Ben Jordan: Paranormal Investigator – případ smradlavé opice

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:25
První díl skvělé série adventur inspirované Akty X a časopisy o záhadách přináší soukromého detektiva Bena Jordana v hlavní roli složitého případu několikanásobné vraždy a mýtu o smradlavé opici. Povede se mu zjistit, co se doopravdy stalo?
60

Ben Jordan: Paranormal Investigator Case 1: In Search of the Skunk-Ape

Platforma: Freeware
Výrobce: Monkey Games

Stáhnout

Ben JordanSoukromý detektiv Ben Jordan je zbrusu novou postavou na poli hlavních hrdinů volně šířitelných adventur. A to postavou velmi výraznou, jež se má stát spojujícím článkem série hned několika kratších her, v nichž před ni bude postaven vždy jeden pořádně podivný případ. Ben Jordan totiž není detektivem tak docela obyčejným – specializuje se na nevysvětlitelné záhady a paranormální jevy. Autor Francisco Gonzalez v diskusních fórech neváhá přiznat, že se nechal při jeho tvorbě výrazně inspirovat seriálem Akta X a kultovní dvojicí Fox Mulder a Dana Scully. A ačkoliv Ben Jordan v podobě, v jaké je ve své hře nakreslen, Davida Duchovnyho příliš nepřipomíná, je podobně odvážný, skeptický k nadpřirozenu i ochotný vrhnout se do víru boje. Ale dost už o Benu Jordanovi, pomalu je čas říci si i něco málo o jeho vůbec prvním případu.

Ben JordanUž ten je totiž pořádně zamotaný a na první pohled obskurní. Podtitulek In the Search of the Skunk-Ape dává tušit, že bude mít soukromý vyšetřovatel co do činění s jakousi pořádně smradlavou opicí. Že vydává nelibý zápach, to by jí nikdo z národního parku Florida Everglades nevyčítal, kdyby ovšem nedisponovala ještě jedním nepříjemným zvykem: vraždí lidi. Nikdo, kdo ji v lese zahlédl, nevyvázl živ – a nechutně roztrhána byla nalezena těla už dvou zaměstnanců parku, což přiměje dalšího z nich, aby zavolal právě Bena Jordana. Ten se vydává na cestu, na místě pak zjišťuje, že situace je opravdu vážná: muž, který si jeho pomoc vyžádal, už taktéž není mezi živými a v ústředí Florida Everglades vládne zčásti despekt, zčásti opodstatněný strach. Všechny ale spojuje jedno: vydat se do džungle jim připadá jako zbytečné hazardování se životem.

Ben JordanBen Jordan a případ smradlavé opice je perfektním seriálovým dílem, jedná se spíše o kratší, ale velice pěkně vymyšlenou adventuru, která neklade hráčům příliš překážek k úspěšnému dokončení, ale díky zajímavému a tajemnému příběhu je udrží až do konce. Většina puzzlů (snad až na falšování fotografie za účelem získání žraločího zubu, které je přece jen pořádně přitažené za vlasy) vyžaduje logické přemýšlení, autor se naštěstí vyhnul opakovaným adventurním klišé. Ovládání hry je provedeno tak, jak je to obvyklé v programu Adventure Game Studio, tedy ne zcela nejmodernějším, ale vyhovujícím způsobem měnícího se kurzoru, jako tomu bylo i u prvních VGA remaků Sierry (například VGA Larry či King's Quest). Bezproblémová je i práce s inventářem a funkce save/load.

Ben JordanPo stránce grafického zpracování se Ben Jordan řadí do lehce nadprůměrné oblasti mezi freewarovými adventurami. Některá pozadí jsou zejména barevně velmi dobře provedena, hlavní postavě nicméně chybí detail (ve hře prakticky nemá tvář) a některé lokace působí mírně nedodělaně a prázdně. Co lze jednoznačně pochválit, to je vizuální tvář dialogů, neboť ty nabízejí vždy detailní pohled na jejich aktéry prostřednictvím oken s obličeji, což hned dává hře výrazně osobnější zaměření. Celkově lze hru s dlouhatánským názvem Ben Jordan: Paranormal Investigator Case 1: In Search of the Skunk-Ape hodnotit jako velice pěknou kratší adventurku, která příjemně napne, pobaví a natěší na případná další pokračování.

P.S.: V příslušné rubrice na PH pro vás máme návod.


Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

14 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 104 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz