Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Berušky - logický rychlík od Anakreonu

  4:53aktualizováno  10. září 2006 10:03
Logická hra Berušky od freewarového týmu AnakreoN měla krátce po vydání BonusWebem mezi hráči obrovský úspěch a z desítek tisíc lidí, kteří si ji již stáhli hraje Berušky spousta z nich dodnes. Chcete vědět, co zaujalo zaměstnance všech profesí? Stahujte!
80

Berušky

Platforma: Freeware

Stáhnout
Berušky
Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko... zpívalo se v jedné písničce, jejíhož autora poslechli čeští programátoři a Berušky nahnali ze silnice přímo do Vašeho počítače.

Není od věci, když se někomu něco povede. Třeba jako netoliko známému vývojovému týmu Anakreon. Ten si za cíl vytyčil stvoření nové logické hry. Historie logických her je dlouhá, předlouhá. Ostatně stejně jako historie počítačů samotných. Ta, o které dnes budu psát se jmenuje Berušky (jak jste si zajisté přečetli v nadpisu) a je to česká a velmi povedená hra.

Pokud si teď říkáte, že vám ten název něco říká, máte pravdu. Anakreon se s ní chtěl ukázat již v roce 1997. Možná ale, že je mnohem moudřejší, že přišla mezi vás potenciální hráče až nyní. V již zmiňovaném roce totiž vyšel, co se týče logických her, poměrně úspěšný titul Boovie, který by nejspíš odsoudil Berušky do propasti zapomnění. Ostatně za ty dva roky vývoje se mnohé změnilo a to určitě k lepšímu.

Tak se tedy těm mrškám koukněme na zoubek... Jejda, mají vůbec obratlovci zuby? Na to se budu muset někdy kouknout :-). Z biologie jsem nikdy neprospívala. Jak už jsem se zmiňovala, Berušky jsou logická hra. A u logické hry na grafice, řekněme, většinou příliš nezáleží. Přesto se ale grafikům podařilo vytvořit sice jednoduchou, ale líbivou grafickou úpravu úrovní, která právě tak akorát dotváří náladu hry. Neopomenutelná je samozřejmě i hudba. Berušky Je nápaditá a můžete si dokonce vybírat. Na její tvorbě se podílelo mnoho lidí a je to také vidět (tedy, slyšet).

Teď k jádru hry. Vaším úkolem bude dostat vaše chitinové miláčky ven z jakéhosi bludiště. Zdá se to být jednoduché? Zdání klame. V této činnosti se vám budou snažit bránit desítky předmětů - tedy od beden či sudů, které můžete zlikvidovat pomocí výbušnin nebo kyseliny (jak jinak si vysvětlit podivně zářící zelenou tekutinu v barelech označených tím zvláštním černo-žlutým znakem, tolik známým ze hry Duke Nuke), nebo kameny, přes které se dostanete jedině pomocí krumpáče. Ten a mnoho dalších předmětů budete nacházet různě poházené po herní ploše. Na té také naleznete (otázka jestli se k nim i dostanete) klíče ke dveřím z úrovně ven. Ven z té temné cely plné podivných předmětů, ven, do přírody, ven za sluníčkem...ech, promiňte nechala jsem se unést. Zpět ke hře.

Zdá se ale, že jsem úplně zapomněla na hlavní hrdiny, respektive hrdinky - kdyby to byli oni, hra by se přece jmenovala Berušáci, nemyslíte? Celkem jich tedy můžete ovládat pět. Jejich počet ale závisí na druhu úrovně, nad kterou si budete lámat vaše mozkové závitky. Pro zpřehlednění jsou každá jinak barevná a toto rozdělení je důležité i pro několik libůstek patřících ještě k předešlému odstavci. Mezi předměty, které se vám budou snažit znemožnit ochod na svobodu, jsou i různá barevná dvířka. Některá jsou na klíč a některá nejsou na klíč, ale pustí jen berušku stejné barvy (tak a máme tu jasný příklad barevné diskriminace, to zase budou nepříjemnosti s Evropskou unií). Toto všechno budete ovládat pouze z klávesnice šipkovými klávesami, spolu s ALTem (zrychlení), TABem pro přepínání mezi beruškami a ESC, které vás dostane do hlavního menu. To obsahuje kromě ukončení hry i uložení pozice, nahrání pozice a restart levelu, který rozhodně nejednou užijete. Takže myšičku nechte klidně spinkat.

Berušky

Jsou malé, jsou roztomilé, ale nejsou animované. Je to drobnost, která mi ve této hře možná trochu chybí. Ano grafika splňuje účelnost, ale k hratelnosti samozřejmě přispívá i drobné odreagování hráče a to podle mne přináší třeba i animace. Co se dá dělat, snad se někdy v budoucnosti dočkáme i druhého dílu ve kterém budou berušky ještě menší, ještě roztomilejší a ještě... animované.

Posloupnost úrovní záleží jen a jen na vás. Tedy na vaší volbě obtížnosti - kromě klasického rozdělení: lehká/střední/těžká tu je ještě trénink a úroveň speciální - nemožná. Za její vyřešení autoři nabízí počítač Pentium III Xeon s grafickou kartou 3DLabs Oxygen GMS. Komu by se ale tuto úroveň podařilo vyřešit dokonce do 147 kroků, dostane nádavkem čtyřiadvaceti palcový monitor. A ještě jedna malá poznámka - tato úroveň opravdu není dohratelná. Jednotlivé úrovně jsou označeny heslem a tudíž, pokud si heslo zapamatujete, můžete příště začínat rovnou od té které úrovně budete chtít - ovšem po zadání správného hesla v hlavním menu :-). Myslím, že kdyby byly všechny pospojovány do jedné velké kampaně, možná by to vše bylo poněkud jednodušší, ale proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě - jak kdybyste neznali heslo, jež by měl obsahovat i národní znak.

Celý tento projekt provází soutěž. Mě se při zjištění tohoto faktu vybavila souvislost s hrou Fish Fillets, protože pravidla soutěže jsou prakticky stejná. Musíte co nejméně kroky vyřešit všech dvacet úrovní. Pravidla soutěže naleznete v dokumentech připojených ke hře, za poznámku ale přinejmenším stojí i fakt, že se hraje o pět plných her (mezi jinými Parkan či Polda) a uzávěrka soutěže je už 1. prosince 1999. Soutěže se bohužel redaktoři BonusWebu zúčastnit nemohou a tak mám pro tentokrát opět smůlu.

Berušky

Ještě před úplným koncem se nesmím zapomenout zmínit o editoru, který hra obsahuje. Práce s ním je jednoduchá a pomocí něj můžete vytvářet i ty nejděsivější úrovně, které kdy váš harddisk zažil. Je potom jednoduché vaši úroveň zkopírovat a pochlubit se s ní třeba u jiného hráče Berušek, nebo ji poslat autorům na email berusky@bonusweb.cz, aby ji tito mohli umístit na domovskou stránku hry (http://berusky.bonusweb.cz) a nabídnout ji i ostatním hráčům.

Tak a na konec shrnutí: hra je po grafické i zvukové stránce moc pěkná, pár bodíků navrch získalo i to, že tato hra je česká, obtížnost je vysoká i přestože autoři tvrdí: "I těžké úrovně nejsou obtížné, když člověk ví jak na to". Animace mi zde opravdu chybí, ale další dávku bodíků si získal i editor úrovní. Co dodat? Myslím, že se určitě budu těšit na další výtvor těchto autorů, protože, zdá se, pochopili tu věčnou pravdu, že v jednoduchosti je krása. A možná ještě: neberte to, když je to zadarmo!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 185 čtenářů

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat