Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Berušky - logický rychlík od Anakreonu

  4:53aktualizováno  10. září 2006 10:03
Logická hra Berušky od freewarového týmu AnakreoN měla krátce po vydání BonusWebem mezi hráči obrovský úspěch a z desítek tisíc lidí, kteří si ji již stáhli hraje Berušky spousta z nich dodnes. Chcete vědět, co zaujalo zaměstnance všech profesí? Stahujte!
80

Berušky

Platforma: Freeware

Stáhnout
Berušky
Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko... zpívalo se v jedné písničce, jejíhož autora poslechli čeští programátoři a Berušky nahnali ze silnice přímo do Vašeho počítače.

Není od věci, když se někomu něco povede. Třeba jako netoliko známému vývojovému týmu Anakreon. Ten si za cíl vytyčil stvoření nové logické hry. Historie logických her je dlouhá, předlouhá. Ostatně stejně jako historie počítačů samotných. Ta, o které dnes budu psát se jmenuje Berušky (jak jste si zajisté přečetli v nadpisu) a je to česká a velmi povedená hra.

Pokud si teď říkáte, že vám ten název něco říká, máte pravdu. Anakreon se s ní chtěl ukázat již v roce 1997. Možná ale, že je mnohem moudřejší, že přišla mezi vás potenciální hráče až nyní. V již zmiňovaném roce totiž vyšel, co se týče logických her, poměrně úspěšný titul Boovie, který by nejspíš odsoudil Berušky do propasti zapomnění. Ostatně za ty dva roky vývoje se mnohé změnilo a to určitě k lepšímu.

Tak se tedy těm mrškám koukněme na zoubek... Jejda, mají vůbec obratlovci zuby? Na to se budu muset někdy kouknout :-). Z biologie jsem nikdy neprospívala. Jak už jsem se zmiňovala, Berušky jsou logická hra. A u logické hry na grafice, řekněme, většinou příliš nezáleží. Přesto se ale grafikům podařilo vytvořit sice jednoduchou, ale líbivou grafickou úpravu úrovní, která právě tak akorát dotváří náladu hry. Neopomenutelná je samozřejmě i hudba. Berušky Je nápaditá a můžete si dokonce vybírat. Na její tvorbě se podílelo mnoho lidí a je to také vidět (tedy, slyšet).

Teď k jádru hry. Vaším úkolem bude dostat vaše chitinové miláčky ven z jakéhosi bludiště. Zdá se to být jednoduché? Zdání klame. V této činnosti se vám budou snažit bránit desítky předmětů - tedy od beden či sudů, které můžete zlikvidovat pomocí výbušnin nebo kyseliny (jak jinak si vysvětlit podivně zářící zelenou tekutinu v barelech označených tím zvláštním černo-žlutým znakem, tolik známým ze hry Duke Nuke), nebo kameny, přes které se dostanete jedině pomocí krumpáče. Ten a mnoho dalších předmětů budete nacházet různě poházené po herní ploše. Na té také naleznete (otázka jestli se k nim i dostanete) klíče ke dveřím z úrovně ven. Ven z té temné cely plné podivných předmětů, ven, do přírody, ven za sluníčkem...ech, promiňte nechala jsem se unést. Zpět ke hře.

Zdá se ale, že jsem úplně zapomněla na hlavní hrdiny, respektive hrdinky - kdyby to byli oni, hra by se přece jmenovala Berušáci, nemyslíte? Celkem jich tedy můžete ovládat pět. Jejich počet ale závisí na druhu úrovně, nad kterou si budete lámat vaše mozkové závitky. Pro zpřehlednění jsou každá jinak barevná a toto rozdělení je důležité i pro několik libůstek patřících ještě k předešlému odstavci. Mezi předměty, které se vám budou snažit znemožnit ochod na svobodu, jsou i různá barevná dvířka. Některá jsou na klíč a některá nejsou na klíč, ale pustí jen berušku stejné barvy (tak a máme tu jasný příklad barevné diskriminace, to zase budou nepříjemnosti s Evropskou unií). Toto všechno budete ovládat pouze z klávesnice šipkovými klávesami, spolu s ALTem (zrychlení), TABem pro přepínání mezi beruškami a ESC, které vás dostane do hlavního menu. To obsahuje kromě ukončení hry i uložení pozice, nahrání pozice a restart levelu, který rozhodně nejednou užijete. Takže myšičku nechte klidně spinkat.

Berušky

Jsou malé, jsou roztomilé, ale nejsou animované. Je to drobnost, která mi ve této hře možná trochu chybí. Ano grafika splňuje účelnost, ale k hratelnosti samozřejmě přispívá i drobné odreagování hráče a to podle mne přináší třeba i animace. Co se dá dělat, snad se někdy v budoucnosti dočkáme i druhého dílu ve kterém budou berušky ještě menší, ještě roztomilejší a ještě... animované.

Posloupnost úrovní záleží jen a jen na vás. Tedy na vaší volbě obtížnosti - kromě klasického rozdělení: lehká/střední/těžká tu je ještě trénink a úroveň speciální - nemožná. Za její vyřešení autoři nabízí počítač Pentium III Xeon s grafickou kartou 3DLabs Oxygen GMS. Komu by se ale tuto úroveň podařilo vyřešit dokonce do 147 kroků, dostane nádavkem čtyřiadvaceti palcový monitor. A ještě jedna malá poznámka - tato úroveň opravdu není dohratelná. Jednotlivé úrovně jsou označeny heslem a tudíž, pokud si heslo zapamatujete, můžete příště začínat rovnou od té které úrovně budete chtít - ovšem po zadání správného hesla v hlavním menu :-). Myslím, že kdyby byly všechny pospojovány do jedné velké kampaně, možná by to vše bylo poněkud jednodušší, ale proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě - jak kdybyste neznali heslo, jež by měl obsahovat i národní znak.

Celý tento projekt provází soutěž. Mě se při zjištění tohoto faktu vybavila souvislost s hrou Fish Fillets, protože pravidla soutěže jsou prakticky stejná. Musíte co nejméně kroky vyřešit všech dvacet úrovní. Pravidla soutěže naleznete v dokumentech připojených ke hře, za poznámku ale přinejmenším stojí i fakt, že se hraje o pět plných her (mezi jinými Parkan či Polda) a uzávěrka soutěže je už 1. prosince 1999. Soutěže se bohužel redaktoři BonusWebu zúčastnit nemohou a tak mám pro tentokrát opět smůlu.

Berušky

Ještě před úplným koncem se nesmím zapomenout zmínit o editoru, který hra obsahuje. Práce s ním je jednoduchá a pomocí něj můžete vytvářet i ty nejděsivější úrovně, které kdy váš harddisk zažil. Je potom jednoduché vaši úroveň zkopírovat a pochlubit se s ní třeba u jiného hráče Berušek, nebo ji poslat autorům na email berusky@bonusweb.cz, aby ji tito mohli umístit na domovskou stránku hry (http://berusky.bonusweb.cz) a nabídnout ji i ostatním hráčům.

Tak a na konec shrnutí: hra je po grafické i zvukové stránce moc pěkná, pár bodíků navrch získalo i to, že tato hra je česká, obtížnost je vysoká i přestože autoři tvrdí: "I těžké úrovně nejsou obtížné, když člověk ví jak na to". Animace mi zde opravdu chybí, ale další dávku bodíků si získal i editor úrovní. Co dodat? Myslím, že se určitě budu těšit na další výtvor těchto autorů, protože, zdá se, pochopili tu věčnou pravdu, že v jednoduchosti je krása. A možná ještě: neberte to, když je to zadarmo!

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 186 čtenářů

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...