Beyond Perception vám dokáže, že smysly jsou nedokonalé

  20:00aktualizováno  20:00
Hra Beyond Perception kombinuje iluzorní magii s uměním a vše předkládá ve formě hry. Hádanky založené na prostorové orientaci jsou řešitelné, pouze když hráč uvažuje trojrozměrně, i když se vše kolem zdá pouze dvourozměrné.
90

Beyond Perception

Platforma: Freeware
Výrobce: Davyn Karan

  • opravdu originální hádanky
  • je třeba myslet "jinak"
  • skvělá hudba
  • člověka z toho může bolet hlava

Stáhnout

Beyond Perception | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Beyond Perception

Doslova magická logická hra Beyond Perception si přímo před vašima očima hraje s prostorem, ohýbá ho a znásilňuje fyzikální a optické zákony, až z toho člověku jde hlava kolem. To vše je však jen iluze a ve skutečnosti hra využívá prostoru trojrozměrného, který maskuje za dvourozměrný. Série hádanek, založená na vašem vnímání barev a smyslu pro orientaci, je v Beyond Perception skutečně dílem magie a umění.

Beyond Perception

Vždyť i sami autoři své dílko maskují do artového pozlátka. Hráč se nachází v muzeu moderního umění, kde prostor přesně odpovídá tomu, co člověk zná a odhadne. Stačí si však stoupnout na vyznačené místo pár kroků před nějaký obraz a magie se stane skutečností. Hráč je vtažen do obrazu a musí se z něj dostat. Cestu zpět do muzea vidí, ale před ním leží prostorová hádanka, která se na první pohled nechová jako prostorová.

Beyond Perception

Důsledek toho je jasný. Člověk je zcela dezorientován a zmaten. Díky skvělé práci grafiků nejsou v Beyond Perception žádné stíny a plochy se stejnou barvou dokonale splývají. Jako by se hráč propadl do říše za zrcadlem, kde logika nemá místo.

Vše je však jen zdání a klam. To, co se na první pohled zdá jako neprostupné vězení, je ve skutečnosti velmi jednoduchá logická hříčka, kterou lze rozlousknout během pár sekund. Jenomže při tom člověk nesmí věřit svým smyslům a rozumu. Musí myslet takříkajíc "out of the box", tedy jinak, než je zvyklý.

Beyond Perception

Je však nutno podotknout, že některé hádanky jsou krapet složitější než jiné. Jednou je třeba přejít po "neviditelném" mostě, jindy třeba vyskákat po schodech, které ovšem z vašeho úhlu vypadají jako holá stěna. To jsou ty jednodušší úkoly.

Když má však hráč projít klaustrofobním bludištěm, které není zevnitř díky splývání všech stěn a rohů vůbec vidět, je to už zcela jiné kafe. Jsem si celkem jistý, že některým lidem může hra klidně způsobit i nevolnost a bolení hlavy.

Beyond Perception

V Beyond Perception je mnohdy lepší zavřít oči. Protože jsou to právě ony, co vás zde klame a uvádí v omyl. Snad díky tomu má hra tak vytříbené zvuky. Každý obraz, tedy každá hádanka, má jinou hudbu a občas se mi dokonce i stalo, že to byla svižná elektronická hudba, která mi vnukla myšlenku, že logický problém přede mnou musí mít velmi jednoduché řešení.

Beyond Perception je skvělá hra, která vám dokáže, že ani ten nejlepší mozek občas nestačí k tomu, aby vyřešil jednoduchou hádanku. Některé problémy jsou nejspíš za hranicemi našeho vnímání.

Na stránce hry je možné najít i verze pro ostatní operační systémy.

 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz