brokovnice, super zařízení metající takové velké koule, samopal či dvojrevolver. No a pokud nemáte do ničeho střely, ostří nože je vám k službám, ať již jste kdekoliv.

Zdraví můžete doplňovat pomocí táců s jídly či lékárničkami povalujícími se na zemi, ale i takovými stříbrnými růžemi, které vám dodají jedno procento a to i v případě, že máte zdraví stoprocentní. Jinak se všechny tyto věci můžou skrývat za tajnými zdmi, většinou za plakáty s obrazy Hitlera v mnoha podobách či jiných podobných ornamentů. Dále jsou všude také zlaté sošky, truhlice a koruny. Berte je s sebou, stejně to pravděpodobně ukradli z Beyond Wolfenstein Special edition 3.0vaší vlasti a přijít domů s prázdnou není nejlepší nápad. Jinak nácky nikdy nenechte žít, jsou zákeřní, ale alespoň vždy zavolají, abyste věděli, že přichází smrt. Ale pro koho? Jinak čekejte, že se setkáte s nejenom mnoha obyčejnými naverbovanými sedláky, ale půjdou po vás také kluci od gestapa, objemné gorily a na konci epizody vždy nějaký extra tvrďák. Životy máte na začátku, ale díky možnosti Save/Load ani nejsou moc potřeba. Při své cestě dokonce můžete i nějaký získat. Až dokončíte epizodu, budete se moci zapsat do listiny nejlepších, a na jaké místo budete zařazeni, závisí na tom, jak moc jste byly aktivní a sbírali cennosti. Prostředí gamesky se stále mění, cihlová zeď střídá kamennou, dřevěnou, ale v podstatě je to na stále stejném principu.

Menu hry je opravdu obsáhlé. K nastavení máte spoustu drobností, zvuky, velikost obrazu, hudbu a další záležitosti. Již jsem se zmiňoval o příjemné funkci kdykoli si něco uložit a toto asi ocení téměř každý. Jinak je hra graficky úplně stejná jako starší originál. Stejně tak i zvuky a hudba a i hratelnost je podobná. Avšak tentokrát to máme zpestřeno novými úrovněmi, zbraněmi, nepřáteli a nápady. Takže se pusťte do pařby, neboť tohle za to stojí každopádně.

Autor:
 
Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz